AUTOR: TYLER DURDEN
W całej historii dążenie do szczęścia było zajęciem ludzkości.
Oczywiście, my, ludzie, jesteśmy nie tylko zadowoleni z mierzenia własnego szczęścia, ale także naszego szczęścia w stosunku do ludzi wokół nas - a nawet innych ludzi na całym świecie. Coroczny World Happiness Report, który wykorzystuje globalne dane z ankiet, aby pokazać, jak ludzie oceniają własne życie w ponad 150 krajach, pomaga nam to zrobić.
Czynniki, które przyczyniają się do szczęścia, są tak subiektywne i specyficzne, jak miliardy ludzi, na które wpływają, ale jest kilka, które nadal rezonują w czasie.
Rodzina.
Miłość.
Cel.
Bogactwo.
Jak szczegółowo opisuje Poniżej Nick Routley z Visual Capitalist, pierwsze trzy przykłady są trudne do zmierzenia, ale te ostatnie można analizować w sposób oparty na danych.
Czy pieniądze naprawdę kupują szczęście? Przekonajmy się...
Bogactwo i szczęście
Aby przeanalizować liczby, przyjrzeliśmy się danym z Credit Suisse, które rozkładają średni majątek na osobę dorosłą w różnych krajach na całym świecie.
Poniższy wykres przedstawia 146 krajów według ich wyniku szczęścia i bogactwa na osobę dorosłą:
Chociaż wyniki nie wskazują definitywnie, że bogactwo przyczynia się do szczęścia, istnieje silna korelacja we wszystkich dziedzinach. Ogólnie rzecz biorąc, najbiedniejsze kraje świata mają najniższe wyniki szczęścia, a najbogatszy raport jest najbardziej szczęśliwy.
Obserwacje regionalne i krajowe
Podczas gdy wiele krajów podąża za oczywistym trendem (więcej bogactwa = więcej szczęścia), istnieją niuanse i wartości odstające, które warto zbadać.
W Ameryce Łacińskiej ludzie sami zgłaszają więcej szczęścia, niż przewidywałaby tendencja między bogactwem a szczęściem.
Z drugiej strony, wiele narodów na Bliskim Wschodzie zgłasza nieco mniej szczęścia, niż przewidywałoby poziom bogactwa.
Zawirowania polityczne, kryzys gospodarczy i niszczycielska eksplozja w Bejrucie spowodowały, że Liban uzyskał znacznie gorsze wyniki, niż można by się spodziewać. W ciągu ostatniej dekady wynik kraju spadł o prawie dwa pełne punkty.
Hongkong od lat obserwuje spadek wyniku szczęścia. Nierówności, protesty, niestabilność, a teraz epidemie COVID-19 umieściły region w niezwykłej strefie na wykresie: bogaty i nieszczęśliwy.
Badanie nierówności i szczęścia
Przyjrzeliśmy się relacjom między bogactwem a szczęściem między krajami, ale co z krajami?
Współczynnik Giniego to narzędzie, które pozwala nam to zrobić. Ta miara analizuje rozkład dochodów w populacji i stosuje wynik do tej populacji. Mówiąc najprościej, wynik 0 byłby "doskonałą równością", a 1 byłby "doskonałą nierównością" (tj. osoba lub grupa odbiorców otrzymuje cały rozkład dochodów).
W połączeniu z tą samą skalą szczęścia co poprzednio, tak kształtują się kraje.
Chociaż nie ma żelaznego wniosku, który można wyciągnąć z tego zestawu danych, istnieją obserwacje z dużym obrazem, które warto podkreślić.
5 krajów o najwyższych nierównościach dochodowych
Po pierwsze, kraje o niższych nierównościach dochodowych również zgłaszają więcej szczęścia. 5 krajów w tym zestawie danych o najwyższej nierówności (pokazanej powyżej) ma średni wynik szczęścia o 1,3 niższy niż 5 krajów o najniższej nierówności (pokazanej poniżej).
5 krajów o najniższych nierównościach dochodowych
Następnie pojawiają się interesujące różnice regionalne.
Pomimo wysokich nierówności dochodowych, wiele krajów Ameryki Łacińskiej zgłasza poziom szczęścia podobny do wielu znacznie bogatszych krajów europejskich.
Podsumowanie
Ludzie szukają zrozumienia szczęścia od tysiącleci i jest mało prawdopodobne, że krojenie i krojenie zestawów danych złamie kod. Jednak, podobnie jak dążenie do szczęścia, dążenie do zrozumienia jest ludzką naturą.
A mówiąc bardziej konkretnie, im bardziej decydenci i społeczeństwo rozumieją związek między bogactwem a szczęściem, tym bardziej prawdopodobne jest, że możemy kształtować społeczeństwa, które dają nam większą szansę na szczęśliwe życie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz