Kadr z filmu © RT
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w ekskluzywnym wywiadzie dla czołowej amerykańskiej osobowości medialnej Tuckera Carlsona poruszył szeroki zakres tematów dotyczących globalnych napięć, relacji między Moskwą a Waszyngtonem oraz trwających konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Poniżej przedstawiono główne wnioski z rozmowy w Moskwie – opublikowanej wczesnym rankiem w piątek – skupiającej się na oświadczeniach Ławrowa.
Rosja i USA nie są „w stanie wojny”
Ławrow odrzucił pomysł, że Rosja i USA są obecnie uwikłane w bezpośredni konflikt, podkreślając, że Moskwa nie dąży do takiej sytuacji z Waszyngtonem. „Oficjalnie nie jesteśmy w stanie wojny” – stwierdził, przyznając jednocześnie, że konflikt na Ukrainie ma niebezpieczną dynamikę, którą opisał jako „wojnę hybrydową”.
Ławrow stwierdził, że „bezpośredni udział amerykańskich żołnierzy” w konflikcie jest oczywisty, ponieważ USA dostarczają broń i zapewniają Ukrainie wsparcie operacyjne.
Dyplomata podkreślił, że Rosja pragnie „normalnych stosunków” z USA, potwierdzając szacunek prezydenta Władimira Putina dla narodu amerykańskiego.
„Nie widzimy żadnego powodu, dla którego Rosja i Stany Zjednoczone nie mogłyby współpracować dla dobra wszechświata” — powiedział.
Zaangażowanie wojskowe USA na Ukrainie
Ławrow oskarżył Waszyngton o odgrywanie centralnej roli w konflikcie na Ukrainie, twierdząc, że dostarczanie Kijowowi broni dalekiego zasięgu, takiej jak ATACMS i inne nowoczesne systemy, bezpośrednio umożliwiło ataki na terytorium Rosji.
Ostrzegł, że działania te grożą eskalacją napięć. Ławrow scharakteryzował konflikt jako zachodnie wysiłki mające na celu strategiczne osłabienie Rosji, dodając, że urzędnicy NATO niedawno zasugerowali, że „ograniczone ataki nuklearne” mogą być uzasadnione.
Atak hipersonicznej rakiety Oresznik przez Rosję: przesłanie dla Zachodu
Ławrow odniósł się do niedawnego testu rakiety Oresznik przez Rosję, który opisał jako sygnał dla USA i ich sojuszników.
„Przesłanie jest takie, że... będziemy gotowi użyć wszelkich środków, aby nie pozwolić im odnieść sukcesu w tym, co nazywają strategiczną porażką Rosji” — powiedział.
Ławrow przedstawił to jako ruch obronny, twierdząc, że Moskwa walczy o swoje „uzasadnione interesy bezpieczeństwa”, a nie o globalną dominację.
Ukraina to „tragedia”, Palestyna to „katastrofa”
Ławrow porównał konflikty na Ukrainie i w Palestynie, opisując ten pierwszy jako „tragedię”, a drugi jako „katastrofę”.
Oskarżył ukraiński rząd o prześladowanie rosyjskojęzycznych i delegalizację ich kultury i religii, nazywając administrację Władimira Zełenskiego „reżimem nazistowskim”.
Ławrow skrytykował również selektywne skupienie się Zachodu na prawach człowieka, oskarżając go o ignorowanie naruszeń wobec rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie.
W kwestii Palestyny Ławrow wyraził zaniepokojenie wysoką liczbą ofiar wśród ludności cywilnej, która, jak twierdził, znacznie przewyższa liczbę ofiar na Ukrainie.
Nazwał działania Izraela „karą zbiorową” i stwierdził, że takie środki naruszają prawo międzynarodowe.
Członkostwo Ukrainy w NATO jest niedopuszczalne
Ławrow powtórzył stanowczy sprzeciw Rosji wobec przystąpienia Ukrainy do NATO lub goszczenia zagranicznych baz wojskowych.
Krytykował ekspansję bloku w kierunku granic Rosji, nazywając to naruszeniem międzynarodowych zasad.
„Żadnego NATO. Absolutnie.
Żadnych baz wojskowych, żadnych ćwiczeń wojskowych na terytorium Ukrainy z udziałem wojsk zagranicznych” – nalegał.
Zamach stanu na Majdanie w 2014 r.: Źródło problemów Ukrainy
Ławrow prześledził konflikt na Ukrainie aż do kijowskiego Majdanu w 2014 r., który opisał jako „wojskowy zamach stanu” wspierany przez Zachód.
Twierdził, że zamach stanu zniszczył stabilność i legitymację Ukrainy, co doprowadziło do odrzucenia władzy Kijowa przez Krym i części Donbasu.
Ławrow skrytykował ponadto rządy zachodnie za zachęcanie Kijowa do łamania porozumień mińskich, które miały na celu przyznanie autonomii Donbasowi przy jednoczesnym zachowaniu integralności terytorialnej Ukrainy.
Złe traktowanie Rosji przez USA po zimnej wojnie
Ławrow oskarżył USA o wykorzystywanie postsowieckiej podatności Rosji w latach 90., traktowanie Moskwy jako „młodszego partnera” i ingerowanie w jej sprawy. Określił politykę Zachodu jako lekceważącą interesy Rosji, co, jego zdaniem, zasiało ziarna obecnych napięć geopolitycznych.
„Po upadku Związku Radzieckiego... Zachód próbował zorganizować sprawy w Rosji tak, jak chciał” — zauważył Ławrow.
Ławrow o Donaldzie Trumpie: „On nie jest prorosyjski”
Ławrow odrzucił pogląd, że prezydent-elekt USA Donald Trump był prorosyjski, podkreślając, że wiele sankcji przeciwko Rosji zostało wprowadzonych podczas pierwszej administracji Trumpa.
Opisał Republikanina jako „bardzo silną osobę”, która koncentruje się na wynikach, ale podkreślił, że nie przekłada się to na faworyzowanie Moskwy.
Ostrożne ostrzeżenie przed eskalacją nuklearną
Ławrow wyraził poważne obawy dotyczące potencjalnej eskalacji nuklearnej, krytykując niektórych zachodnich urzędników za traktowanie idei „ograniczonych ataków nuklearnych” jako realnej opcji.
Podkreślił znaczenie unikania wszelkich konfliktów atomowych ct, odnosząc się do zobowiązania Rosji do wspólnego oświadczenia stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2022 r., że „wojny nuklearnej nigdy nie da się wygrać, a zatem wojna nuklearna nie jest możliwa”.
Wezwanie do negocjacji w nowych realiach
Ławrow powtórzył gotowość Moskwy do negocjacji, pod warunkiem, że Ukraina i Zachód uszanują obawy Rosji dotyczące bezpieczeństwa i uznają „realia na miejscu”, w tym status Krymu jako części Rosji i włączenie regionów takich jak Donieck i Ługańsk do Federacji Rosyjskiej. Krytykował zachodnie inicjatywy pokojowe jako ultimatum mające na celu faworyzowanie Ukrainy, powołując się na odmowę Kijowa zaangażowania się w znaczący dialog jako przeszkodę w rozwiązaniu.
Ławrow zakończył, podkreślając potrzebę zrównoważonych stosunków między narodami, oskarżając USA i NATO o podważanie globalnej stabilności w pogoni za dominacją.
Potwierdził zaangażowanie Rosji w obronę swoich interesów przy jednoczesnym unikaniu dalszej eskalacji, wzywając USA do uznania, że wzajemny szacunek jest niezbędny dla pokoju.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/608843-lavrov-carlson-statements-key-points/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz