poniedziałek, 13 grudnia 2021

"Wycieczka Macrona na Węgry uwydatnia rozdźwięk UE wokół wartości liberalnych"

 BUDAPESZT, Węgry (AP) — Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się w poniedziałek do stolicy Węgier na rozmowy z przywódcami wschodnich krajów Unii Europejskiej. Dyskusje mogą uwydatnić polityczne rozłamy dotyczące zakresu władzy UE i przyszłego kursu bloku.



Po południu Macron odbył dwustronne spotkanie w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, prawicowym populistą, który zakwestionował wartości UE i jej jurysdykcję w sprawach 27 narodów bloku.


Orban i polski premier Mateusz Morawiecki, z którym Macron również planuje się spotkać, byli w konflikcie z Brukselą w związku z próbami UE powstrzymania rządów postrzeganych jako łamiące praworządność i standardy demokratyczne, wartości, za którymi Macron chętnie się broni.


Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Orbanem Macron przyznał, że ma „polityczne spory” z węgierskim przywódcą, ale jest „zobowiązany do wspólnej pracy dla Europy i bycia lojalnymi partnerami”.


Mimo to francuski przywódca podkreślił znaczenie rządów prawa, które według niego doprowadziłoby do „ciekawych debat” i potencjalnych sporów z Orbanem.


„Poszanowanie praworządności, pluralizm mediów i walka z dyskryminacją to sedno projektu europejskiego” – powiedział Macron, odnosząc się do twierdzeń krytyków Orbana, że ​​podkopał instytucje demokratyczne na Węgrzech i przejął kontrolę nad dużą częścią mediów w kraju.


Podczas krótkich komentarzy Orbán stwierdził, że punktem porozumienia między dwoma przywódcami jest potrzeba „strategicznej autonomii” w Europie.



„Uważamy, że nie ma autonomii bez europejskiego przemysłu obronnego. Nie ma autonomii bez naszych własnych mocy energetycznych, czyli bez energii jądrowej. A nie ma autonomii bez zdolności do samowystarczalności w rolnictwie” – powiedział Orban.


Macron spotkał się również w poniedziałek z węgierskim prezydentem Janosem Aderem, gdzie wyraził swoje obawy dotyczące praw osób LGBTQ na Węgrzech i innych kwestii, według francuskiej prezydencji.


Przywódca Francji miał też spotkać się z premierem Słowacji Eduardem Hegerem i planuje wziąć udział w szczycie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej 4: Węgier, Polski, Słowacji i Czech.



Jego wizyta nastąpiła, gdy ramię wykonawcze UE nadal wstrzymuje dziesiątki miliardów euro w funduszach naprawy gospodarczej COVID-19 z Polski i Węgier z powodu obaw związanych z korupcją, ingerencją sądową i kontrolą mediów. UE zagroziła nałożeniem dodatkowych sankcji, jeśli oba kraje nie spełnią wymogów praworządności.


Francja ma przejąć rotacyjną, 6-miesięczną prezydencję w UE 1 stycznia. Podróż Macrona, pierwsza wizyta urzędującego prezydenta Francji na Węgrzech od 2007 roku, ma się odbyć przed szczytem UE, który odbędzie się w tym tygodniu.


Macron, zdecydowanie prounijny centrysta, planuje także w poniedziałek spotkać się z liberalnym burmistrzem Budapesztu Gergelym Karacsonym oraz z Peterem Marki-Zayem, kandydatem opozycji, który planuje zakwestionować Orbana na stanowisko premiera podczas wyborów parlamentarnych na Węgrzech na wiosnę.



Wcześniej tego dnia prezydent Francji odwiedził grób węgierskiej filozof i krytyczki Orbana Agnes Heller.


Macron prawdopodobnie będzie starał się o drugą kadencję we francuskich wyborach prezydenckich 10 kwietnia. Wśród jego głównych przeciwników w tym momencie jest dwóch skrajnie prawicowych nacjonalistów, dziennikarz Eric Zemmour i Marine Le Pen, którzy spotkali się w ostatnich miesiącach z Orbanem i obejmują wielu. jego polityki.



Orban pracuje nad konsolidacją europejskiej prawicy, w tym polityków i partii, które podzielają jego antyimigracyjne poglądy i sprzeciw wobec sprawowania przez UE władzy prawnej nad rządami krajów bloku.


Macron, który od czasu, gdy został prezydentem Francji w 2017 r., przesunął się na prawo w kwestiach bezpieczeństwa i migracji, powiedział po spotkaniu z Orbanem w poniedziałek, że ma nadzieję, że będzie dążył do konwergencji w polityce migracyjnej w Europie.


„W przeszłości były napięcia” – powiedział. „Myślę, że to, przez co przeszliśmy w Europie w ostatnich tygodniach… pozwala nam ponownie rozważyć wspólną organizację, aby lepiej zapobiegać przepływom migrantów, chronić nasze (europejskie) granice zewnętrzne i być w stanie znaleźć sposoby i środki bardziej wydajnego współpraca między Europejczykami”.


___


Corbet meldował się z Paryża.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...