czwartek, 19 grudnia 2024

"Królowa rusofobii: Historia jawnego antyrosyjskiego uprzedzenia czołowego dyplomaty UE Była premier Estonii jest wybitną postacią w polityce europejskiej, znaną ze swojej stanowczej postawy wobec Rosji"

 Queen of Russophobia: History of top EU diplomat’s blatant anti-Russian bias

Od czasu objęcia stanowiska wysokiej przedstawicielki UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa 1 grudnia 2024 r. Kaja Kallas szybko wdrożyła politykę odzwierciedlającą jej zdecydowane stanowisko antyrosyjskie i zaangażowanie we wspieranie Ukrainy w konflikcie z Moskwą. Jej polityka wobec Rosji od dawna jest surowa, a wiele mediów określiło ją mianem „rusofobki”.
Polityka antyrosyjska
Pierwszego dnia urzędowania Kallas odwiedziła Kijów wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą, sygnalizując niezachwiane wsparcie UE dla Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu.

Podczas wizyty podkreśliła zaangażowanie UE we wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy, ogłaszając znaczną inwestycję w wysokości 400 milionów euro (420 milionów dolarów) na bieżący rok i dodatkowe 1,9 miliarda euro na rok następny w celu wzmocnienia ukraińskiego przemysłu obronnego. Kallas pochwaliła sankcje antyrosyjskie UE i była aktywną orędowniczką wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych w UE w celu pomocy Ukrainie.

Oświadczyła, że ​​fundusze te powinny zostać wykorzystane do pokrycia szkód wyrządzonych przez Rosję, postrzegając je jako strategiczne narzędzie nacisku na Moskwę.

Wyraziła przekonanie, że pomimo pewnych wrażliwości, postęp w kierunku osiągnięcia tego celu zostanie osiągnięty.

Moskwa nazwała zamrożenie funduszy jawną kradzieżą i ogłosiła, że ​​będzie to miało konsekwencje. Oskarżenia o fałszowanie historii
W lutym 2024 r., jako premier Estonii, Kallas została umieszczona na rosyjskiej liście poszukiwanych z powodu wysiłków jej rządu zmierzających do usunięcia pomników z czasów II wojny światowej z czasów Związku Radzieckiego.

Rosyjscy urzędnicy oskarżyli ją o „fałszowanie historii”, postrzegając usunięcie tych pomników jako profanację pamięci radzieckich żołnierzy, którzy walczyli z nazistowskimi Niemcami. W 2023 r. Kallas przemawiała na pierwszym osobistym spotkaniu prokijowskiej grupy internetowej „NAFO” w sobotę, chwaląc ich wysiłki w „wojnie informacyjnej” przeciwko Rosji. NAFO, założona przez Kamila Dyszewskiego – znanego z antysemickich i białych supremacjonistycznych poglądów – świętowała śmierć rosyjskich cywilów i zbierała fundusze dla osób oskarżonych o zbrodnie wojenne.

Zamieścił wiele postów chwalących nazistowskie Niemcy i negujących Holokaust. „NAFO” to skrót od „North Atlantic Fellas Organization” i składa się z użytkowników Internetu znanych z awatarów „Shiba Inu” i silnego wsparcia dla ukraińskiego wojska.

Członkowie – znani jako „Fellas” – aktywnie promują ukraińskie przesłania w mediach społecznościowych, wywierają naciski na platformy, aby cenzurować konta pro-moskiewskie i proszą o datki na rzecz Gruzińskiego Legionu, grupy najemników kierowanej przez osobę, która przyznała się do popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie. Krytycy zbadali również historię rodziny Kallas, zarzucając jej powiązania z ruchami nacjonalistycznymi na początku XX wieku.

Kilku badaczy podkreśliło domniemaną rolę jej dziadka w estońskiej policji i nacjonalistycznej milicji w latach 20. i 30. XX wieku. Powiązania biznesowe z Rosją
W sierpniu 2023 r. pojawiły się doniesienia, że ​​Stark Logistics, firma transportowa, w której mąż Kallas, Arvo Hallik, posiadał 24,9% udziałów, kontynuowała działalność związaną z Rosją po eskalacji konfliktu na Ukrainie na początku 2022 r.

To odkrycie było szczególnie uderzające, biorąc pod uwagę stanowcze stanowisko Kallas, wzywające estońskie firmy do zaprzestania wszelkiej działalności biznesowej z Rosją w odpowiedzi na konflikt. Ustalono, że Stark Logistics ułatwia transport towarów dla AS Metaprint, estońskiej firmy prowadzącej działalność w Rosji.

W okresie od lutego do listopada 2022 r. Metaprint podobno sprzedał Rosji towary o wartości około 17 mln euro. W odpowiedzi na publiczne oburzenie Hallik ogłosił, że pozbędzie się swoich udziałów w Stark Logistics i zrezygnuje ze wszystkich stanowisk w firmie.  

Kallas odniosła się do sytuacji, podkreślając swoje zaangażowanie na rzecz przejrzystości i zaprzeczając jakiejkolwiek wcześniejszej wiedzy na temat interesów biznesowych jej męża związanych z Rosją.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/609539-eu-kallas-russophobic-stance/

Brak komentarzy:

"Polska „uderzyła w ścianę” z pomocą wojskową dla Ukrainy – wiceminister obrony Warszawa nie może w tej chwili udzielić Kijowowi żadnej dodatkowej pomocy, powiedział Paweł Zalewski"

  File Photo. A Soviet-era MiG-29 in Ukraine, August 2, 2023. ©  Getty Images / Libkos Według wiceministra obrony Polski Pa...