wtorek, 9 marca 2021

"Parlament Europejski uchyla immunitet eurodeputowanych Katalonii, torując drogę do ekstradycji do Hiszpanii w sprawie referendum niepodległościowego"

 Parlament Europejski zagłosował za odebraniem posłom do PE Carlesowi Puigdemontowi, Toni Comin i Clara Ponsati immunitetu, torując drogę do ich ekstradycji do Hiszpanii w związku z ich rolą w zdelegalizowanym referendum w sprawie niepodległości Katalonii w 2017 r.

Parlament Europejski uchyla immunitet eurodeputowanych Katalonii, torując drogę do ekstradycji do Hiszpanii w sprawie referendum niepodległościowego

Trzej politycy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., Po ucieczce z Hiszpanii dwa lata wcześniej, aby uniknąć nakazów aresztowania za działalność wywrotową, po tym, jak pomogli zorganizować i przeprowadzić referendum niepodległościowe w Katalonii w 2017 r., Mimo że zostało ono zakazane przez rząd centralny Hiszpanii.

Hiszpania zwróciła się do Parlamentu Europejskiego o głosowanie w zeszłym roku w sprawie odebrania immunitetu trzem politykom, ale głosowanie to zostało przełożone z powodu pandemii koronawirusa.

Puigdemont stracił immunitet w głosowaniu 400-248, podczas gdy Comin i Ponsati stracili ochronę w głosowaniu 404 do 247, potwierdzając zalecenie wydane przez komisję Parlamentu Europejskiego w zeszłym miesiącu.

Raport komisji przedstawił, w jaki sposób te trzy osoby powinny stracić ochronę przed zarzutami przedstawionymi przez Hiszpanię, ponieważ przestępstwa, o które są oskarżane, miały miejsce przed objęciem urzędu i nie były związane z ich pracą jako posłów do Parlamentu Europejskiego.

Tym trzem osobom grozi teraz ekstradycja z powrotem do Hiszpanii w celu postawienia zarzutów, a kraje, w których obecnie szukają schronienia, pozostawiają decyzję, czy spełnić wniosek sądu z Hiszpanii. Puigdemont, były prezydent Katalonii i Comin, były minister edukacji regionu, mieszkają w Belgii, podczas gdy Ponsati, były minister zdrowia, mieszka obecnie w Szkocji.

Oczekuje się, że Hiszpania ponownie aktywuje europejski nakaz aresztowania, który został wydany pod zarzutem buntu i nadużycia środków publicznych, oraz skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

przetlumaczono przez translator googl-GR

zrodlo:https://www.rt.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...