Lasy Państwowe postanowiły zbadać kwestię zainteresowania off roadem na swoim terenie. Od kilku dni na stronie dostępna jest ankieta skierowana do miłośników motorów crossowych, quadów i terenówek, oraz leśników. Co z niej wyniknie?
Quady, motory i samochody terenowe wjadą do lasów?
Na tym etapie Lasy Państwowe twierdzą jedynie, że próbują wybadać skalę osób zainteresowanych tą kontrowersyjną rozrywką. Dziś jazda terenowymi pojazdami jest zabroniona na większości terenów Lasów Państwowych i możliwa na drogach gminnych lub szlakach do tego wyznaczonych. Łamiącym zakaz grozi nawet do 5 tysięcy grzywny.
Obecny zakaz jest uzasadniony. Motory crossowe, quady i inne tego typu pojazdy są zagrożeniem dla przyrody, dzikiej zwierzyny oraz ludzi. Natężenie hałasu płoszy zwierzęta i jest bardzo nieprzyjemne dla turystów i spacerowiczów. Rozpędzone pojazdy i niefrasobliwi kierowcy wielokrotnie doprowadzali do niebezpiecznych sytuacji w lesie. Zniszczone leśne szlaki i rozjeżdżone łąki również są argumentem przeciwko legalizacji off roadu.
Obywatele nie chcą off roadu w Lasach Państwowych
– Pamiętam sytuację, kiedy podczas spaceru spotkaliśmy w lesie zastęp konny z pobliskiej stajni. To były nastolatki, które pojechały w teren z instruktorami. W pewnym momencie nadjechał quad, konie spłoszyły się od hałasu, dzieci pospadały. Zanim udało się opanować sytuację, kierowca quada znowu ruszył i po raz kolejny konie wpadły w popłoch. To było bardzo niebezpieczne, cudem nic się nikomu nie stało – mówi w rozmowie z naszym portalem mieszkaniec podwarszawskiej Starej Miłosnej. Graniczy ona z Mazowieckim parkiem Krajobrazowym, w którym często można spotkać miłośników off roadu.
Lasy Państwowe badają grunt pod nowe prawo?
Ankieta Lasów Państwowych jest skierowana również do leśników, którzy do tej pory zajmowali się raczej zwalczaniem tego typu zjawiska niż wspieraniem. Ankieta zawiera 35 pytań. Jednak jeśli na dziewiąte pytanie padnie odpowiedź, że ankietowany nie zajmuje się off roadem, pozostała, większa część ankiety, będzie już niedostępna. Nie jest zatem brane pod uwagę zdanie nikogo poza samymi beneficjentami legalizacji jazdy po lesie.
Zapytaliśmy rzecznika prasowego Lasów Państwowych Michała Gzowskiego o powody ankiety oraz możliwy negatywny wpływ legalizacji jeżdżenia po lasach. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
zrodlo:strajk.eu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz