Zalewski zauważył, że dopóki Warszawa nie otrzyma zamówionych przez USA samolotów F-35, które zastąpią flotę MiG-29, kwestia ta „nie jest aktualna”. Oświadczył, że priorytetem Polski jest wzmocnienie własnej obrony. „Dzisiaj naszym najważniejszym celem jest wzmocnienie zdolności obronnych polskiej armii, ponieważ uważamy, że daliśmy to, co mogliśmy, a nawet więcej” — powiedział Zalewski, dodając, że Warszawa będzie nadal wspierać Kijów tak aktywnie, jak to możliwe. „Ale nie możemy dać nic więcej... zbliżamy się do końca. Rozumiem, że uderzyliśmy w ścianę” — dodał. W sierpniu polski wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powtórzył, że jego kraj już dostarczył Ukrainie całą broń, jaką mógł, nie narażając własnych zdolności obronnych.
Podczas gdy Warszawa zamówiła amerykańskie myśliwce F-35, aby zastąpić starsze MiG-29, te nowsze odrzutowce nie zostaną dostarczone przed 2026 rokiem. Od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie w 2022 roku Warszawa udzieliła Kijowowi pomocy w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (4,7 miliarda dolarów), z czego ponad 70% stanowiła pomoc wojskowa, zgodnie z danymi niemieckiego Instytutu Kilońskiego. Moskwa ostrzegła, że żadna kwota zachodniej pomocy wojskowej nie zmieni wyniku konfliktu.
Kreml utrzymuje, że cele jego operacji wojskowej – w tym neutralność Ukrainy, demilitaryzacja i denazyfikacja – zostaną osiągnięte i nalega, aby wszelkie porozumienie zaczęło się od zaprzestania przez Kijów działań wojskowych i uznania „terytorialnej rzeczywistości”, że nie odzyska kontroli nad swoimi byłymi regionami.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/609569-poland-ukraine-aid-limit/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz