poniedziałek, 20 listopada 2023

"Iran prezentuje swój najnowszy pocisk hipersoniczny. Według doniesień Teheran w broni balistycznej wykorzystuje technologię, którą dysponuje bardzo niewiele krajów"

 Lokalne media podały, że irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) odsłonił najnowocześniejszy w swoim kraju pocisk hipersoniczny podczas ceremonii w Teheranie, w której uczestniczył najwyższy przywódca ajatollah Ali Chamenei. Pocisk podobno wykorzystuje rzadką technologię szybowca hipersonicznego.

Iran unveils its newest hypersonic missile
Pocisk został zaprezentowany na Uniwersytecie Nauki i Technologii Kosmicznej Ashura podczas wystawy prezentującej postęp Republiki Islamskiej w technologii lotniczej i kosmicznej.

Według agencji informacyjnej IRNA pocisk Fattah-2 jest wyposażony w hipersoniczną głowicę szybowcową, co plasuje go „w klasie broni hipersonicznej HGV…”. Irańskie media podały, że Republika Islamska stała się czwartym narodem na świecie, który korzysta z takiej technologii. Hiperdźwiękowy pojazd szybujący (HGV) to rodzaj głowicy bojowej, która umożliwia mu manewrowanie i szybowanie z prędkością hipersoniczną.

Jest zwykle montowany na rakietach balistycznych i może znacząco zmienić trajektorię lotu po wystrzeleniu, co sprawia, że jest znacznie trudniejszym celem do wykrycia dla systemów obrony przeciwrakietowej potencjalnego wroga niż typowa głowica bojowa poruszająca się po bardziej przewidywalnej trajektorii łuku. Jak dotąd bardzo niewiele krajów posiada sprawne rakiety dla samochodów ciężarowych.

Jednym z nich jest Rosja, która posiada szybowce „Avangard” zamontowane na stacjonujących w silosach międzykontynentalnych rakietach balistycznych, takich jak „Sarmat”.

Rosyjski samochód ciężarowy może latać od 20 do 27 razy szybciej niż prędkość dźwięku lub od 24 000 do 33 000 kilometrów na godzinę i ma siłę wybuchu do dwóch megaton, czyli ponad 100 razy większą niż eksplozja wywołana przez Amerykańska bomba atomowa zrzucona na japońskie miasto Hiroszima. W 2019 roku Chiny oficjalnie oddały do użytku rakietę DF-ZF dla samochodów ciężarowych.

Zamontowany na mobilnej rakiecie balistycznej średniego zasięgu, chiński szybowiec hipersoniczny może poruszać się do 10 razy szybciej niż prędkość dźwięku z prędkością 12 360 kilometrów na godzinę i przenosić ładunek nuklearny. Oczekiwano, że w USA broń hipersoniczna dalekiego zasięgu (LRHW) dalekiego zasięgu „Dark Eagle” wejdzie do służby we wrześniu, ale jej wprowadzenie do użytku zostało opóźnione ze względu na przerwanie krytycznego testu pojazdu szybującego.

Według doniesień mediów nadal oczekuje się, że system uzbrojenia zacznie działać do końca roku. Niewiele wiadomo na temat irańskiego pocisku Fattah-2, ponieważ media krajowe podały bardzo niewiele szczegółów na temat parametrów technicznych pocisku.

Jej poprzednik, rakieta Fattah, która została oficjalnie zaprezentowana niespełna sześć miesięcy temu, 6 czerwca, miała zasięg 1400 kilometrów i mogła poruszać się od 13 do 15 razy szybciej niż prędkość dźwięku. Dowódca Sił Powietrznych IRGC, generał Amir Ali Hajizadeh, powiedział jeszcze w czerwcu, że zasięg pocisku można zwiększyć do 2000 kilometrów.

Taki zasięg operacyjny mógłby potencjalnie pozwolić Iranowi na dotarcie na terytorium Izraela, które Teheran uważa za swojego największego wroga.

Według irańskich mediów rakieta Fattah była także w stanie przebić się przez obronę powietrzną potencjalnego wroga i ją zniszczyć.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/587614-iran-unveil-newest-hypersonic-missile/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...