sobota, 2 października 2021

"Gastronomia, imprezy, maseczki: z dniem 1 października Nadrenia Północna-Westfalia łagodzi obostrzenia pandemiczne"

 Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Nadrenii Północnej-Westfalii znów spada. W związku z tym rząd tego kraju związkowego zdecydował się złagodzić kolejne obostrzenia pandemiczne, m.in. te dotyczące dużych imprez i dyskotek. Nadal też zachęca mieszkańców do szczepień. Oto przegląd zmian.



Minister zdrowia Karl-Josef Laumann (CDU) ogłosił, że już 1 października wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia mającego na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Wynika to z poprawy sytuacji pandemicznej oraz wysokiego odsetka osób zaszczepionych, wyjaśnił Laumann w środę na posiedzeniu komisji ds. zdrowia parlamentu krajowego. Jedną z głównych zmian jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Ponadto, nie będą już wymagane specjalne odstępy między stolikami w lokalach gastronomicznych.

Przegląd najważniejszych zmian:

  •  Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek na otwartym powietrzu: nowe rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa przewiduje między innymi zniesienie obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu. Dotychczas osoby stojące w kolejkach, przy stoiskach, kasach i innych punktach usługowych, a także uczestnicy imprez sportowych, kulturalnych i innych wydarzeń plenerowych z udziałem ponad 2.500 osób musieli mieć założone maseczki. Wymóg ten został teraz zniesiony. Niemniej jednak, nadal zaleca się zakrywanie ust i nosa na otwartym powietrzu, jeżeli nie można zachować minimalnej odległości do innych osób wynoszącej 1,5 metra – zazwyczaj ma to miejsce na przykład w kolejkach.
  • Test PCR może być zastąpiony szybkim testem na koronawirusa: wszędzie tam, gdzie okazanie negatywnego wyniku testu PCR było dla osób niezaszczepionych warunkiem wstępu (np. na dyskotekę) lub rezygnacji z noszenia maski (np. na próbach chóru), od 1 października jako alternatywę można stosować również szybki test na koronawirusa, pod warunkiem, że od jego wykonania upłynęło nie więcej niż sześć godzin. Laumann już wcześniej zapowiedział, że chodzi o tzw. testy POC, czyli szybkie testy wykonywane pod profesjonalnym nadzorem.
  • Więcej widzów na dużych imprezach: zniesiony zostaje górny limit 25.000 widzów na dużych imprezach (wydarzenia sportowe, koncerty, festiwale muzyczne itp.). Ponadto w przypadku dużych imprez plenerowych będą mogły być zajęte wszystkie miejsca siedzące, jeśli organizatorzy zapewnią, że poza tymi miejscami będą noszone maseczki.
  • Uniwersytety: uczelnie muszą opracować koncepcję dostępu i przynajmniej wyrywkowo kontrolować jej przestrzeganie. Studenci lub pracownicy, którzy podczas tych kontroli nie będą w stanie okazać negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub certyfikatu szczepienia oraz dowodu tożsamości, zostaną wykluczeni z udziału w seminariach i wykładach. Jednak na większości uczelni duże wykłady nadal nie będą się odbywały w formie stacjonarnej.
  • Specjalne odstępy/przegrody między stolikami wewnątrz lokali gastronomicznych nie są już wymagane, jest to jedynie zalecane. Pozostaje jednak obowiązek noszenia maski poza stałym miejscem siedzącym lub stojącym.

Nowe rozporządzenie mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 ma obowiązywać od 1 do 29 października. Obecnie obowiązująca wersja miała tak naprawdę wygasnąć dopiero z dniem 8 października, jednak w międzyczasie sytuacja pandemiczna uległa poprawie. Laumann zwrócił uwagę na wyraźny spadek liczby nowych zakażeń po wzroście pod koniec wakacji oraz na ogólnokrajową zapadalność na COVID-19 na poziomie 53,9, która jest wyraźnie niższa od średniej dla całych Niemiec. Podstawowa liczba odtwarzania, czyli teoretyczna liczba osób, której każdy chory przekazuje zakażenie – jest obecnie na poziomie 0,8 do 0,9, czyli znacznie poniżej 1. Dopóki tak jest, można założyć, że sytuacja nadal będzie spokojna.

Władze landu w dalszym ciągu będą zachęcać mieszkańców do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. W grupie osób powyżej 18. roku życia zaszczepionych jest 83,7 procent. Jest to główna przyczyna spadku liczby nowych zakażeń. Codziennie wykonuje się prawie 20.000 szczepień pierwszą dawką i niemal 30.000 szczepień drugą dawką. Laumann zapewnił, że po zamknięciu centrów szczepień wzrośnie aktywność mobilnych zespołów szczepień.

Źródło: www.rp-online.de

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...