poniedziałek, 12 września 2022

"Indonezja kupuje rosyjską ropę pomimo zachodnich sankcji, ponieważ ceny paliw szybują w górę"

 Indonezja rozważa dołączenie do sąsiadów Indii i Chin w zakupie rosyjskiej ropy, aby poradzić sobie z presją rosnących kosztów energii, raport cytuje w poniedziałek prezydenta południowoazjatyckiego kraju.

Ilhan Omar (D-MN) (L) rozmawia z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-CA) podczas wiecu z innymi Demokratami przed głosowaniem nad H.R. 1, czyli ustawą o ludziach, na Wschodnich Schodach Kapitolu USA w dniu 08 marca 2019 r. w Waszyngtonie. (zdjęcie AFP)
Prezydent Indonezji Joko Widodo i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin, 2014. (Zdjęcie TASS)

W wywiadzie dla Financial Times prezydent Joko Widodo powiedział, że "zawsze monitorują wszystkie opcje", utrzymując otwartą opcję zakupu rosyjskiej ropy pomimo zachodnich sankcji.

"Jeśli jest kraj (i) dają lepszą cenę, oczywiście" - powiedział Widodo, zapytany, czy Indonezja kupi ropę od Rosji.

Indonezja od lat nie importuje znacznych ilości ropy z Rosji, ale w związku ze wzrostem kosztów paliwa o 30 procent w tym miesiącu, rząd Widodo znajduje się pod ogromną presją, aby ograniczyć rosnące koszty.

"Rząd ma obowiązek znaleźć różne źródła, aby zaspokoić potrzeby energetyczne swoich ludzi. Chcemy znaleźć rozwiązanie" - dodał Widodo.

Komentarze indonezyjskiego przywódcy na temat importu ropy z Rosji pojawiły się po decyzji Unii Europejskiej (UE) i Grupy Siedmiu (G7) o zaproponowaniu limitu cen rosyjskiego gazu, aby zapobiec pogorszeniu się cen paliw.

Zachodnie rządy, a zwłaszcza kraje europejskie, zmagają się z pogłębiającym się kryzysem energetycznym po nałożeniu sankcji na Rosję za operację wojskową na Ukrainie.

Rosja rozpoczęła operację wojskową na Ukrainie pod koniec lutego, po tym jak Kijów nie wdrożył warunków porozumień mińskich z 2014 roku i uznała przez Moskwę separatystyczne regiony Doniecka i Ługańska.

W tym czasie prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jednym z celów tego, co nazwał "specjalną operacją wojskową", było "denazyfikacja" Ukrainy.

W odpowiedzi zachodnie rządy nałożyły szereg sankcji na Rosję i dostarczyły Ukrainie wyrafinowaną broń, co skłoniło Moskwę do ogłoszenia środków zaradczych.

Kupowanie rosyjskiej ropy powyżej pułapu cenowego może potencjalnie przynieść sankcje USA przeciwko Indonezji, ponieważ Waszyngton grozi krajom importującym rosyjskie zasoby energetyczne, nie biorąc pod uwagę pułapu cenowego.

Jednak Indonezja od dawna prowadzi politykę niezaangażowania się w supermocarstwa, a Widodo odwiedził Moskwę i Kijów w czerwcu, aby osobiście zaprosić swoich przywódców na szczyt G20.

Jeśli Indonezja pójdzie naprzód, dołączy do Indii i Chin w pomaganiu Moskwie w zrównoważeniu wielu konsekwencji zachodnich sankcji.

Warto zauważyć, że Indonezja i Rosja mają zaplanowane kilka dużych projektów energetycznych, w tym rafinerię o wartości 16 mld USD we wschodniej Jawie budowaną przez Pertaminę i rosyjski Rosnieft.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.presstv.ir/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...