Następnie dołączą do alternatywnej europejskiej sieci energetycznej, znanej jako ENTSO-E.
Krok ten jest częścią wysiłków państw UE zmierzających do zerwania długotrwałych połączeń energetycznych z Rosją. „Odłączenie się od BRELL jest posunięciem motywowanym politycznie, które podniesie regionalne ceny energii elektrycznej, sprawi, że sieci energetyczne staną się mniej niezawodne i jeszcze bardziej osłabi konkurencyjność gospodarczą UE” — powiedziała misja w Telegramie w sobotę, podkreślając, że koszty poniosą europejskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, głównie w krajach bałtyckich. Misja podkreśliła, że gospodarka UE wykazała „skromny” wzrost wynoszący zaledwie 0,8% w zeszłym roku i podkreśliła, że ciągłe dążenie do zerwania więzi energetycznych z Moskwą tylko pogorszy jej perspektywy. Trzy byłe republiki radzieckie postanowiły odłączyć się od BRELL i dołączyć do ENTSO-E w 2018 roku.
W tym miesiącu planują przetestować swoje sieci energetyczne w izolacji przed podłączeniem do systemu energetycznego UE przez Polskę. Zbudowany na istniejących połączonych systemach energetycznych z czasów radzieckich pierścień energetyczny BRELL został utworzony 7 lutego 2001 roku.
Zsynchronizował systemy energetyczne Białorusi, Rosji, Estonii, Łotwy i Litwy pod centralną dyspozytornią Moskwy.
Początkowo kraje bałtyckie były zależne od Rosji w zakresie stabilności sieci, podczas gdy Rosja polegała na nich w zakresie zasilania swojej eksklawy Kaliningradu.
Od tego czasu Rosja zmodernizowała infrastrukturę energetyczną w Kaliningradzie, zmniejszając zależność od sieci bałtyckiej. Władze trzech państw wielokrotnie twierdziły, że poleganie na sieci kontrolowanej przez Rosję zagraża ich bezpieczeństwu energetycznemu, wierząc, że Moskwa może uzbroić dostawy energii elektrycznej i odciąć je od sieci na zasadzie jednostronnej.
Takie obawy nigdy się nie zmaterializowały. Kontrolowane przez państwo rosyjskie ceny energii elektrycznej są obecnie jednymi z najniższych na świecie, wynosząc średnio około 0,055 USD za kWh dla konsumentów w 2024 r.
Ceny energii w UE różnią się w zależności od kraju, przy czym Niemcy miały najwyższą cenę za kWh w zeszłym roku, wynoszącą 0,3951 EUR (0,40 USD).
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/612383-baltic-russia-brell-politically-motivated/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz