środa, 12 stycznia 2022

"Ukraina gotowa na pokój w Donbasie !!!!!!" – Zełenski

Prezydent mówi, że nadszedł czas, aby znaleźć rozwiązanie długotrwałego konfliktu

Ukraine ready for Donbass peace deal – Zelensky

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że jest gotowy, aby pozostali członkowie formatu normandzkiego – Francja, Niemcy i Rosja – zawarli nowe porozumienie dotyczące trwającego konfliktu w Donbasie w jego kraju.


„Jesteśmy gotowi do znalezienia niezbędnego rozwiązania podczas nowego szczytu przywódców czterech narodów” – powiedział we wtorek. Wcześniej tego dnia Zełenski spotkał się w Kijowie z doradcami przywódców Francji i Niemiec i zgodził się na dalsze pozostawanie w bliskim kontakcie.


Format normandzki to nazwa nadana rozmowom między Ukrainą, Rosją, Niemcami i Francją, ustanowionym w 2014 roku w celu rozwiązania wojny w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie. Konflikty rozpoczęły się po wspieranym przez Zachód Majdanie na początku tego roku, który brutalnie obalił byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.


W następstwie tych wydarzeń separatyści we wschodniej Ukrainie ustanowili dwie samozwańcze republiki separatystyczne. Doprowadziło to do wojny domowej po tym, jak Kijów przeprowadził „operację antyterrorystyczną”, próbując odzyskać kontrolę nad terytoriami. Według szacunków ONZ w wyniku walk zginęło do tej pory ponad 13 000 osób. Ukraińskie władze oskarżyły Rosję o kontrolowanie rebeliantów, czemu Moskwa stanowczo zaprzecza, twierdząc, że nie jest stroną konfliktu.


W 2014 i 2015 roku trójstronna grupa składająca się z Ukrainy, Rosji i międzyrządowej organizacji OBWE podpisała Protokół z Mińska, który miał przynieść pokój w regionie.


Mimo to strony formatu normandzkiego wskazują, że ich zdaniem porozumienia mińskie są nadal podstawą ewentualnego rozwiązania konfliktu w przyszłości. umowy, odmawiając negocjacji z separatystami, zgodnie z warunkami umowy.



W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie Andrey Melnik, ambasador Ukrainy w Niemczech, stwierdził, że Berlin ma moralny obowiązek dostarczenia broni do Kijowa, mówiąc: „mamy prawo do samoobrony”. Jednak niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock twierdziła wcześniej, że „dalsza eskalacja militarna nie przyniesie Ukrainie większego bezpieczeństwa” i powiedziała, że ​​jej naród nie planuje sprzedaży dużych ilości broni do tego kraju wschodnioeuropejskiego.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/545722-ukraine-donbass-peace-deal/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...