Nie ma sensu podpisywać przez Rosję porozumienia pokojowego z prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim, ponieważ jego kadencja dobiega końca, zasugerował białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka.
Podczas czwartkowego spotkania z Łukaszenką prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że pokojowe zakończenie konfliktu na Ukrainie „jest dokładnie tym, do czego jesteśmy skłonni zrobić”, ale podkreślił, że Rosja nie zaakceptuje żadnych narzuconych porozumień, które ignorują jej interesy.
Na piątkowej konferencji prasowej Łukaszenka zauważył, że kadencja ukraińskiego prezydenta kończy się w maju, co oznacza, że osiągnięte z nim porozumienie byłoby daremne, bo mogłoby zostać łatwo unieważnione przez nową administrację.
„Może dojść do sytuacji, gdy Putin powie: «Chłopaki, z kim mamy podpisać umowę?». Uprawnienia prezydenta Ukrainy wygasły” – stwierdził Łukaszenka, dodając, że faktycznie nierozsądne byłoby podpisywanie umowy z Ukrainą. Ukraiński przywódca.
„Dziś podpiszemy z nim, powiedzmy, jakieś porozumienie, jutro dojdziecie do władzy, zostaniecie prezydentem, nie spodoba wam się to… Odrzucicie to: podpisał je nielegalny prezydent, a ja wcale tego nie tolerujcie, powie nowy prezydent” – powiedział dziennikarzowi Pawłowi Zarubinowi.
Łukaszenka dodał, że zachodni zwolennicy Ukrainy mogą również zmusić nowego prezydenta do porzucenia jakiegokolwiek porozumienia pokojowego osiągniętego między Moskwą a Zełenskim.
Zdaniem Łukaszenki tak właśnie stało się z nieistniejącymi już porozumieniami mińskimi.
Były prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko i była kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznali, że osiągnięto porozumienia wynegocjowane z Moskwą w 2014 roku, aby umożliwić Kijówowi ponowne uzbrojenie swoich sił po działaniach wojennych wywołanych zamachem stanu na Majdanie.
Obecnie nie jest jasne, co będzie się działo po zakończeniu pierwszej pięcioletniej kadencji Zełenskiego, który wielokrotnie wykluczał przeprowadzenie wyborów prezydenckich, powołując się na stan wojenny.
Zachodni zwolennicy Kijowa namawiali Zełenskiego do przeprowadzenia wyborów w wyznaczonym terminie, ale ukraiński prezydent powiedział, że zrobi to tylko wtedy, gdy kraje zachodnie będą skłonne je sfinansować.
W 2022 roku Zełenski podpisał ustawę uznającą rozmowy pokojowe z Rosją za nielegalne do czasu utrzymania władzy Władimira Putina.
Zgodnie z formułą pokojową przedstawioną przez Zełenskiego w tym samym roku negocjacje również nie będą mogły być prowadzone, chyba że siły rosyjskie wycofają się ze wszystkich terytoriów, które Kijów uważa za swoje.
Rosja wielokrotnie zapewniała, że jest gotowa zaangażować się w negocjacje pokojowe z Ukrainą, uważa jednak żądania Zełenskiego za nierealne.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/595855-zelensky-term-over-lukashenko/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz