środa, 11 maja 2022

"Europa może stanąć w obliczu kryzysu LNG tej zimy"

 AUTOR: TYLER DURDEN

ŚRODA, MAJ 11, 2022 - 11:00

Przez Rystad Energy,

  • Pośpiech w odstawianiu rosyjskiego gazu sprawił, że europejscy konsumenci są bardzo podatni na szoki cenowe LNG.

  • Globalny popyt na LNG przewyższa podaż w 2022 r.

  • Nowe projekty LNG raczej nie przyniosą ulgi do 2024 roku.

Kryzys skroplonego gazu ziemnego (LNG) szykuje się dla krajów europejskich borykających się z brakiem bezpieczeństwa energetycznego w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ponieważ popyt przewyższy podaż do końca tego roku, Badania Rystad Energy pokazują. Chociaż gwałtowny wzrost popytu wywołał największy napływ nowych projektów LNG na całym świecie od ponad dekady, terminy budowy oznaczają, że ulga materialna jest mało prawdopodobna dopiero po 2024 r. Oczekuje się, że globalny popyt na LNG osiągnie 436 mln ton w 2022 r., Przewyższając dostępną podaż wynoszącą zaledwie 410 mln ton. Idealna zimowa burza może tworzyć się dla Europy, ponieważ kontynent stara się ograniczyć przepływ rosyjskiego gazu. Nierównowaga dostaw i wysokie ceny przygotują scenę dla najbardziej optymistycznego środowiska dla projektów LNG od ponad dekady, chociaż dostawy z tych projektów dopiero dotrą i przyniosą ulgę po 2024 r.

Unijny plan REPowerEU wyznaczył ambitny cel zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu o 66% w ciągu tego roku – cel, który będzie kolidował z celem UE, jakim jest uzupełnienie zapasów gazu do 80% pojemności do 1 listopada. Unikając rosyjskiego gazu, Europa zdestabilizowała cały globalny rynek LNG, który rozpoczął rok z niepewną równowagą po burzliwym 2021 roku. Decyzja o zdecydowanym zmniejszeniu zależności od rosyjskiego gazu i LNG z obecnych poziomów 30-40% przekształci globalny rynek LNG, powodując gwałtowny wzrost zapotrzebowania na europejski LNG oparty na bezpieczeństwie energetycznym, którego obecne i niedopracowane projekty nie będą w stanie zaspokoić.

Rosja w ubiegłym roku wysłała do Europy 155 mld metrów sześciennych gazu (Bcm), dostarczając ponad 31% dostaw gazu w regionie. Zastąpienie znacznej jego części będzie niezwykle trudne, co będzie miało daleko idące konsekwencje dla ludności, gospodarki i roli gazu w transformacji energetycznej w regionie. Prawdopodobnie spowoduje to również boom dla producentów LNG w innych miejscach o skali i czasie trwania niewidzianym od ponad dekady.

"Po prostu nie ma wystarczającej ilości LNG, aby zaspokoić popyt. Na krótką metę będzie to ciężka zima w Europie. Dla producentów sugeruje to, że nadchodzi kolejny boom LNG, ale nadejdzie zbyt późno, aby sprostać gwałtownemu wzrostowi popytu. Scena jest przygotowana na utrzymujący się deficyt dostaw, wysokie ceny, ekstremalną zmienność, zwyżkowe rynki i podwyższoną geopolitykę LNG "- mówi Kaushal Ramesh, starszy analityk ds. Gazu i LNG w Rystad Energy.

Spodziewana redukcja rosyjskiego gazu dla Europy w 2022 r. wynosi 37 mld m³, wzrastając do ponad 100 mld m³ do 2030 r. W rezultacie zużycie gazu w Europie prawdopodobnie osiągnęło szczyt w 2019 r. i będzie teraz stale spadać do 2030 r. Gaz i LNG mają zatem odgrywać mniejszą rolę w europejskim koszyku energetycznym, zapewniając dalszy impuls dla odnawialnych źródeł energii i potencjalnie większą rolę dla energii jądrowej i węgla. Europa była na dobrej drodze do zwiększenia rosyjskiego importu gazu i LNG do ponad 40% dostaw do 2030 r., gdyby zatwierdzony został zablokowany gazociąg Nord Stream 2. Zamiast tego spadnie on do około 20% do 2030 r., ponieważ obecne umowy nie są odnawiane. Aby ułatwić dodatkowy import LNG, w całej Europie zaplanowano mnóstwo terminali regazyfikacyjnych – niektóre nowe, a niektóre reaktywowane z głębokiego snu.

Gdyby rosyjskie przepływy zatrzymały się jutro, gaz obecnie magazynowany (około 35% pełny) prawdopodobnie wyczerpałby się przed końcem roku, pozostawiając Europę narażoną na brutalną zimę. W tym scenariuszu, przy braku porozumień o wspólnych zakupach i krajach konkurujących o ograniczone cząsteczki, cena gazu TTF może wzrosnąć do ponad 100 USD za milion brytyjskich jednostek cieplnych (MMBtu), co spowoduje ograniczenia przemysłowe i powszechną zmianę paliwa w sektorze energetycznym. Widzieliśmy już ograniczenia w produkcji nawozów, stali i papieru w Europie, podkreślając ból gospodarczy, który nas czeka. W skrajnym scenariuszu dotkliwie mroźnej zimy nawet sektor mieszkaniowy nie byłby bezpieczny

Rynki LNG idą w górę z falą nowych projektów

Ponad 20 projektów LNG o łącznej zdolności produkcyjnej ponad 180 milionów ton rocznie (tpa) odnotowało ostatnio pewne postępy w rozwoju. Aby mieć pewność dostaw LNG w 2030 r., rynek będzie potrzebował ponad 150 mln tpa produkcji z planowanych 186 mln tpa, co oznacza, że ponad 80% rurociągu projektowego musi zostać zrealizowane.

Amerykańskie projekty znajdują się na pole position – niektóre z nich były uśpione, czekając na wzrost popytu, a teraz otrzymały nowe życie. Projekty takie jak Lake Charles Energy Transfer i Rio Grande NextDecade, które wcześniej znajdowały się na lodzie, zgłosiły transakcje o wartości 9,45 miliona tpa po inwazji, w tym umowę z francuskim graczem Engie, który wycofał się z negocjacji z NextDecade w listopadzie 2020 r., Ale niedawno zamknął umowę 1,75 miliona tpa z tym samym projektem.

Jednak rurociąg projektów na całym świecie pozostaje daleki od uratowania rynku. Obejmuje on projekt LNG o mocy 15 mln tpa Rovuma Area 4, który ma być zlokalizowany w sąsiedztwie Strefy 1 LNG TotalEnergies w obecnie zagrożonym regionie Palma w Mozambiku. Spodziewamy się niewielkich lub żadnych postępów w tym projekcie, dopóki TotalEnergies nie wznowi budowy.

Meksyk jest również dobrze przygotowany do eksportu azjatyckiego ze względu na bliskość geograficzną i brak zależności od tranzytu przez Kanał Panamski i wydaje się, że nabiera tempa wśród azjatyckich nabywców. Jednocześnie wyższe ceny spowolnią wzrost popytu na LNG w Azji w średnim okresie, co oznacza, że kontynent pozostanie uzależniony od oleju opałowego i węgla. W niektórych scenariuszach popyt na LNG w Azji może zostać trwale zmniejszony, a wdrażanie odnawialnych źródeł energii przyspieszone.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...