ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Pomnik ofiar Holokaustu w Amsterdamie © AP / Peter Dejong
Holandia publicznie zidentyfikowała 425 000 podejrzanych o współpracę z nazistami, po tym jak 75-letnie ograniczenie dostępu wygasło w Nowy Rok.
Zapisy, będące częścią Centralnego Archiwum Specjalnej Jurysdykcji Karnej (CABR), dotyczą śledztw w sprawie osób oskarżonych o pomoc nazistowskim Niemcom podczas okupacji Holandii w latach 1940–1945. Projekt „Wojna w sądzie” Instytutu Huygensa, finansowany kwotą 18,5 mln dolarów z trzech holenderskich ministerstw, udostępnił nazwiska online jako część zdigitalizowanego archiwum.
Pomimo rosnącego zainteresowania opinii publicznej, przepisy dotyczące prywatności nadal ograniczają dostęp.
Pełne akta można przeglądać tylko wtedy, gdy dana osoba nie żyje, udzieli pozwolenia lub jeśli wniosek dotyczy badań naukowych.
Wyszukiwania wymagają również podania konkretnych danych osobowych, a system nie wskazuje, czy dana osoba została skazana, ani nie określa charakteru jej domniemanej współpracy.
Zamiast tego użytkownicy otrzymują numery referencyjne fizycznych plików przechowywanych w Narodowym Archiwum, do których dostęp jest przyznawany wyłącznie po udowodnieniu uzasadnionego interesu.
Początkowo pliki były przechowywane przy użyciu fonetycznie ułożonego systemu kart, który grupował podobnie brzmiące nazwiska, co prowadziło do częstych błędów i opóźnień.
System ten został zdigitalizowany w 2010 r., łącząc zeskanowane dokumenty z ręcznie wprowadzanymi danymi.
Nie wszystkie nazwiska mają odpowiadające im pliki, a wyszukiwania pozostają ograniczone wyłącznie do nazwisk podejrzanych, bez możliwości wyszukiwania według świadków lub ofiar.
Projekt digitalizacji, uruchomiony w 2023 r., ma na celu wyprodukowanie 30 milionów skanów w ciągu czterech lat, z czego 8 milionów ukończono w momencie wydania.
Dokumenty dokumentują przypadki osób podejrzanych o służbę w siłach nazistowskich, pomoc niemieckim okupantom lub bycie członkami Narodowosocjalistycznego Ruchu (NSB), głównej partii pro-nazistowskiej w Holandii.
Podczas okupacji nazistowskiej ponad 100 000 holenderskich Żydów – około trzech czwartych mieszkańców kraju – zostało zamordowanych w Holokauście, wraz z przeciwnikami politycznymi, Romami, homoseksualistami i innymi prześladowanymi przez nazistów.
Holandia ścigała tysiące podejrzanych kolaborantów po wojnie.
Niektórzy otrzymali długie wyroki więzienia, wygnanie lub egzekucję, ale wiele spraw zostało umorzonych z powodu braku dowodów.
Urzędnicy podkreślają, że znalezienie się w archiwum nie potwierdza winy, ale po prostu odzwierciedla, że dana osoba była objęta śledztwem.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/610483-netherlands-nazi-collaborators-archive/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz