środa, 28 kwietnia 2021

" Rok po tym, jak Trump wyciągnął Amerykę z traktatu o `` otwartym niebie '', Rosja twierdzi, że również wyjdzie, chyba że Biden wkrótce zgodzi się ponownie dołączyć"

 przez Jonny Tickle

Rosja ma pójść w ślady Ameryki i wycofać się z traktatu o otwartym niebie w najbliższej przyszłości, najprawdopodobniej w maju, gdy w Moskwie narastają podejrzenia, że sojusznicy Waszyngtonu mogą wymieniać się informacjami z wywiadem USA.
Rok po tym, jak Trump wyciągnął Amerykę z traktatu o `` otwartym niebie '', Rosja twierdzi, że również wyjdzie, chyba że Biden wkrótce zgodzi się ponownie dołączyć

Przemawiając we wtorek w Wiedniu na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa wojskowego, Konstantin Gavrilov, szef rosyjskiej delegacji ds. Kontroli zbrojeń, stwierdził, że inne strony traktatu zignorowały skargi Moskwy.

W maju ubiegłego roku, za ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, Waszyngton ogłosił, że wycofa się z traktatu „Otwarte Przestworza”. Zostało to potwierdzone sześć miesięcy później, w listopadzie.

RÓWNIEŻ NA RT.COMBez oznak powrotu Stanów Zjednoczonych, Rosja przygotowuje się do wycofania się z traktatu „Otwartego Nieba” - MSZ

Podpisana w 1992 r. Umowa miała służyć jako środek budowy zaufania po zakończeniu zimnej wojny. Weszła w życie dekadę później i umożliwiła sygnatariuszom latanie bez broni nad terytorium innych uczestników, co zasadniczo oznacza, że strony mogły otwarcie obserwować się nawzajem bez eskalacji.

Ponieważ Ameryka nie jest już częścią programu, Rosja chce zapewnień, że sygnatariusze Otwartego Nieba, którzy są również członkami bloku wojskowego NATO, nie udostępnią swoich danych Stanom Zjednoczonym.

„Jak to jest obecnie powszechne w przypadku naszych przeciwników, te skargi nie były brane pod uwagę i często nawet nie były komentowane” - powiedział Gavrilov. „Wyraziliśmy w zasadzie naszą gotowość do zajęcia się tymi kwestiami, w tym obawami Rosji i naszych partnerów”.

Zaznaczył jednak, że „praktyczna dyskusja” będzie możliwa dopiero po tym, jak Stany Zjednoczone „jasno i jednoznacznie” zapowiedzią, że wrócą do porozumienia.

W styczniu rosyjskie MSZ ogłosiło, że wszczęło krajowe procedury wycofania się z traktatu. W oświadczeniu odnotowano, że posunięcie nastąpiło po „braku postępu w negocjacjach dotyczących kontynuacji traktatu w nowych okolicznościach”.

Na początku tego miesiąca rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ujawnił, że Moskwa chce pozostać w porozumieniu, jeśli to możliwe, ale tylko w przypadku rezygnacji USA.

„Nie mamy pojęcia, czy Amerykanie powrócą do traktatu, czy nie” - powiedział. „Wkrótce spodziewamy się ostatecznej jasności w tej kwestii ... Nie zamierzamy czekać wiecznie”.

W obecnej sytuacji stronami traktatu są 34 kraje, w tym większość Unii Europejskiej. Koncepcja została po raz pierwszy zaproponowana Związkowi Radzieckiemu w 1955 roku przez prezydenta USA Dwighta D. Eisenhowera, ale początkowo została odrzucona przez Moskwę. Umowa została ostatecznie podpisana w Helsinkach 37 lat później i weszła w życie dekadę później.

Przetlumaczyla GR przez translator google

zrodlo:https://www.rt.com/russia

Brak komentarzy:

" Musk odpowiada na oskarżenia o „nazistowski salut” Tycoin technologiczny mówi, że jego przeciwnicy „potrzebują lepszych brudnych sztuczek” pośród zamieszania wokół jego gestu na inauguracji Donalda Trumpa"

©  X/@elonmusk Miliarder Elon Musk, bliski sojusznik prezydenta USA Donalda Trumpa, zbagatelizował oskarżenia, że ​​wykonał ...