Ponieważ większość Europy skupia się na energii odnawialnej i odstawia się od paliw kopalnych, Moskwa przedstawiła nową propozycję zachowania na przyszłość swojego statusu głównego eksportera paliw na kontynencie.
Plan, przedstawiony we wtorek na stronie internetowej Kremla, jest częścią szerszego przeglądu rosyjskiej polityki ochrony środowiska, wraz z nową strategią przeciwdziałania zmianom klimatu ogłoszoną zaledwie kilka tygodni temu.
Zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony projekt badania możliwości eksportu czysto palącego się wodoru, zmieszanego z metanem, za pośrednictwem już wybudowanych gazociągów w kraju. Oznaczałoby to, że duże ilości mogłyby być transportowane bez konieczności budowy nowej infrastruktury.
Wicepremier i były minister energetyki Alexander Novak będzie współpracował z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i szefem giganta energetycznego Gazpromu Aleksiejem Millerem, aby przetestować możliwości rurociągów i prowadzić negocjacje z narodami europejskimi. Kreml zażądał raportu wyjaśniającego, czy plan jest możliwy do połowy 2022 roku.
Wartość rosyjskiego eksportu paliw i energii wyniosła w zeszłym roku 167 miliardów dolarów, w porównaniu z 263 miliardami w 2019 roku, przy czym kraj ten coraz bardziej zyskuje przychody z sektorów takich jak produkcja i usługi. Największy udział w tym ma ropa naftowa, a następnie produkty naftowe i gaz. Moskwa jest wiodącym światowym eksporterem gazu i drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej, po Arabii Saudyjskiej.
Narody coraz częściej zwracają uwagę na „zielony” wodór jako źródło energii odnawialnej. Gaz może być wykorzystywany jako niskoemisyjne źródło energii do produkcji i transportu, ale jest drogi w produkcji i trudny do transportu. Ze względu na spodziewany wzrost popytu eksporterzy ścigają się, aby wykazać, że można go dostarczyć bezpiecznie i tanio.
W sierpniu Moskwa zapowiedziała, że utworzy szereg grup roboczych do nadzorowania przejścia kraju na zieloną energię, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska. Jednak Rosja znalazła się pod ostrzałem za wyznaczenie celu neutralności węglowej na 2060 rok, dekadę po wielu innych krajach. Prezydent Władimir Putin zapewnił jednak, że kraj robi swoje, aby ograniczyć emisje.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/541787-plan-green-energy-superpower/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz