czwartek, 31 sierpnia 2023

"Rosja zawetowała sankcje ONZ nałożone na afrykański kraj .Moskwa zablokowała francuską propozycję rozszerzenia środków karnych wobec Mali"

 Wszystkie sankcje ONZ wobec Mali wygasną 31 sierpnia, po tym, jak Rosja zawetowała propozycję Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotyczącą ich przedłużenia. Wasilij Niebenzia, ambasador Rosji przy ONZ, powiedział, że projekt całkowicie zlekceważył obawy zarówno Bamako, jak i Moskwy.

Russia vetoes UN sanctions on African country
Projekt francusko-emiracki przedłużyłby zarówno sankcje, jak i mandat Grupy Ekspertów ONZ odpowiedzialnej za monitorowanie Mali odpowiednio do sierpnia i września 2024 r. Otrzymała 13 głosów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ale przegrała, ponieważ Rosja głosowała przeciwko niej.

Chiny wstrzymały się od głosu. Rada odrzuciła alternatywny projekt Moskwy, który oznaczałby natychmiastowe wygaśnięcie mandatu Grupy Ekspertów i przyznanie sankcji „ostatecznego” przedłużenia o 12 miesięcy.

Japonia głosowała na „nie”, a 13 innych członków wstrzymało się od głosu. Według AP Moskwa zaatakowała Grupę Ekspertów, ponieważ w jej najnowszym raporcie skrytykowano rosyjską prywatną firmę wojskową Wagner, zarzucając jej „przemoc wobec kobiet i inne formy poważnego łamania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego” w celu „szerzenia terroru wśród ludności .

Bamako uzasadniła swój kontakt z Grupą Wagnera stwierdzeniem, że rosyjscy doradcy ds. bezpieczeństwa byli znacznie skuteczniejsi w walce z powstańcami dżihadystowskimi – rozpętanymi w całym Sahelu w następstwie interwencji NATO polegającej na zmianie reżimu w Libii w 2011 r. – niż Francuzi czy ONZ. Projekt francusko-emiracki „w ogóle nie uwzględniał obaw strony malijskiej i stanowiska Federacji Rosyjskiej” – stwierdził Nebenzia po głosowaniu, uzasadniając swoje weto. Nebenzia przypomniała Radzie Bezpieczeństwa, że w 2017 r. samo Mali w ramach procesu pokojowego zwróciło się o nałożenie sankcji na osiem osób.

Jak stwierdził, rosyjska uchwała „uwzględnia stanowisko afrykańskich członków Rady”, że sankcje powinny pozostać w mocy przez jakiś czas, aby sprzyjać realizacji porozumienia pokojowego, ale „nie powinny stać się instrumentem wpływ zewnętrzny na wewnętrzne procesy polityczne w Mali.”

Francja, była potęga kolonialna w Mali, wycofała już wszystkie swoje wojska z narodu Afryki Zachodniej pod naciskiem rządu wojskowego w Bamako.

Mali wysłało także do 31 grudnia około 15 000 żołnierzy sił pokojowych ONZ i personelu cywilnego na opuszczenie kraju. „Mamy nadzieję, że w przyszłości sponsorzy rezolucji będą priorytetowo traktować pragmatyczne podejście i interesy kraju przyjmującego, aby uniknąć niepotrzebnej konfrontacji w Radzie Bezpieczeństwa” – dodała Nebenzia.

„Zwłaszcza w okolicznościach, w których można było osiągnąć porozumienie kompromisowe, gdyby niektóre delegacje miały ku temu wolę polityczną”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/africa/582115-russia-blocks-un-sanctions-mali/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...