wtorek, 5 lipca 2022

"Birmańska junta wojskowa zgadza się przyspieszyć chińskie projekty Pasa i Szlaku"

 Chiny wysłały swojego najwyższego dyplomatę do Birmy na rozmowy z juntą wojskową, która w zeszłym roku obaliła wybrany rząd Aung San Suu Kyi, ponieważ Pekin dąży do zwiększenia dwustronnych więzi w regionie.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się z birmańskim odpowiednikiem U Wunna Maung Lwinem na marginesie siódmego spotkania ministrów spraw zagranicznych Lancang-Mekong w Birmie – znanej również jako Myanmar – 3 lipca.

Podczas spotkania Wang powiedział, że stosunki między Chinami a Birmą pozostają "solidne" i "nierozerwalne" niezależnie od zmian wewnętrznych w obu krajach, według chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Chiński reżim utrzyma swoją "przyjazną politykę" wobec Birmy i wesprze wysiłki tego kraju "w ochronie jego uzasadnionych praw i interesów oraz godności narodowej przy międzynarodowych okazjach", powiedział Wang.

Obie strony zgodziły się przyspieszyć budowę chińsko-birmańskiego korytarza gospodarczego (CMEC) i przeprowadzić dyskusje "w odpowiednim czasie w celu podniesienia dwustronnej współpracy gospodarczej i handlowej".

Zgodzili się również na "wdrożenie transgranicznej umowy o sieci energetycznej" i zapewnienie "sprawnego działania chińsko-mjanmskich rurociągów naftowych i gazowych".

Ministerstwo oświadczyło, że Wunna Maung Lwin przekazał Wangowi swoją wdzięczność za "bezinteresowną pomoc Chin w rozwoju narodowym Mjanmy" i zobowiązał się do poparcia stanowiska Pekinu w sprawie Tajwanu, Hongkongu i Sinciangu.

Stosunki chińsko-birmańskie

Chiny utrzymują bliskie związki z Birmą pomimo powszechnego potępienia usunięcia przez juntę wojskową wybranego rządu Suu Kyi i represji wobec prodemokratycznych demonstrantów.

Myanmar
Protestujący przeciwko zamachowi stanu podczas marszu w Mandalaj w Birmie 14 marca 2021 r. (Zdjęcie AP)

Kilka krajów zachodnich uderzyło w birmańskie wojsko i jego przedsiębiorstwa sankcjami z powodu tłumienia protestujących przeciwko zamachowi stanu i ścigania Suu Kyi, podczas gdy Chiny i Rosja zablokowały ONZ. Rada Bezpieczeństwa od potępienia wojskowego zamachu stanu w zeszłym roku.

Co najmniej 1 600 osób zostało zabitych, a ponad 12 500 osób zostało zatrzymanych od czasu przejęcia władzy przez wojsko w lutym ubiegłego roku. Według ONZ około 440 000 innych zostało przesiedlonych.

Poprzedni rząd Birmy, kierowany przez Suu Kyi, podpisał 33 dwustronne umowy z Chinami w styczniu 2020 r. w celu wdrożenia CMEC, która jest częścią pekińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), którą krytycy potępili jako "pułapkę zadłużenia" dla mniejszych krajów.

CMEC obejmuje szereg projektów infrastrukturalnych w Birmie, w tym linię kolejową łączącą chińską prowincję Yunan z Kyaukphyu w stanie Rakhine, która zapewni Pekinowi bezpośredni dostęp do Oceanu Indyjskiego, a także budowę tam głębokiego portu morskiego.

Według lokalnych doniesień umowy obejmują również ustanowienie "stosunków przyjaźni z prowincją" między prowincją Yunnan a birmańskim regionem Rangun oraz wdrożenie CMEC w regionie Mandalaj.

Obie strony zgodziły się przeprowadzić studium wykonalności projektu połączenia energetycznego Chiny-Birma.

Ale umowy nie obejmowały wspieranego przez Chiny projektu zapory wodnej o wartości 3,6 miliarda dolarów w stanie Kaczin, który został wstrzymany w 2011 roku z powodu publicznego sprzeciwu wobec środowiskowych i społeczno-ekonomicznych implikacji projektu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy: