niedziela, 17 lipca 2022

"Są to kraje o najwyższym ryzyku niewypłacalności"

 AUTOR: TYLER DURDEN

NIEDZIELA, LIP 17, 2022 - 03:00 AM

W maju 2022 r. południowoazjatycki naród Sri Lanki po raz pierwszy nie spłacił swojego długu. Rząd kraju otrzymał 30-dniowy okres karencji na pokrycie 78 milionów dolarów niezapłaconych odsetek, ale ostatecznie nie zapłacił.

Nie tylko wpływa to na przyszłość gospodarczą Sri Lanki, ale jak zauważa Marcus Lu z Visual Capitalist, rodzi również ważne pytanie: które inne kraje są zagrożone niewypłacalnością?

Aby się tego dowiedzieć, wykorzystaliśmy dane Bloomberga do uszeregowania krajów o najwyższym ryzyku niewypłacalności.

Ranking podatności na zagrożenia długu państwowego


Bloomberg's Sovereign Debt Vulnerability Ranking jest złożoną miarą ryzyka niewypłacalności danego kraju. Opiera się na czterech podstawowych wskaźnikach:

  • Rentowności obligacji skarbowych (średnia ważona rentowności obligacji dolarowych kraju)

  • Spread 5-letniego swapu ryzyka kredytowego (CDS)

  • Koszty odsetkowe jako procent PKB

  • Dług publiczny jako procent PKB

Aby lepiej zrozumieć ten ranking, skupmy się na Przykładach Ukrainy i Salwadoru.

 

 

Dlaczego rentowności obligacji Ukrainy są tak wysokie?


Ukraina ma wysokie ryzyko niewypłacalności ze względu na trwający konflikt z Rosją. Aby zrozumieć dlaczego, rozważmy scenariusz, w którym Rosja miałaby przejąć kontrolę nad krajem. Jeśli tak się stanie, możliwe, że istniejące zobowiązania dłużne Ukrainy nigdy nie zostaną spłacone.

Scenariusz ten spowodował wyprzedaż ukraińskich obligacji rządowych, obniżając ich wartość do prawie 30 centów za dolara. Oznacza to, że obligację o wartości nominalnej 100 USD można kupić za 30 USD.

Ponieważ rentowności poruszają się w przeciwnym kierunku niż cena, średnia rentowność tych obligacji wzrosła do bardzo wysokiego poziomu 60,4%. Dla porównania, rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji rządowych wynosi obecnie 2,9%.

Co to jest spread CDS ?


Swapy ryzyka kredytowego (CDS) to rodzaj instrumentu pochodnego (kontraktu finansowego), który zapewnia pożyczkodawcy ubezpieczenie w przypadku niewywiązania się z płatności. Sprzedawca CDS reprezentuje stronę trzecią między pożyczkodawcą (inwestorami) a pożyczkobiorcą (w tym przypadku rządami).

W zamian za otrzymanie pokrycia nabywca CDS uiszcza opłatę znaną jako spread, która jest wyrażona w punktach bazowych (pb). Jeśli CDS ma spread 300 pb (3%), oznacza to, że aby ubezpieczyć 100 USD długu, inwestor musi zapłacić 3 USD rocznie.

Stosując to do 5-letniego spreadu CDS na Ukrainie wynoszącego 10 856 punktów bazowych (108,56%), inwestor musiałby płacić 108,56 USD rocznie, aby ubezpieczyć 100 USD długu (choć w praktyce jest to płatność z góry, a następnie stały strumień płatności, co oznacza, że niewypłacalność jest prawdopodobna w bardzo krótkim okresie). Sugeruje to, że rynek ma bardzo małą wiarę w zdolność Ukrainy do uniknięcia niewypłacalności.

Dlaczego Salwador zajmuje wyższe miejsce?


Pomimo niższych wartości w dwóch omówionych powyżej wskaźnikach, Salwador plasuje się wyżej niż Ukraina ze względu na większe koszty odsetkowe i całkowite zadłużenie rządowe.

Według powyższych danych Salwador ma roczne płatności odsetkowe równe 4,9% pkb, co jest stosunkowo wysokie. W porównaniu z USA po raz kolejny, federalne koszty odsetkowe Ameryki wyniosły 1,6% PKB w 2020 r.

W sumie niespłacone długi Salwadoru wynoszą 82,6% PKB. Jest to uważane za wysokie według standardów historycznych, ale dziś jest to całkiem normalne.

Kolejny gorący temat dla Salwadoru: Bitcoin


We wrześniu 2021 r. Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który przyjął bitcoin jako prawny środek płatniczy. Oznacza to, że Bitcoin jest uznawany przez prawo za środek do regulowania długów i innych zobowiązań.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skrytykował tę decyzję na początku 2022 r., Wzywając kraj do cofnięcia statusu prawnego środka płatniczego. Z perspektywy czasu ostrzeżenia te były mądre, ponieważ wartość Bitcoina spadła o 56% rok do roku.

Chociaż nie jest to bezpośrednio związane z ryzykiem niewypłacalności Salwadoru, otwiera potencjalne możliwości ulgi. Na przykład duzi gracze w przestrzeni kryptograficznej mogą być skłonni pomóc rządowi w utrzymaniu koncepcji "adopcji bitcoinów przez państwo narodowe".


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...