poniedziałek, 22 sierpnia 2022

"Turcja, Izrael zamienią się ambasadorami w ramach regionalnej normalizacji"

 Turcja i Izrael ogłosiły w tym tygodniu plany wymiany ambasadorów po czterech latach pogorszenia stosunków dyplomatycznych. Posunięcie to skutecznie znormalizuje więzi, pomimo trwających różnic między dwoma krajami w kwestii Palestyny i zablokowanej Strefy Gazy.

Według tureckiego politologa Ojtuna Orhana ruch ten jest częścią szerszego trendu w kierunku normalizacji dyplomatycznej obejmującej kilka państw regionu.

"Regionalni aktorzy są zmęczeni konfliktami" - powiedział Orhan, ekspert ds. Lewantu w Centrum Studiów Bliskowschodnich w Ankarze. "Chcą rozwiązać swoje długotrwałe różnice i cieszyć się owocami współpracy gospodarczej i handlu".

Wyboista droga

Turcja była pierwszym krajem muzułmańskim, który uznał Izrael po jego ustanowieniu w 1948 roku. Przez następne kilkadziesiąt lat Ankara – w przeciwieństwie do stolic arabskich – utrzymywała stosunkowo bliskie stosunki z Izraelem, które często obejmowały współpracę wojskową.

Ale więzi są napięte od 2002 roku, kiedy to w Turcji do władzy doszła islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju. Prezydent Recep Tayyip Erdogan, wieloletni przywódca partii, zdecydowanie popiera palestyńskie aspiracje narodowe i był otwartym krytykiem traktowania Palestyńczyków przez Izrael, zwłaszcza tych w Strefie Gazy.

Strefa Gazy, w której mieszka ponad dwa miliony Palestyńczyków, pozostaje hermetycznie zamknięta od 2007 roku przez karną izraelsko-egipską blokadę.
Stosunki turecko-izraelskie osiągnęły dno w 2010 roku, kiedy siły izraelskie przechwyciły turecką flotyllę pomocy u wybrzeży Gazy, zabijając dziesięciu tureckich aktywistów. Kolejne próby naprawienia więzi zakończyły się w 2018 r., Kiedy oba kraje wycofały swoich ambasadorów w związku z trwającą przemocą wzdłuż granicy Gazy z Izraelem.

Stosunki pozostawały mroźne do lipca 2021 r., Kiedy Erdogan zadzwonił do swojego izraelskiego odpowiednika, Isaaca Herzoga, po objęciu przez niego prezydentury. W marcu tego roku Herzog odwiedził Ankarę i spotkał się z Erdoganem, co wywołało ponowne spekulacje, że zbliżenie jest nieuchronne.

Dwa miesiące później turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu odwiedził Izrael, stając się pierwszym tureckim FM, który to zrobił od 15 lat. Podczas wizyty ówczesny minister spraw zagranicznych Izraela (i obecny premier) Yair Lapid pochwalił to, co określił jako "nowy rozdział" w stosunkach dwustronnych.

"Kiedy to nastąpi, wymiana ambasadorów będzie ostatnim krokiem w procesie normalizacji, który rozpoczął się w zeszłym roku" - powiedział Orhan. Wtedy obie strony mogą skupić się na obszarach współpracy - w tym handlu, energii, bezpieczeństwie i turystyce - i rozpocząć prace nad rozwiązaniem różnic politycznych.

Perspektywy zbliżenia zostały na krótko postawione pod znakiem zapytania 5 sierpnia, kiedy izraelskie samoloty bojowe uderzyły w Strefę Gazy, zabijając dziesiątki palestyńskich cywilów, w tym dzieci. Palestyńscy bojownicy w nadbrzeżnej enklawie odpowiedzieli wystrzeleniem setek rakiet na południowy Izrael, nie powodując ofiar.

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło izraelskie naloty, określając je jako "niedopuszczalne". Ale nagły wybuch przemocy izraelsko-palestyńskiej, najgorszy od ponad roku, nie wywołał dalszej reakcji Ankary.

"Obie strony starają się stonować wzajemną krytykę, aby nie wykoleić procesu normalizacji" - powiedział Orhan. "Oczywiście, izraelski atak na Gazę na pełną skalę, prowadzący do tysięcy ofiar palestyńskich, jak to było widoczne w 2009 i 2014 roku, wywołałby znacznie silniejszą reakcję".

Tureccy urzędnicy wielokrotnie podkreślali, że zaostrzenia stosunków z Izraelem nie odbędą się kosztem wieloletniego zaangażowania Ankary na rzecz praw Palestyńczyków.

"Będziemy nadal bronić praw Palestyny, Jerozolimy i Gazy" - powiedział Cavusoglu 17 sierpnia.

"Ważne jest, aby nasze stanowisko w tych kwestiach zostało przekazane bezpośrednio do Tel Awiwu na poziomie ambasadorskim".

Trend regionalny

Orhan uważa, że pełne przywrócenie więzi turecko-izraelskich jest częścią szerszego trendu w kierunku normalizacji dyplomatycznej, który trwa obecnie w całym regionie.

"Widzimy to na całym Bliskim Wschodzie" - powiedział. Na przykład Izrael próbuje również znormalizować stosunki z państwami Zatoki Perskiej, podczas gdy same państwa Zatoki perskiej dopiero niedawno zakończyły swój wewnętrzny kryzys dyplomatyczny.

Na początku ubiegłego roku Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Bahrajn i Egipt wspólnie przywróciły stosunki dyplomatyczne z Katarem, na które nałożyły trzyletnie embargo za rzekome wspieranie grup terrorystycznych.

"Tymczasem", powiedział Orhan, "reżim syryjski jest obecnie w trakcie normalizacji stosunków z niektórymi krajami arabskimi po latach antagonizmu, w tym z Jordanią, ZEA i Bahrajnem".

Orhan przypisuje ten trend obu międzynarodowym czynnikom regionalnym.

"Administracja Trumpa bardziej wspierała tradycyjnych sojuszników Waszyngtonu w regionie, podczas gdy administracja Bidena zmniejszyła to poparcie i zasygnalizowała ogólne wycofanie się z Bliskiego Wschodu" - powiedział.

"Skłoniło to wielu aktorów regionalnych do przyjęcia coraz bardziej niezależnej polityki, ponieważ nie postrzegają już USA jako wiarygodnego partnera zdolnego do zapewnienia bezpieczeństwa" - dodał.

Tymczasem na poziomie regionalnym Orhan twierdzi, że wiele państw regionu po prostu doświadcza czegoś podobnego do walki ze zmęczeniem.

"Dziesięć lat po arabskiej wiośnie wszyscy są zmęczeni niemożliwymi do wygrania konfliktami – w Jemenie, Libii, Syrii i Libanie" - powiedział.

"Chcą zakończyć tę nieustanną grę przegranych i przegranych poprzez normalizację stosunków, torując w ten sposób drogę do dwustronnej współpracy handlowej i gospodarczej".

Ankara, na przykład, ma nadzieję na zawarcie umowy z Izraelem, która pozwoliłaby na transfer izraelskiego gazu ziemnego ze wschodniej części Morza Śródziemnego przez Turcję na głodne energii rynki w Europie.

"To była jedna z głównych motywacji do normalizacji więzi" - powiedział Orhan.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo|:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...