W rezultacie ukierunkowane zakażenia stają się trudne lub niemożliwe do wyleczenia. W rozmowie z The Observer, Davies opisała AMR jako rosnący „antybiotykowy stan wyjątkowy”, który zagraża rutynowym procedurom medycznym, takim jak operacje i poród, i który może stać się zagrożeniem dla życia. AMR odpowiada za około milion zgonów rocznie, ale według Davies liczba ta ma się podwoić do 2050 r.
Szczególnie narażone są starsze populacje, a wskaźniki śmiertelności osób powyżej 70. roku życia wzrosły o 80% od 1990 r., dodała. Pomimo wysiłków zmierzających do ograniczenia przepisywania antybiotyków i ich niewłaściwego stosowania, około 70% wszystkich istniejących antybiotyków jest stosowanych w hodowli zwierząt na całym świecie, tworząc rezerwuary opornych bakterii. „W zasadzie rzucamy antybiotyki w krowy, kurczaki i owce jako tanie alternatywy dla podawania im stymulatorów wzrostu lub środków profilaktycznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób” — powiedziała Davies.
„Jeśli masz intensywną hodowlę, w której stosuje się dużo antybiotyków, lub zatłoczony szpital ze słabym systemem kanalizacyjnym, oporne bakterie mogą dostać się do dróg wodnych”. Bakterie ewoluują szybko, rozmnażając się co 20 minut i mogą przemieszczać się za pośrednictwem wiatru i deszczu, co jeszcze bardziej komplikuje powstrzymywanie.
„Mutują również w dużym stopniu, a jeśli robią to w obecności antybiotyków, a mutacja je chroni, te szczepy będą się rozmnażać” — wyjaśniła Davies dla Observer. „To pokazuje, jak zgubny stał się ten problem” — powiedziała, podkreślając, że niebezpieczne cechy AMR wymagają zarówno ostrożnego stosowania istniejących antybiotyków, jak i opracowywania nowych. Jednak opracowywanie nowych antybiotyków jest nieatrakcyjne finansowo dla firm farmaceutycznych, wyjaśnił Davies, zauważając, że leki na ciśnienie krwi lub na raka, przyjmowane codziennie lub przez długi czas, są o wiele bardziej dochodowe. Penicylina, odkryta pod koniec lat 20. XX wieku, dramatycznie wydłużyła ludzkie życie nawet o 30 lat, zwalczając większość infekcji bakteryjnych, ale cały ten postęp może być teraz zagrożony. Infekcje oporne na antybiotyki mogą pochłonąć życie ponad 39 milionów ludzi na całym świecie w ciągu najbliższych 25 lat, a kolejne 169 milionów umrze z powodu powiązanych przyczyn, zgodnie z badaniem opublikowanym we wrześniu w czasopiśmie medycznym The Lancet.
Niemieccy lekarze ostrzegają również, że świat ryzykuje powrotem do ery sprzed odkrycia penicyliny, donosił Bild w październiku. Branża medyczna powoli opracowuje nowe antybiotyki, ponieważ badania są zbyt długie i zbyt drogie, a zyski są zbyt niskie, zgodnie z profesor Yvonne Mast, mikrobiolog i badaczka z Instytutu Leibniza w Brunszwiku.
Według Światowej Organizacji Zdrowia od 2017 r. zatwierdzono zaledwie 13 nowych leków, ale tylko dwa z nich należą do nowej klasy substancji chemicznych i można je nazwać innowacyjnymi.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/610478-antibiotic-resistance-millions-deaths/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz