Wietnam odnotował pozytywne dane produkcyjne i operacyjne do lipca, a Moody's Analytics podniósł prognozę wzrostu PKB kraju do 8,5 procent, co czyni go najwyższą prognozą wzrostu w regionie Azji i Pacyfiku.
Wynika to z faktu, że Chiny na pobliskiej północy wykazują kolejne oznaki spowolnienia gospodarczego.
Pomimo spowolnienia eksportu Wietnamu w lipcu, Moody's był optymistycznie nastawiony do perspektyw gospodarczych kraju, ponieważ jest znaczącym beneficjentem niepewnej polityki Chin, powiedział raport Moody's z 15 sierpnia.
W raporcie stwierdzono, że niepewność polityki Komunistycznej Partii Chin (KPCh) spowodowała inwestycje zagraniczne w Wietnamie i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Wspierany przez stały napływ inwestycji zagranicznych, Wietnam miał również "szybką poprawę produkcji przemysłowej i handlu eksportowego".
Według wietnamskiego ministerstwa planowania i inwestycji, od stycznia do lipca kapitał generowany przez bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Wietnamie oszacowano na 11,57 mld USD, co stanowi wzrost o 10,2 proc. rok do roku, co stanowi najwyższą kwotę BIZ przez siedem kolejnych miesięcy w ciągu ostatnich pięciu lat.
Produkcja przemysłowa Wietnamu w lipcu nadal rosła, wzrastając o 1,6 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 11,2 procent rok do roku. Przez pierwsze siedem miesięcy 2022 r. wskaźnik produkcji przemysłowej (IPI) wzrósł o około 8,8 proc. r/r.
IPI to miesięczny wskaźnik ekonomiczny mierzący realną produkcję w przemyśle wytwórczym, wydobywczym, elektrycznym i gazowym w stosunku do roku bazowego, zgodnie z definicją Investopedii.
Porównanie danych z przeszłości wykazało szybkie ożywienie różnych gałęzi przemysłu Wietnamu.
Stopy wzrostu IPI w pierwszych siedmiu miesiącach 2018 i 2022 roku wyniosły odpowiednio 10,7 procent, 9,4 procent, 2,6 procent, 7,6 procent i 8,8 procent. Wydaje się, że gospodarka Wietnamu szybko wychodzi z pandemii COVID-19, ponieważ więcej kapitału przenosi się z Chin do Wietnamu.
Dane opublikowane przez Wietnamski Urząd Statystyczny odzwierciedlają rosnące zaufanie inwestorów zagranicznych do perspektyw inwestycyjnych kraju. Całkowite BIZ za pierwsze osiem miesięcy 2022 r. odnotowały wzrost o 10,5 proc. rok do roku, podczas gdy IPI wzrósł o 9,4 proc. rok do roku.
Ponadto przez pierwsze siedem miesięcy tego roku wartości IPI niektórych produktów gwałtownie wzrosły. Na przykład produkcja odzieży i sprzętu elektrycznego odnotowała wzrost odpowiednio o 23,1 procent i 21 procent. Tymczasem farmaceutyki, chemikalia lecznicze i produkty botaniczne wzrosły o 20,1 procent.
W pierwszej połowie 2022 r. PKB Wietnamu wzrósł o 6,42 proc., czyli więcej niż 5,5 proc. prognozowane przez krajowe biuro statystyczne. Cel wzrostu PKB rządu Wietnamu na 2022 r. wynosi od 6 do 6,5 proc.
Zero-COVID w Pekinie
Tymczasem gospodarka w Chinach spowolniła jeszcze bardziej w lipcu, ponieważ polityka Pekinu dotycząca zerowego COVID nadal ciągnie w dół wiele kluczowych branż.
Według krajowego biura statystycznego (NSB) całkowite zyski przedsiębiorstw przemysłowych powyżej wyznaczonej wielkości wyniosły 4,89 biliona juanów (710 miliardów dolarów), co oznacza spadek o 1,1 procent rok do roku (rok do roku).
Na podstawie danych NSB jego zysk przemysłowy w lipcu wyniósł 0,62 biliona juanów (90 miliardów dolarów), co stanowi spadek o 25,3 procent z 0,83 biliona juanów (120 miliardów dolarów) w czerwcu.
NSB definiuje przedsiębiorstwa przemysłowe powyżej wyznaczonej wielkości jako przedsiębiorstwa przemysłowe o przychodach z podstawowej działalności powyżej 20 milionów juanów (3 miliony dolarów).
Dane pokazały, że 25 z 41 sektorów przemysłowych w Chinach, czyli 61 procent, odnotowało spadek całkowitych zysków rok do roku. Wśród nich przemysł wytapiania i przetwarzania metali żelaznych zmniejszył się o 80,8 procent rok do roku, powołując się na słabe zapotrzebowanie ze względu na załamanie rynku nieruchomości.
Prywatne firmy i te z zagranicznym finansowaniem również zgłosiły ujemne stopy wzrostu całkowitych zysków, spadając odpowiednio o 7,1 procent i 14,5 procent.
Wzrost PKB przemysłowego Chin wyniósł 3,3 procent w pierwszej połowie roku, ale tylko 0,4 procent w drugim kwartale, co stanowi znaczny spadek.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.theepochtimes.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz