Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) powiedział, że trwająca wojna między Rosją a Ukrainą może "fundamentalnie zmienić" porządek polityczny i gospodarczy na całym świecie.
"Wojna może zasadniczo zmienić globalny porządek gospodarczy i geopolityczny, jeśli zmieni się handel energią, łańcuchy dostaw ulegną rekonfiguracji, sieci płatnicze ulegną fragmentacji, a kraje ponownie przemyślą rezerwy walutowe" - napisał MFW na swojej stronie internetowej 15 marca.
MFW, który składa się ze 190 państw członkowskich, dodał, że trwający konflikt między Ukrainą a Rosją "jest poważnym ciosem dla światowej gospodarki, który zaszkodzi wzrostowi i podniesie ceny". Powołał się na skok cen żywności i energii, który napędza inflację i obniża wartość dochodów.
Wspomniano również, że konflikt "zakłóca handel, łańcuchy dostaw i przekazy pieniężne w [innych] krajach". MFW ostrzegł ponadto, że wojna "podważa zaufanie biznesu i wywołuje niepewność wśród inwestorów". Powoduje to efekt domina, który grozi "obniżeniem cen aktywów, zaostrzeniem warunków finansowych i [prawdopodobnie] wywołaniem odpływu kapitału z rynków wschodzących". (Powiązane: Globalne rynki w stanie chaosu z powodu wojny rosyjsko-ukraińskiej.)
Urzędnicy MFW powiedzieli wcześniej, że spodziewają się obniżyć poprzednią prognozę globalnego wzrostu gospodarczego na 2022 r., Obecnie na poziomie 4,4 procent. Regionalne prognozy wzrostu również zostaną obniżone, zgodnie z postem z 15 marca. Zaktualizowane prognozy mają zostać opublikowane 19 kwietnia.
Według MFW Ukraina i Rosja prawdopodobnie doświadczą głębokiej recesji. Kraje Kaukazu i Azji Środkowej o bliskich powiązaniach gospodarczych z Rosją poniosłyby większy ciężar sankcji. Europa Wschodnia również odnotowałaby wyższe koszty finansowania, dodała instytucja.
Tymczasem w obu Amerykach prawdopodobnie pojawią się wyższe ceny żywności i energii, co zaostrzy inflację w Ameryce Łacińskiej, USA i na Karaibach. Przewiduje się również, że brak bezpieczeństwa żywnościowego wzrośnie w niektórych częściach Afryki i Bliskiego Wschodu. Azja Południowo-Wschodnia, Indie i niektóre kraje Pacyfiku, które importują ropę, powinny przygotować się na ceny energii, dodał MFW.
Większe dostawy żywności odzwierciedlają reperkusje konfliktu na Ukrainie
W miarę jak szaleje wojna między Rosją a Ukrainą, reszta świata stoi w obliczu kurczących się dostaw żywności. Zakazy eksportu niektórych produktów spożywczych – takich jak pszenica i olej słonecznikowy – posłużyły jedynie do ograniczenia dostaw, zwiększając w rezultacie ceny dostępnych zapasów.
9 marca ukraiński rząd wydał zakaz eksportu różnych produktów spożywczych, aby zaradzić "kryzysowi humanitarnemu" w oblężonym kraju. Pszenica, owies, proso, kasza gryczana, cukier, żywe bydło i mięso znalazły się wśród żywności zabronionej na eksport na mocy nakazu nadzwyczajnego. Ukraiński minister polityki rolnej i żywności Roman Leszczenko bronił środka jako koniecznego do "zaspokojenia potrzeb ludności w zakresie krytycznych produktów spożywczych".
Według Associated Press (AP), Rosja i Ukraina razem dostarczają prawie jedną trzecią światowego eksportu pszenicy i jęczmienia. Te surowce przetworzone na chleb, makaron i paszę dla zwierząt na całym świecie "wzrosły w cenie", odkąd Rosja zaatakowała swojego zachodniego sąsiada, dodała AP.
Oprócz pszenicy, konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynął również na cenę oleju słonecznikowego. Oba kraje odpowiadają za 80 procent światowego eksportu oleju słonecznikowego, według Fox Business.
FEDIOL, grupa przemysłu olejów roślinnych w Unii Europejskiej, powiedziała w oświadczeniu z 4 marca, że region stoi w obliczu niedoboru produktu spożywczego. Rafinerie w UE pozyskują od 35 do 45 procent oleju słonecznikowego z Ukrainy, ale konflikt zagraża przyszłym dostawom.
Według FEDIOL dostępne zapasy oleju słonecznikowego w UE są dobre przez cztery do sześciu tygodni. "Po tym okresie jest prawdopodobne, że brak dostępności surowego oleju z nasion słonecznika i ograniczone alternatywy doprowadzą do niedoboru ... [to] będzie odczuwalne aż do poziomu konsumenckiego "- dodała grupa branżowa.
Znajdź więcej takich historii, odwiedzając WWIII.news.
Zobacz, jak strażnik zdrowia Mike Adams mówi o ukraińskim zakazie eksportu produktów spożywczych poniżej.
Ten film pochodzi z kanału Health Ranger Report na Brighteon.com.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz