środa, 5 stycznia 2022

"DOBRE WIEŚCI!!!!!!!!!! Mocarstwa nuklearne zgadzają się na wspólne oświadczenie w sprawie „zapobiegania wojnie nuklearnej”!!!!!!!"

 

Przywódcy Rosji, Chin, USA, Wielkiej Brytanii i Francji przyjmują wspólne oświadczenie o zapobieganiu wojnie nuklearnej

Przywódcy pięciu mocarstw nuklearnych wskazali, że ponieważ użycie nuklearne miałoby daleko idące konsekwencje, twierdzą, że „broń jądrowa – tak długo, jak istnieje – powinna służyć celom obronnym, odstraszać agresję i zapobiegać wojnie”.

TASS

MOSKWA, 3 stycznia /TASS/. Przywódcy Rosji, Wielkiej Brytanii, Chin, Stanów Zjednoczonych i Francji wydali wspólne oświadczenie o zapobieganiu wojnie nuklearnej i unikaniu wyścigów zbrojeń, wynika z dokumentu opublikowanego w poniedziałek na stronie Kremla.


„Chińska Republika Ludowa, Republika Francuska, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki uważają uniknięcie wojny między państwami z bronią jądrową i zmniejszenie ryzyka strategicznego za nasze najważniejsze odpowiedzialności” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.


„Twierdzimy, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można z nią walczyć” – czytamy.


Przeciw dalszemu rozprzestrzenianiu się broni jądrowej

Przywódcy pięciu mocarstw nuklearnych wskazali, że ponieważ użycie broni jądrowej miałoby daleko idące konsekwencje, twierdzą, że „broń jądrowa – tak długo, jak będzie istnieć – powinna służyć celom obronnym, odstraszać agresję i zapobiegać wojnie”.


„Jesteśmy głęboko przekonani, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się takiej broni” – powiedzieli przywódcy mocarstw jądrowych i stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ.


„Potwierdzamy znaczenie przeciwdziałania zagrożeniom nuklearnym i podkreślamy znaczenie zachowania i przestrzegania naszych dwustronnych i wielostronnych porozumień i zobowiązań dotyczących nieproliferacji, rozbrojenia i kontroli zbrojeń” – czytamy w dokumencie.


W szczególności, główne mocarstwa jądrowe „pozostają zaangażowane w nasze zobowiązania wynikające z Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), w tym nasze zobowiązanie z art. rozbrojenia jądrowego oraz traktatu o ogólnym i całkowitym rozbrojeniu pod ścisłą i skuteczną kontrolą międzynarodową”.


Nie są skierowane do siebie nawzajem

„Każdy z nas zamierza utrzymać i dalej wzmacniać nasze krajowe środki zapobiegające nieuprawnionemu lub niezamierzonemu użyciu broni jądrowej. Potwierdzamy słuszność naszych wcześniejszych oświadczeń w sprawie decelowania, potwierdzając, że żadna z naszych broni nuklearnych nie jest wycelowana w siebie nawzajem ani w żadne inne państwo” – zapewniło pięciu przywódców.


We wspólnym oświadczeniu podkreślono ich „chęć współpracy ze wszystkimi państwami w celu stworzenia środowiska bezpieczeństwa bardziej sprzyjającego postępowi w zakresie rozbrojenia z ostatecznym celem świata bez broni jądrowej z niesłabnącym bezpieczeństwem dla wszystkich”.


„Zamierzamy nadal szukać dwustronnych i wielostronnych podejść dyplomatycznych, aby uniknąć konfrontacji wojskowych, wzmocnić stabilność i przewidywalność, zwiększyć wzajemne zrozumienie i zaufanie oraz zapobiec wyścigowi zbrojeń, który nie przyniesie nikomu korzyści i wszystkim zagrozi. Jesteśmy zdecydowani prowadzić konstruktywny dialog z wzajemnym szacunkiem i wzajemnym uznaniem interesów i obaw dotyczących bezpieczeństwa” – podkreślono w oświadczeniu.


Konferencja przeglądowa NTP

Dziesiątą Konferencję Przeglądową Stron Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) zaplanowano na styczeń 2022 r., ale została przełożona na późniejszy termin ze względu na rozprzestrzenianie się wariantu Omicron COVID-19. Pod koniec 2021 r. Kyodo poinformował, powołując się na źródła dyplomatyczne, że konferencja może się odbyć w dniach 1-26 sierpnia 2022 r.


Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, zwany też Układem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, został podpisany w 1968 roku. Zalegalizował on arsenały jądrowe Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, Francji i Stanów Zjednoczonych, potwierdzając ich status jako państw posiadających broń jądrową. Inne stany zgadzają się „zrezygnować z opracowywania lub nabywania broni jądrowej”. Traktat podpisało ponad 190 krajów. Indie, Pakistan i Izrael pozostają poza traktatem. W styczniu 2003 roku wycofała się z niego Korea Północna.

___
https://tass.com/politics/1383675

Przetlumaczyla GR przez translator Google

za:http://stateofthenation.co/?p=102903

Brak komentarzy: