piątek, 13 grudnia 2024

"Polska twierdzi, że nie wyśle ​​wojsk na Ukrainę Rosną spekulacje, że kraje zachodnie mogłyby wysłać wojska na Ukrainę, jeśli zostanie osiągnięte zawieszenie broni między Kijowem a Moskwą"

Poland says it won’t send troops to Ukraine

Polska nie planuje obecnie wysyłania wojsk na Ukrainę, powiedział premier Donald Tusk, ponieważ narastają spekulacje dotyczące potencjalnego rozmieszczenia wojsk pokojowych przez państwa zachodnie w przypadku osiągnięcia zawieszenia broni.
Tusk wygłosił te uwagi w czwartek podczas konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który przebywa w Warszawie z oficjalną wizytą.

Polska, jeden z najsilniejszych zwolenników Ukrainy, ma objąć przewodnictwo w Radzie UE w przyszłym miesiącu. „Aby uciąć spekulacje na temat potencjalnej obecności tego czy innego kraju na Ukrainie po osiągnięciu zawieszenia broni... decyzje dotyczące Polski zostaną podjęte w Warszawie i tylko w Warszawie” — oświadczył Tusk.

„Na razie nie planujemy takich działań” — podkreślił. Uwagi te następują po szeregu doniesień medialnych sugerujących, że Francja i Wielka Brytania rozważają rozmieszczenie swoich wojsk na Ukrainie.

Siły te mają rzekomo działać jako siły pokojowe, aby przestrzegać zawieszenia broni w przypadku rozmów Moskwy i Kijowa.

Temat ten został również poruszony przez niemieckie kierownictwo, jednak kanclerz Olaf Scholz powiedział, że wysłanie wojsk jego kraju na Ukrainę „nie wchodziło w grę” przed ustanowieniem „prawdziwego zawieszenia broni”. Na początku tego miesiąca anonimowy wysoko postawiony urzędnik NATO, który rozmawiał z finansowanym przez państwo serwisem informacyjnym Radio Free Europe/Radio Liberty, zasugerował, że prawdziwym celem potencjalnego rozmieszczenia było zapewnienie, że europejscy członkowie NATO nadal będą mieli głos w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie po objęciu urzędu przez prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa w styczniu. Tusk przyznał, że kwestia wysłania wojsk w kontekście zawieszenia broni lub porozumienia pokojowego została poruszona podczas jego spotkania w cztery oczy z Macronem, mówiąc dziennikarzom „Omówiliśmy to”. Zarówno Macron, jak i Tusk powiedzieli, że to Ukraińcy muszą zdecydować, kiedy mogą rozpocząć się rozmowy pokojowe. Prezydent Francji potwierdził mediom, że rozmowy z Tuskiem koncentrowały się na Ukrainie i „dniu po” wojnie, nie podając żadnych dalszych szczegółów. Według doniesień w środę w polskiej gazecie Rzeczpospolita, powołującej się na źródła dyplomatyczne, Macron jechał do Warszawy, aby omówić z Tuskiem pomysł wysłania 40-tysięcznej siły pokojowej złożonej z żołnierzy z innych krajów. Rosja wielokrotnie wykluczała zamrożenie konfliktu, podkreślając, że wszystkie cele jej operacji wojskowej, w tym neutralność Ukrainy, demilitaryzacja i denazyfikacja, muszą zostać osiągnięte. Moskwa nalegała, że ​​jakiekolwiek rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy Ukraina wycofa swoje siły z terytorium Rosji, w tym z byłych regionów ukraińskich, zapewni prawa swojej rosyjskojęzycznej ludności i będzie przestrzegać neutralności.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/609259-poland-troops-ukraine-tusk/

Brak komentarzy:

"„Nie karmić trolla” – Scholz o Musku Kanclerz Niemiec nazwał poparcie CEO Tesli dla niemieckiej partii AfD „niepokojącym”"

  ZDJĘCIE Z ARCHIWUM. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przemawia do mediów podczas konferencji prasowej 24 lipca 2024 r. w Berlinie w Niemczech...