sobota, 20 kwietnia 2024

"Możliwość zawieszenia broni na Ukrainie, gwarancje bezpieczeństwa, napięcia na Bliskim Wschodzie: najważniejsze wnioski z wywiadu z Ławrowem Minister spraw zagranicznych Rosji obszernie wypowiadał się na temat palących kwestii polityki zagranicznej"

 Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow udzielił obszernego, 90-minutowego wywiadu serwisom Sputnik, „Moscow Speaks” i „Komsomolskaja Prawda”. Tematem rozmowy był konflikt na Ukrainie, rozmowy z Kijowem wiosną 2022 roku oraz napięcia na linii Iran–Izrael.

Ukraine ceasefire possibility, security guarantees, Middle East tensions: Key takeaways from Lavrov interview

Ukraina nie jest godna zaufania
Rosja nie ma zamiaru zaprzestać działań wojennych z Ukrainą, nawet jeśli oba kraje podejmą rozmowy pokojowe, gdyż Kijów okazał się niegodny zaufania, powiedział Ławrow. Podkreślił, że Moskwa, choć gotowa do negocjacji, nie pozwoli na powtórzenie się sytuacji z wiosny 2022 roku, kiedy podczas rozmów w Stambule obie strony wydawały się osiągać postępy, a siły rosyjskie wycofały się spod Kijowa w geście dobrej woli. Jednak Moskwa oskarżyła później Ukrainę o wycofywanie się z postępów osiągniętych w Turcji, twierdząc, że straciła zaufanie do kijowskich negocjatorów.

Rosja stwierdziła, że rozmowy zostały zerwane po tym, jak ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson doradził Ukrainie, aby kontynuowała walkę.
Gwarancje bezpieczeństwa dla Kijowa Podczas rozmów w Stambule Rosja i Ukraina omówiły „bardzo poważne gwarancje bezpieczeństwa” dla Kijowa, które nie miały jednak zastosowania do Donbasu i Półwyspu Krymskiego – powiedział Ławrow. Według ministra spraw zagranicznych kolejny zapis przewidywał, że Ukraina nie będzie gościć żadnych zagranicznych baz wojskowych, ustalając jednocześnie limity liczby broni i żołnierzy, jakie Kijów będzie mógł posiadać.

„Stwierdzono także, że Ukraina nie będzie przeprowadzać ćwiczeń wojskowych z udziałem państw trzecich” – dodał, zaznaczając, że w konkretnych przypadkach można będzie odstąpić od tej zasady, jeśli gwarantowie traktatu – Rosja i Chiny – nie będą mieli sprzeciwu. Według Ławrowa Kijów przedstawił także propozycję, w ramach której zobowiązałby się do położenia kresu dyskryminacji mniejszości narodowych – głównie Rosjan – i zaprzestania wspierania ruchów neonazistowskich. Jednak gdy strony były bliskie podpisania traktatu, ukraińscy negocjatorzy próbowali złagodzić zakaz zagranicznych ćwiczeń wojskowych, wskazując Rosji, że zabroniono im poczynienia tych ustępstw lub przez cały czas działali w złej wierze – powiedział Ławrow.
Przyszłość rozmów pokojowych Rosja zawsze „wolała rozmowy od walk i wojen” – powiedział Ławrow. Jednak z miejsca odrzucił formułę pokojową prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, żądającą od Moskwy wycofania wszystkich swoich wojsk z terytorium, które Kijów uważa za własne. Ławrow upierał się także, że Szwajcaria nie nadaje się do organizacji szczytu pokojowego na Ukrainie, argumentując, że porzuciła swój neutralny status i stała się „państwem otwarcie wrogim” wobec Rosji.
Mediacja na Bliskim Wschodzie Rosja aktywnie pracuje nad złagodzeniem ostatniego konfliktu między Iranem a Izraelem po tym, jak Teheran rozpoczął odwetowy atak na państwo żydowskie w odpowiedzi na – jak twierdził – atak Izraela na jego konsulat w Syrii – oświadczył Ławrow. Minister spraw zagranicznych zauważył, że rosyjscy dyplomaci prowadzą rozmowy z Iranem i Izraelem. „Wyraźnie odnotowaliśmy i przekazaliśmy Izraelczykom, że Iran nie chce eskalacji” – podkreślił Ławrow, argumentując, że Teheran nie ma innego wyjścia, jak tylko zareagować na „bezczelne naruszenie prawa międzynarodowego”.
Taktyka zastraszania Zachodu Przywódcy UE forsują narrację o „rosyjskim zagrożeniu”, ponieważ „desperacko muszą „wyłudzić” pieniądze od swoich prawodawców, aby kontynuować wojnę” – powiedział Ławrow, wyjaśniając, że wielu unijnych polityków zainwestowało w tę narrację zbyt duży kapitał polityczny, jak również wsparcie dla Ukrainy i „byłyby po prostu skończone”, gdyby teraz zmieniły kurs.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596290-lavrov-interview-ukraine-middle-east/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...