czwartek, 26 sierpnia 2021

"Talibowie potrzebują pomocy zagranicznej, by wykorzenić handel opium, powiedział rzecznik rosyjskim mediom”."

Talibowie finansowali swoje powstanie przeciwko oddziałom NATO nielegalnym handlem opium, ale teraz po raz kolejny chcą zlikwidować uprawę maku i potrzebują w tym międzynarodowej pomocy, powiedział wysoki rangą przedstawiciel ruchu bojowego.

„Trzy miliony Afgańczyków to narkomani, to katastrofa” – powiedział w wywiadzie dla rosyjskich mediów Zabihullah Mujahid, który został mianowany ministrem informacji w rządzie zainstalowanym przez Talibów.

The Taliban needs foreign help to eradicate opium trafficking, spokesman tells Russian media

Będziemy potrzebować pomocy społeczności międzynarodowej, aby zastąpić uprawę maku innymi uprawami.


Afgańczycy od wieków uprawiają mak lekarski do użytku domowego, ale w ostatniej dekadzie zimnej wojny przekształcili się w wiodące na świecie źródło nielegalnych narkotyków. Roślina, która łatwo rośnie w trudnych warunkach panujących w wielu częściach kraju, stała się głównym źródłem dochodu dla wspieranych przez USA milicji, które w latach 80. walczyły z wojskami sowieckimi.


Rozwijający się przemysł produkujący opium i heroinę w Afganistanie rozkwitał od tego czasu, przez cały okres wycofania się Związku Radzieckiego, wojny domowej i dwóch dekad obecności NATO. Wyjątkiem był rok 2001, kiedy rząd talibów w Kabulu rozpoczął rozprawę z uprawą maku na kontrolowanych przez siebie terytoriach.

Islamiści mieli nadzieję, że ułatwi to zaangażowanie dyplomatyczne z głównymi potęgami światowymi, takimi jak USA. Atak terrorystyczny z 11 września w USA i późniejsza inwazja koalicji kierowanej przez NATO na Afganistan odwróciły tę politykę, a także lokalny sprzeciw. Nielegalna produkcja narkotyków szybko została przywrócona i pomogła wypełnić kasy różnego rodzaju ludzi w Afganistanie, w tym samych dowódców talibów.


Stany Zjednoczone rzekomo próbowały go wykorzenić poprzez programy takie jak sponsorowanie upraw innych roślin i naloty na pola makowe i tajne laboratoria, ale bez powodzenia. Brak postępu można częściowo tłumaczyć niechęcią do pozbawiania biednych afgańskich rolników ich dochodów. Ważnym czynnikiem był również fakt, że niektórzy skorumpowani ludzie, sprzymierzeni z USA, mieli rękę w torcie opium – aw niektórych przypadkach rzekomo wykorzystywali Amerykanów do stłumienia konkurencyjnych spekulantów narkotykowych. Rosja, jedno z miejsc przeznaczenia produkowanych w Afganistanie opiatów, od lat narzeka, że ​​NATO przymyka oczy na problem narkotykowy.

Duża dostępność narkotyków w połączeniu z trudnościami ekonomicznymi i innymi czynnikami stresu spowodowała również poważną epidemię uzależnień w Afganistanie i niektórych krajach sąsiednich, głównie Pakistanie. W obu krajach dotknięte są miliony ludzi.


Po zajęciu Kabulu na początku tego miesiąca talibowie ogłosili, że ich rząd powróci do polityki zerowej tolerancji dla narkotyków. Wprowadził surowe kary dla handlarzy, ale nie wiadomo, jak wpłynie to na handel narkotykami. Sceptycy wskazują, że ruch będzie strzelał sobie w nogę, jeśli okaże się, że poważnie podchodzi do wdrażania swoich zasad, zwłaszcza że USA wydają się mieć zamiar powstrzymania rządu zainstalowanego przez Talibów przed przejęciem kontroli nad międzynarodowymi aktywami i pomocą Afganistanu.


Około 80% budżetu Afganistanu zostało sfinansowane przez USA i innych międzynarodowych darczyńców. Teraz wszystko zniknęło. W zeszłym tygodniu MFW zdecydował, że Afganistan nie będzie już miał dostępu do swoich zasobów, w tym ponad 370 milionów dolarów, które mają dotrzeć pod koniec tego miesiąca. Bank Światowy wstrzymał finansowanie projektów w Afganistanie po tym, jak talibowie przejęli kontrolę nad krajem.

Kraje dotknięte afgańską heroiną również mogą nie odnieść większych korzyści, jeśli talibom uda się ograniczyć produkcję narkotyków. W Azji jest wiele słabo kontrolowanych miejsc, w których maki mogą być uprawiane i przetwarzane przez zorganizowanych przestępców, jak na przykład w Birmie, która była największym producentem heroiny na świecie w latach 80., zanim przejął kontrolę bardziej opłacalny Afganistan. Tymczasem narkotyki syntetyczne, takie jak fentanyl, nie wymagają ogromnych pól uprawnych, aby zapewnić surowce.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/533137-taliban-drug-trafficking-help/

Brak komentarzy:

"Orban poniesie „konsekwencje” za zablokowanie sankcji – polski premier Węgierski przywódca zagroził, że utrudni wprowadzenie sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina odmówi wznowienia tranzytu gazu"

  Donald Tusk przybywa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie, Węgry, 7 listopada 2024 r. © Getty Images / Janos Kummer ...