BERLIN (AP) — Trzy partie negocjujące nowy rząd w Niemczech sfinalizują i przedstawią w środę umowę koalicyjną, poinformowało dwóch potencjalnych partnerów. Umowa toruje drogę liderowi centrolewicy Olafowi Scholzowi, który w nadchodzących tygodniach zastąpi długoletnią kanclerz Angelę Merkel.
Centrolewicowi socjaldemokraci negocjują z ekologiczną partią Zielonych i pro-biznesowymi Wolnymi Demokratami od mało prawdopodobnego zwycięstwa w wyborach krajowych 26 września. Dwie ostatnie partie zapowiedziały, że porozumienie zostanie przedstawione w środę po południu.
Jeśli członkowie partii zgodzą się na to, trójstronny sojusz – którego nigdy jeszcze nie wypróbowano w rządzie krajowym – zastąpi obecną „wielką koalicję” tradycyjnych dużych partii tego kraju. Socjaldemokraci służyli jako młodszy partner centroprawicowych chadeków Merkel.
Oczekuje się, że Merkel, która nie kandydowała na piątą kadencję, zostanie zastąpiona przez 63-letniego Scholza, który jest jej ministrem finansów i wicekanclerzem od 2018 roku.
Trzy niedoszłe partie rządzące wyraziły nadzieję, że w tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia parlament wybierze Scholza na kanclerza. Zanim do tego dojdzie, porozumienie koalicyjne wymaga zgody w głosowaniu członków Zielonych oraz zjazdów pozostałych dwóch. imprezy.
Wiadomość o transakcji pojawiła się, gdy Merkel kierowała prawdopodobnie ostatnim posiedzeniem gabinetu. Scholz wręczył 67-latkowi, który od 2005 roku przewodzi Niemcom, bukiet kwiatów.
Negocjacje w sprawie trójstronnego sojuszu były stosunkowo harmonijne i szybkie w porównaniu do poprzednich rozmów koalicyjnych. Jednak przemiany polityczne, z Merkel jako opiekunką kulawą, utrudniły reakcję Niemiec na ostatni wzrost zachorowań na koronawirusa.
Z rozmów za zamkniętymi drzwiami wyłoniło się niewiele szczegółów, w tym sposób podziału tek ministerialnych przez partie. Sojusz jest potencjalnie niełatwą mieszanką, ponieważ łączy dwie tradycyjnie lewicowe partie z jedną, Wolnymi Demokratami, która ma tendencję do sojuszu z centroprawicą.
Wstępne porozumienie z zeszłego miesiąca wskazywało, że Niemcy przesuną termin zakończenia korzystania z energetyki węglowej z 2038 na 2030, przy jednoczesnym rozszerzeniu rozwoju energetyki odnawialnej.
Pod naciskiem Wolnych Demokratów potencjalni partnerzy powiedzieli, że nie podniosą podatków ani nie poluzują ograniczeń w zwiększaniu zadłużenia, co sprawia, że finansowanie jest kwestią centralną.
Chrześcijańscy Demokraci Merkel są obecnie zajęci rywalizacją o przywództwo o to, kto zostanie ich następnym liderem i ożywi losy partii po najgorszym w historii wyniku wyborczego.
___
Śledź relacje AP z przejścia Niemiec do nowego rządu na https://apnews.com/hub/germany-election
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz