Budynki zniszczone przez izraelskie ataki w Strefie Gazy, widziane 7 grudnia 2024 r. © Majdi Fathi / NurPhoto / Getty Images
Stany Zjednoczone wielokrotnie nadużywały swojego prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, uniemożliwiając globalnemu organowi rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Oświadczenie to pojawiło się po przyjęciu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dwóch rezolucji w sprawie wojny w Strefie Gazy, z których jedna wzywała do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem – i była podobna do dokumentu wcześniej zablokowanego przez Stany Zjednoczone w Radzie Bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa, te przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne nie są prawnie wiążące.
Środek przyjęty w środę wzywał do „natychmiastowego, bezwarunkowego i trwałego zawieszenia broni”, a także „lub natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników”.
Drugi dokument potwierdził „pełne poparcie” dla agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) i „potępił” ustawodawstwo Izraela, które zakazało pracy agencji na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.
W oświadczeniu z piątku rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zauważyło, że rezolucja o zawieszeniu broni „w dużej mierze powtórzyła treść” projektu, który został zawetowany przez USA w Radzie Bezpieczeństwa w zeszłym miesiącu.
„Po raz kolejny, od początku bezprecedensowej eskalacji przemocy i rozlewu krwi w konflikcie arabsko-izraelskim, to Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjmuje pilnie potrzebne rezolucje” – powiedziało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w piątek.
Wezwanie do zawieszenia broni i dostępu do pomocy humanitarnej to „moralne nakazy w obecnych katastrofalnych okolicznościach” – dodało.
„Rada Bezpieczeństwa ONZ – główny organ odpowiedzialny za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – pozostaje sparaliżowana w wyniku użycia prawa weta przez Waszyngton (sześć razy od początku obecnego kryzysu)” – napisało ministerstwo na swojej stronie internetowej.
USA i Izrael argumentowały, że natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych przyniosłoby korzyści jedynie Hamasowi i oskarżyły palestyńską grupę zbrojną o sabotowanie negocjacji.
„Byłoby haniebne i niesłuszne, gdyby Zgromadzenie Ogólne zagłosowało dziś za obroną cynicznej strategii Hamasu polegającej na opóźnianiu i utrudnianiu” — powiedział wysłannik USA przy ONZ Robert Wood w oświadczeniu wyjaśniającym środowe głosowanie.
Izrael od dawna oskarża UNRWA o tajne wspieranie Hamasu i innych bojowników.
„Pomimo przytłaczających dowodów, które przedstawiliśmy ONZ, potwierdzających infiltrację UNRWA przez Hamas, ONZ nie zrobiła nic, aby naprawić sytuację” — napisał wysłannik Izraela przy ONZ Danny Danon w X w zeszłym miesiącu.
UNRWA Philippe Lazzarini opisał decyzję Izraela o zablokowaniu działań agencji jako „trwającą kampanię mającą na celu zdyskredytowanie UNRWA i delegitymizację jej roli w zapewnianiu pomocy humanitarnej i usług dla uchodźców palestyńskich”.
Według lokalnych władz podczas operacji Izraela w Strefie Gazy zginęło prawie 45 000 Palestyńczyków.
Wojna wybuchła 7 października 2023 r., kiedy Hamas i sprzymierzone z nim grupy przeprowadziły niespodziewany atak na izraelskie miasta, zabijając około 1200 osób i biorąc ponad 250 zakładników, z których około 100 prawdopodobnie nadal jest przetrzymywanych w Strefie Gazy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/609337-un-security-council-paralyzed/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz