sobota, 12 lutego 2022

"Uwięziona w długu MFW Argentyna zwraca się do Rosji i dołącza do chińskiego Pasa i Szlaku !!!!!!!!"

 AUTOR: TYLER DURDEN

SOBOTA, LUT 12, 2022 - 01:00 AM

Autor: Benjamin Norton za pośrednictwem Multipolarista.com,

Argentyna jest uwięziona w 44 miliardach dolarów ohydnego długu MFW zaciągniętego przez skorumpowane prawicowe reżimy. Szukając alternatyw dla hegemonii USA, prezydent Alberto Fernández udał się do Rosji i Chin, tworząc sojusz z mocarstwami euroazjatyckimi, dołączając do Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Prezydent Argentyny Alberto Fernández spotyka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Chin Xi Jinpingiem w lutym 2022 r.

Stany Zjednoczone nieustannie interweniują w wewnętrzne sprawy Ameryki Łacińskiej, organizując zamachy stanu, destabilizując niezależne rządy, uwięziając narody w długach i nakładając sankcje. Waszyngton postrzega region jako własną własność, a prezydent Joe Biden nazywa go w styczniu "amerykańskim podwórkiem".

Szukając alternatyw dla hegemonii USA, postępowe rządy w Ameryce Łacińskiej coraz częściej spoglądają za ocean, aby zawrzeć sojusze z Chinami i Rosją.

Prezydent Argentyny Alberto Fernández zrobił dokładnie to samo w lutym, odbywając historyczne podróże do Pekinu i Moskwy, aby spotkać się ze swoimi odpowiednikami Xi Jinpingiem i Władimirem Putinem.

Fernández podpisał szereg strategicznych porozumień, oficjalnie włączając Argentynę do międzynarodowej Inicjatywy Pasa i Szlaku Pekinu, jednocześnie rozszerzając partnerstwa gospodarcze z mocarstwami euroazjatyckimi i mówiąc Moskwie, że Argentyna "powinna być drzwiami do wejścia" do Ameryki Łacińskiej.

Chiny zaoferowały 23,7 miliarda dolarów finansowania na projekty infrastrukturalne i inwestycje w argentyńską gospodarkę.

Podczas spotkań Fernández poprosił również Argentynę o przystąpienie do ram BRICS, wraz z Brazylią, Rosją, Indiami, Chinami i Republiką Południowej Afryki. Xi i Putin podobno zgodzili się

"Konsekwentnie pracuję nad uwolnieniem Argentyny od tej zależności od MFW i USA" - wyjaśnił Fernández. "Chcę, aby Argentyna otworzyła nowe możliwości."

Komentarze i spotkania argentyńskiego prezydenta z Putinem i Xi podobno rozgniewały rząd USA.

Argentyna jest uwięziona w ohydnym długu w kontrolowanym przez USA MFW

Argentyna jest potęgą Ameryki Łacińskiej, ze znacznymi zasobami naturalnymi i trzecią co do wielkości gospodarką w regionie (po Brazylii i Meksyku, z których oba mają znacznie większą populację).

Jednak rozwój Argentyny był często hamowany przez pułapki zadłużenia narzucone z zagranicy, co skutkowało częstymi kryzysami gospodarczymi, cyklami wysokiej inflacji i dewaluacją waluty.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) – de facto gospodarcze ramię Stanów Zjednoczonych, nad którym tylko Waszyngton ma prawo weta – ma znaczną kontrolę nad Argentyną, uwięziwszy naród w ogromnych sumach ohydnego długu.

W 2018 roku prawicowy prezydent Argentyny Mauricio Macri poprosił o największą pożyczkę w historii MFW: oszałamiającą pomoc w wysokości 57,1 miliarda dolarów.

Macri był znany ze swojej korupcji i nie było to wówczas tajemnicą. Zgadzając się na przekazanie tak ogromnej sumy pieniędzy nękanemu skandalami rządowi Macriego, MFW wiedział, że usidla Argentynę w długach, których nie będzie w stanie spłacić. Nie był to jednak pierwszy raz, kiedy zdominowany przez USA instrument finansowy uwięził Argentynę w ohydnym długu.

W grudniu 2021 roku MFW opublikował wewnętrzny raport, w którym przyznał, że dofinansowanie z 2018 roku całkowicie nie ustabilizowało gospodarki Argentyny.

Ale kiedy centrolewicowy prezydent Argentyny Alberto Fernández objął urząd w grudniu 2019 r., Jego kraj został uwięziony w długu w wysokości 44,5 miliarda dolarów z tego bailoutu, który sam MFW uznał za całkowitą porażkę. (44,5 miliarda dolarów z 57,1 miliarda dolarów pożyczki zostało już wypłacone, a Fernández anulował resztę).

