DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) - Wyspiarskie królestwo Bahrajnu stwierdziło, że stało się drugim krajem na świecie, który udzielił zezwolenia na awaryjne stosowanie szczepionki koronawirusowej wyprodukowanej przez firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech. Państwowa agencja informacyjna Bahrajnu ogłosiła to w piątek wieczorem, po wcześniejszym ogłoszeniu przez Wielką Brytanię w środę, czyniąc Wielką Brytanię pierwszą na świecie. „Potwierdzenie zatwierdzenia przez Krajowy Urząd Regulacji Zdrowia Królestwa Bahrajnu nastąpiło po dokładnej analizie i przeglądzie wszystkich dostępnych danych podjętych przez władze” - powiedział królestwo.
Bahrajn nie powiedział, w jaki sposób mogą zakupić szczepionki ani kiedy rozpoczną się szczepienia. Nie odpowiadał na pytania The Associated Press. Zastrzyki Pfizera, tak zwana „szczepionka mRNA”, zawierają fragment kodu genetycznego, który trenuje układ odpornościowy w rozpoznawaniu dodanego białka na powierzchni wirusa.
Pfizer powiedział później AP, że szczegóły umowy sprzedaży z Bahrajnem, w tym „terminy dostaw i wielkość dawek”, są poufne i odmówił komentarza.
„Opracowaliśmy szczegółowe plany logistyczne i narzędzia wspierające skuteczny transport szczepionek, ich przechowywanie i ciągłe monitorowanie temperatury” - powiedział Pfizer. „Nasza dystrybucja opiera się na elastycznym systemie just in time, który dostarcza zamrożone fiolki do miejsca szczepienia”.
Ma nadzieję dostarczyć co najmniej 1,3 miliarda w 2021 roku.
Bahrajn, siedziba 5. Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, to mała wyspa u wybrzeży Arabii Saudyjskiej w Zatoce Perskiej.
Według rządu, z populacją 1,6 miliona, odnotowano ponad 87 000 przypadków i 341 zgonów. Ponad 85 000 osób wyleczyło się z choroby COVID-19 wywołanej przez wirusa.
Kraj jest również domem dla dużej populacji emigrantów, a wielu nisko opłacanych pracowników z Azji mieszka w ciasnych mieszkaniach. W lipcu władze poinformowały AP, że przeniosły 8 000 pracowników do nowych mieszkań, zdezynfekowały mieszkania i wprowadziły zasadę wymagającą nie więcej niż pięciu pracowników na pokój, z około 3 metrami (10 stóp) przestrzeni na każdy.
Rząd Bahrajnu twierdzi, że przeprowadził ponad 2 miliony testów na koronawirusa na całej wyspie. Początkowo obwiniał o to wyższy wskaźnik infekcji per capita.
zrodlo:apnews
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz