AUTOR: TYLER DURDEN
W następstwie inwazji na Ukrainę Rosja stała się najbardziej usankcjonowanym krajem na świecie z 5 581 sankcjami. Między uznaniem regionów Ługańska i Doniecka za niepodległe państwa 22 lutego i 8 marca liczba sankcji wobec rosyjskich osób i podmiotów nałożonych przez USA, UE i wybrane kraje, takie jak Szwajcaria, Wielka Brytania i Japonia, wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z okresem poprzednim.
Jak pokazuje Florian Zandt ze Statista na poniższym wykresie, na podstawie danych zagregowanych przez Castellum.AI, inwazja Putina zepchnęła Rosję poza jednego z największych nemezów Stanów Zjednoczonych w Azji Zachodniej.
Więcej infografik znajdziesz w Statista
Przed inwazją na Ukrainę Iran był zdecydowanie najbardziej usankcjonowanym państwem w historii z 3 616 aktywnymi sankcjami ze strony USA, ONZ, UE i krajów takich jak Australia, Kanada, Indie i Izrael. Stosunki między tą ostatnią a Republiką Islamską były szczególnie napięte, a spory wokół arsenału atomowego Iranu i jego ogólnej wrogiej postawy wobec Izraela grożą regularną eskalacją.
Większość sankcji nałożonych na Syrię, która zajmuje trzecie miejsce na liście Castellum.AI, wynika z wydarzeń związanych z wojną domową w Syrii, która rozpoczęła się w 2011 roku. Po niepokojach społecznych w związku z ruchem Arabskiej Wiosny, starcia między siłami prezydenta Baszara al-Assada a mało prawdopodobną koalicją zagranicznych i krajowych aktorów, często sprzeciwiających się w kluczowych kwestiach, doprowadziły do kryzysu humanitarnego oraz wewnętrznych i zagranicznych przesiedleń ponad połowy z 22 milionów mieszkańców Syrii na przestrzeni lat.
Liderami obecnej rundy sankcji wobec Rosji są Szwajcaria, UE i Francja z ograniczeniami odpowiednio 568, 516 i 512. Przytłaczająca większość tych sankcji jest wymierzona w osoby fizyczne, a tylko 366 z 2 827 sankcji jest skierowanych do podmiotów. Dane te nie obejmują sankcji sektorowych, takich jak ogólne embarga handlowe nałożone na gaz lub ropę naftową. Oprócz sankcji nałożonych przez państwa narodowe i organy zarządzające, ponad 300 firm wycofało się częściowo lub całkowicie z rynku rosyjskiego według naukowców z Yale School of Management, w tym potentatów branżowych, takich jak Adidas, Google, Disney, Exxon czy Volkswagen.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz