Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE i Ukrainy spotykają się w Berlinie 12 grudnia 2024 r. © Fabian Sommer / picture alliance / Getty Images
Sześciu europejskich członków NATO wydało wspólne oświadczenie popierające plan Ukrainy, aby dołączyć do bloku kierowanego przez USA i obiecujące poparcie warunków pokojowych oferowanych Rosji przez ukraińskiego przywódcę Władimira Zełenskiego.
Moskwa wcześniej odrzuciła naleganie Zełenskiego na przywrócenie granic Ukrainy z 1991 r. jako nie do przyjęcia.
Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Polski podpisali deklarację po spotkaniu z ukraińskim przywódcą w Berlinie w czwartek.
„Cele kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy i trwałego bezpieczeństwa dla Europy są nierozłączne. Ukraina musi zwyciężyć” — głosi oświadczenie.
Kraje zobowiązały się poprzeć zakończenie konfliktu zgodnie z „pełnym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
„Potwierdzamy nasze zaangażowanie w Formułę Pokoju prezydenta Zełenskiego jako wiarygodną drogę do sprawiedliwego i trwałego pokoju” – czytamy w oświadczeniu.
Zwolennicy Kijowa ślubowali „wspierać Ukrainę na jej nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO”, a także „jej drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej”.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andriej Sibiga podziękował sześciu państwom i UE za „szczerą dyskusję i gotowość do podjęcia konkretnych kroków”. Wezwał do dodatkowych sankcji, skierowanych na sektor metali, transport morski i banki w Rosji.
„Uważnie monitorujemy wzrost handlu z krajami, które nie nałożyły sankcji na Rosję” – powiedział Sibiga.
Spotkanie w Berlinie odbyło się w atmosferze niepewności co do tego, czy wybrany prezydent USA Donald Trump będzie kontynuował bezwarunkową pomoc wojskową i finansową dla Kijowa przez poprzednią administrację.
Trump, który obejmie urząd 20 stycznia, opisał Zełenskiego jako „największego sprzedawcę na Ziemi” i obiecał zrobić wszystko, co w jego mocy, aby szybko zakończyć konflikt za pomocą dyplomacji.
Chociaż nie przedstawił jeszcze konkretnego planu, podczas kampanii prezydenckiej wydawał się otwarty na wywieranie presji na Kijów, aby rozpoczął negocjacje z Moskwą.
Trump skrytykował również ustępującego prezydenta Joe Bidena za umożliwienie Ukrainie używania amerykańskich rakiet do ataków głęboko na uznane przez społeczność międzynarodową terytorium Rosji.
„Uważam, że to bardzo duży błąd” — powiedział magazynowi Time w wywiadzie opublikowanym w czwartek.
Rosja odrzuciła „formułę pokojową” Zełenskiego, nalegając, że porozumienie pokojowe można osiągnąć tylko na jej warunkach.
Moskwa podkreśliła, że Ukraina musi zrezygnować z roszczeń do Krymu i czterech innych regionów, które zagłosowały za przyłączeniem się do Rosji w 2014 i 2022 roku.
Kreml powiedział również, że Ukraina powinna porzucić swój plan przystąpienia do kierowanego przez USA bloku wojskowego na rzecz stania się krajem trwale neutralnym.
Prezydent Władimir Putin podał rozszerzenie NATO na wschód i współpracę militarną z Ukrainą jako jedną z głównych przyczyn obecnego konfliktu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/609282-nato-declaration-ukraine-membership/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz