środa, 18 grudnia 2024

"Apel w UE o referendum w sprawie zniesienia sankcji wobec Rosji Petycja o zniesienie środków zebrała ponad 160 000 podpisów, według jej zwolenników"

 Calls in EU state for referendum on lifting Russia sanctions

Dwie słowackie partie polityczne zorganizowały konferencję, aby promować apele o referendum w sprawie zniesienia sankcji wobec Rosji i zebrały ponad 160 000 podpisów pod petycją.
Inicjatywę zorganizowały lewicowa Partia Odrodzenia Słowackiego i prawicowa Partia Ojczyźniana, które w poniedziałek zorganizowały wydarzenie w Bratysławie, w którym uczestniczyli były minister sprawiedliwości Stefan Harabin, a także przedstawiciele organizacji pozarządowej Free Zone i Association of Slovak Intellectuals. Przemawiając na wydarzeniu, Harabin opisał stosunki z Rosją jako „kwestię egzystencjalną”, dodając, że bez wsparcia Moskwy Słowacja „może nie zachować naszej państwowości”.

Wypowiedział się przeciwko temu, co nazwał „prowokowaniem Rosjan sankcjami”, dodając, że te ograniczenia naruszają prawo. Zwrócił również uwagę, że sankcje szkodzą gospodarce narodowej.

„Prawie milion Słowaków żyje poniżej granicy ubóstwa lub w ubóstwie.

Jednocześnie wprowadzane są sankcje, a my importujemy ten sam rosyjski gaz, ale po cenie cztery razy wyższej.

A ludzie nie mają co jeść.

Co to za przedstawiciele państwa?” – zapytał, odnosząc się do słowackiego rządu. Według Pavla Sloty, lidera Partii Ojczyzny, ponad 160 000 osób podpisało petycję, w której napisało: „Rosja nie jest moim wrogiem”. „Zatrzymajmy razem antyrosyjskie sankcje, Słowacy NAPRZÓD!!” – napisał na Facebooku. Petycja wzywa do przeprowadzenia referendum, stawiając pytanie: „Czy zgadzasz się, że Republika Słowacka nie powinna stosować sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, które szkodzą słowackim obywatelom, handlowcom i przedsiębiorcom?”.

Aby referendum się odbyło, potrzeba co najmniej 350 000 podpisów. Slota opisał petycję jako „akcję obywatelską”, jednocześnie krytykując główne media za to, co, jak twierdził, było próbą zbagatelizowania tej idei.

„Uważam, że na Słowacji jest nadal wystarczająca liczba zdrowych na umyśle ludzi” – powiedział. Pod rządami skrajnie prawicowego premiera Roberta Fico Słowacja krytykowała zachodnie podejście do konfliktu na Ukrainie, odcinając państwową pomoc wojskową dla Kijowa.

Wielokrotnie wzywał również UE do zniesienia ograniczeń wobec Rosji, nalegając, aby blok wznowił dialog z Moskwą po zakończeniu konfliktu.

Brak komentarzy:

"Walka z sankcjami i stawianie czoła przeciwnikom: historyczne porozumienie Rosji i Iranu Moskwa i Teheran zgodziły się współpracować w zakresie wzajemnej obrony i oporu wobec sankcji"

  Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Iranu Masud Pezeshkian biorą udział w ceremonii podpisania umowy o wszechstronnym partnerstwie ...