środa, 5 stycznia 2022

"DOBRE WIEŚCI!!!!!!!!!! Mocarstwa nuklearne zgadzają się na wspólne oświadczenie w sprawie „zapobiegania wojnie nuklearnej”!!!!!!!"

 

Przywódcy Rosji, Chin, USA, Wielkiej Brytanii i Francji przyjmują wspólne oświadczenie o zapobieganiu wojnie nuklearnej

Przywódcy pięciu mocarstw nuklearnych wskazali, że ponieważ użycie nuklearne miałoby daleko idące konsekwencje, twierdzą, że „broń jądrowa – tak długo, jak istnieje – powinna służyć celom obronnym, odstraszać agresję i zapobiegać wojnie”.

TASS

MOSKWA, 3 stycznia /TASS/. Przywódcy Rosji, Wielkiej Brytanii, Chin, Stanów Zjednoczonych i Francji wydali wspólne oświadczenie o zapobieganiu wojnie nuklearnej i unikaniu wyścigów zbrojeń, wynika z dokumentu opublikowanego w poniedziałek na stronie Kremla.


„Chińska Republika Ludowa, Republika Francuska, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki uważają uniknięcie wojny między państwami z bronią jądrową i zmniejszenie ryzyka strategicznego za nasze najważniejsze odpowiedzialności” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.


„Twierdzimy, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można z nią walczyć” – czytamy.


Przeciw dalszemu rozprzestrzenianiu się broni jądrowej

Przywódcy pięciu mocarstw nuklearnych wskazali, że ponieważ użycie broni jądrowej miałoby daleko idące konsekwencje, twierdzą, że „broń jądrowa – tak długo, jak będzie istnieć – powinna służyć celom obronnym, odstraszać agresję i zapobiegać wojnie”.


„Jesteśmy głęboko przekonani, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się takiej broni” – powiedzieli przywódcy mocarstw jądrowych i stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ.


„Potwierdzamy znaczenie przeciwdziałania zagrożeniom nuklearnym i podkreślamy znaczenie zachowania i przestrzegania naszych dwustronnych i wielostronnych porozumień i zobowiązań dotyczących nieproliferacji, rozbrojenia i kontroli zbrojeń” – czytamy w dokumencie.


W szczególności, główne mocarstwa jądrowe „pozostają zaangażowane w nasze zobowiązania wynikające z Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), w tym nasze zobowiązanie z art. rozbrojenia jądrowego oraz traktatu o ogólnym i całkowitym rozbrojeniu pod ścisłą i skuteczną kontrolą międzynarodową”.


Nie są skierowane do siebie nawzajem

„Każdy z nas zamierza utrzymać i dalej wzmacniać nasze krajowe środki zapobiegające nieuprawnionemu lub niezamierzonemu użyciu broni jądrowej. Potwierdzamy słuszność naszych wcześniejszych oświadczeń w sprawie decelowania, potwierdzając, że żadna z naszych broni nuklearnych nie jest wycelowana w siebie nawzajem ani w żadne inne państwo” – zapewniło pięciu przywódców.


We wspólnym oświadczeniu podkreślono ich „chęć współpracy ze wszystkimi państwami w celu stworzenia środowiska bezpieczeństwa bardziej sprzyjającego postępowi w zakresie rozbrojenia z ostatecznym celem świata bez broni jądrowej z niesłabnącym bezpieczeństwem dla wszystkich”.


„Zamierzamy nadal szukać dwustronnych i wielostronnych podejść dyplomatycznych, aby uniknąć konfrontacji wojskowych, wzmocnić stabilność i przewidywalność, zwiększyć wzajemne zrozumienie i zaufanie oraz zapobiec wyścigowi zbrojeń, który nie przyniesie nikomu korzyści i wszystkim zagrozi. Jesteśmy zdecydowani prowadzić konstruktywny dialog z wzajemnym szacunkiem i wzajemnym uznaniem interesów i obaw dotyczących bezpieczeństwa” – podkreślono w oświadczeniu.


Konferencja przeglądowa NTP

Dziesiątą Konferencję Przeglądową Stron Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) zaplanowano na styczeń 2022 r., ale została przełożona na późniejszy termin ze względu na rozprzestrzenianie się wariantu Omicron COVID-19. Pod koniec 2021 r. Kyodo poinformował, powołując się na źródła dyplomatyczne, że konferencja może się odbyć w dniach 1-26 sierpnia 2022 r.


Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, zwany też Układem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, został podpisany w 1968 roku. Zalegalizował on arsenały jądrowe Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, Francji i Stanów Zjednoczonych, potwierdzając ich status jako państw posiadających broń jądrową. Inne stany zgadzają się „zrezygnować z opracowywania lub nabywania broni jądrowej”. Traktat podpisało ponad 190 krajów. Indie, Pakistan i Izrael pozostają poza traktatem. W styczniu 2003 roku wycofała się z niego Korea Północna.

___
https://tass.com/politics/1383675

Przetlumaczyla GR przez translator Google

za:http://stateofthenation.co/?p=102903

Brak komentarzy:

"USA tuszujące ukraiński terroryzm – Moskwa Zachód nie chce powstrzymywać swoich ukraińskich „marionetek” od ataków na ludność cywilną, powiedział ambasador Anatolij Antonow"

  Brak reakcji Stanów Zjednoczonych na niedawny śmiertelny ostrzał rosyjskiego miasta Biełgorod pokazuje chęć wybielenia zbrodni Ukrainy na ...