Argentyński rząd próbował renegocjować dług, ale w tym celu MFW narzucił warunki, które poważnie ograniczają suwerenność narodu – takie jak mianowanie brytyjskiego ekonomisty, który "będzie praktycznie nowym ministrem gospodarki", działając jako rodzaj "korządu", ostrzegła prominentna dyplomatka Alicia Castro.

Szukając sposobów na obejście tych amerykańskich pułapek zadłużenia, Fernández postanowił w lutym tego roku zwrócić się do dwóch wschodzących supermocarstw euroazjatyckich.

Prezydent Argentyny Fernández udaje się do Rosji, aby spotkać się z Putinem

3 lutego prezydent Argentyny Alberto Fernández udał się do Rosji, aby spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem.

"Jestem pewien, że Argentyna musi przestać być tak zależna od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Stanów Zjednoczonych i musi otworzyć się na inne miejsca, i tam wydaje mi się, że Rosja ma bardzo ważne miejsce" - powiedział Fernández, wyjaśniając swoją motywację do podróży.

ernández dodał, że dla Rosji Argentyna "powinna być drzwiami do wejścia" do regionu, mówiąc Putinowi: "Możemy być miejscem rozwoju waszej współpracy z narodami Ameryki Łacińskiej".

Dwaj przywódcy rozmawiali o rosyjskich inwestycjach w argentyńską gospodarkę, handel, budowę kolei i technologię energetyczną.

Fernández podziękował również Moskwie za współpracę ze swoim krajem przy produkcji szczepionki Sputnik V covid-19. Argentyna była pierwszym krajem na półkuli zachodniej, który to zrobił.

Argentyński prezydent wskazał nawet na spotkaniu, że otrzymał trzy dawki szczepionki Sputnik V. Putin dodał: "Ja też".

Putin powiedział, że oba kraje zgadzają się w wielu kwestiach, nazywając Argentynę "jednym z kluczowych partnerów Rosji w Ameryce Łacińskiej".

Prezydent Argentyny Fernández udaje się do Chin, aby spotkać się z Xi

Zaledwie trzy dni po spotkaniu z Putinem prezydent Alberto Fernández udał się do Chin 6 lutego, aby spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem.

W tej historycznej podróży Argentyna oficjalnie dołączyła do pekińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, ogromnego globalnego programu infrastrukturalnego.

Fernández i inni najwyżsi argentyńscy urzędnicy podpisali umowy na 23,7 miliarda dolarów chińskiego finansowania, w tym inwestycji i projektów infrastrukturalnych.

Finansowanie zostanie wypłacone w dwóch częściach: jedna, która jest już zatwierdzona, zapewni Argentynie 14 miliardów dolarów na 10 projektów infrastrukturalnych; drugi, za 9,7 miliarda dolarów, sfinansuje integrację narodu południowoamerykańskiego z Pasem i Szlakiem.

Istnieją trzy wspólne chińsko-argentyńskie projekty, które podobno znalazły się na szczycie listy Fernándeza: stworzenie sieci 5G, rozwój argentyńskiego przemysłu litowego i budowa elektrowni jądrowej Atucha III.

Fernández omówił również plany Argentyny dotyczące produkcji chińskiej szczepionki Sinopharm covid-19, oprócz rosyjskiego Sputnika V.

Argentyna i Chiny podpisały kompleksowy protokół ustaleń, w tym 13 dokumentów dotyczących współpracy w takich dziedzinach, jak zielona energia, technologia, edukacja, rolnictwo, komunikacja i energia jądrowa.

Fernández i Xi omówili sposoby "wzmocnienia stosunków współpracy politycznej, handlowej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej między oboma krajami", zgodnie z odczytem argentyńskiego rządu ze spotkania.

Obaj przywódcy najwyraźniej trafili bardzo dobrze, a Fernández powiedział Xi: "Gdybyś był Argentyńczykiem, byłbyś peronistą".

Włączenie Argentyny do Pasa i Szlaku nastąpiło zaledwie kilka tygodni po tym, jak Nikaragua dołączyła do inicjatywy w styczniu, a Kuba w grudniu.

Rosnące powiązania Ameryki Łacińskiej z Chinami i Rosją pokazują, jak coraz bardziej wielobiegunowy system międzynarodowy oferuje krajom Globalnego Południa nowych potencjalnych sojuszników, którzy mogą służyć jako bastiony przeciwko hegemonii Waszyngtonu i alternatywy dla niej.

Podczas gdy prawicowi przywódcy w Ameryce Łacińskiej wciąż patrzą na północ na Stany Zjednoczone jako na swój polityczny kompas, postępowe rządy sięgają za ocean do euroazjatyckich potęg Chin, Rosji i Iranu, budując nowe międzynarodowe sojusze, które osłabiają geopolityczną kontrolę Waszyngtonu nad regionem, który prezydent USA nadal twierdzi, że jest jego "podwórkiem".


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...