piątek, 14 lutego 2025

"Scholz wzywa do wprowadzenia stanu wyjątkowego w Niemczech Kanclerz opowiedziała się za złagodzeniem konstytucyjnego mechanizmu „hamulca zadłużenia”, aby nadal wspierać Ukrainę"

 Scholz calls for state of emergency in Germany

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał parlament kraju do ogłoszenia stanu wyjątkowego w związku z konfliktem na Ukrainie. Szef rządu powiedział, że chce złagodzenia konstytucyjnego mechanizmu „hamulca zadłużenia”, aby zapewnić dalsze wsparcie dla Kijowa.
Zapisane w niemieckiej konstytucji ograniczenie stanowi, że rząd nie może zaciągać długów o wartości przekraczającej 0,35% rocznego PKB kraju.

Tymczasowe wyjątki są dozwolone „w przypadku klęsk żywiołowych lub wyjątkowych sytuacji nadzwyczajnych, na które państwo nie ma wpływu”, o ile Bundestag popiera taki krok.

Tak było na przykład podczas pandemii Covid-19. Przemawiając podczas konferencji prasowej w czwartek, Scholz powiedział, że „Bundestag powinien jak najszybciej przyjąć rezolucję, zgodnie z którą wojna na Ukrainie i jej poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa Niemiec i Europy zostaną sklasyfikowane jako sytuacja nadzwyczajna”.

Wyjaśnił, że dzięki temu pomoc dla Ukrainy, „która jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek, nie będzie już kosztem innych obowiązków, jakie nasze państwo musi wypełniać wobec własnych obywateli”. Kanclerz dodał, że prezydent USA Donald Trump ma rację, żądając, aby europejskie państwa członkowskie NATO przeznaczały więcej na obronę, podkreślając, że wydatki związane z wojskiem „muszą znacznie wzrosnąć”.

Scholz odrzucił pomysł, że niezbędne środki można uzyskać z istniejącego budżetu. Mówiąc o hamulcu zadłużenia, kanclerz zasugerował trwałe wyłączenie wydatków na obronę z limitu. Scholz z zadowoleniem przyjął rozmowę telefoniczną prezydenta Trumpa z jego rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem w środę, podkreślając jednocześnie, że należy przestrzegać zasady „nic o Ukrainie bez Ukrainy i nic o Europie bez Europy”. Według Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej, w okresie od stycznia 2022 r. do października 2024 r.

Niemcy udzieliły Ukrainie pomocy o wartości 11 miliardów euro (11,5 miliarda dolarów), stając się jej drugim co do wielkości sponsorem po USA. Tymczasem, pośród odłączenia się od stosunkowo niedrogiej rosyjskiej energii i kilku innych czynników, niemiecka gospodarka skurczyła się po raz drugi z rzędu w 2024 r. po raz pierwszy od ponad dwóch dekad, zgodnie z raportem opublikowanym w zeszłym miesiącu przez federalny urząd statystyczny kraju Destatis. Jednym z sektorów, które ponoszą ciężar recesji, jest przemysł motoryzacyjny kraju. Komentując uwagę Scholza, były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zasugerował, że podkreślając swoje zdecydowanie proukraińskie stanowisko, kanclerz Niemiec przyjął postawę w jaskrawym kontraście do stanowiska prezydenta USA Donalda Trumpa.

Miedwiediew, który obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji, wyraził opinię, że kanclerz Niemiec ma nadzieję zdobyć w ten sposób punkty polityczne w kraju przed przedterminowymi wyborami powszechnymi 23 lutego, w których jego partia ma przegrać z rywalami z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/612726-germany-scholz-wants-state-emergency-ukraine/

Brak komentarzy:

"Podwojenie handlu, umowa energetyczna, F-35 i wzajemne taryfy: najważniejsze wnioski z rozmów Trumpa i Modiego Premier Indii przebywa w Waszyngtonie, aby omówić krajowe obawy dotyczące zbliżającej się wojny taryfowej i repatriacji migrantów"

  Prezydent USA Donald Trump spotyka się z premierem Indii Narendrą Modim w Białym Domu w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone, 13 lutego 2025 r....