Organ wykonawczy Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek budżet wsparcia w wysokości 500 mln euro (497 mln USD), aby pomóc ukraińskiemu sektorowi mieszkaniowemu, edukacyjnemu i rolnemu.
Porozumienie zostało zawarte przy okazji posiedzenia Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina w Brukseli z premierem Ukrainy Denysem Szmygalem. Pojawia się ponad sześć miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę.
Komisja Europejska oświadczyła w oświadczeniu, że umowa jest jedną z czterech umów podpisywanych na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia mających na celu wzmocnienie więzi Ukrainy z UE.
"To dofinansowanie z dotacji UE pomoże zapewnić mieszkania i edukację osobom wewnętrznie przesiedlonym i powracającym oraz wesprze ukraiński sektor rolny" - powiedział rzecznik Eric Mamer.
Jedna z umów włącza Ukrainę do programu "Cyfrowa Europa", który zapewnia strategiczne finansowanie w ramach ogólnego programu mającego na celu uczynienie Europy bardziej ekologiczną i cyfrową.
Program "Cyfrowa Europa" przesunie Europę "w kierunku bardziej cyfrowego świata", zgodnie ze stroną internetową Komisji.
"Od teraz ukraińskie przedsiębiorstwa, organizacje i administracja publiczna będą miały dostęp do zaproszeń z programu "Cyfrowa Europa", którego całkowity budżet na lata 2021-2027 wynosi 7,5 mld euro" - czytamy w komunikacie prasowym.
Program "Cyfrowa Europa" zapewnia finansowanie w pięciu kluczowych obszarach: obliczeń superkomputerowych, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, zaawansowanych umiejętności cyfrowych oraz zapewnienia szerokiego wykorzystania technologii cyfrowych w gospodarkach i społeczeństwach członkowskich.
Europejski Zielony Ład
Kluczowym elementem programu "Cyfrowa Europa" jest inicjatywa Zielonego Ładu.
"Komisja Europejska zaczęła patrzeć na bardziej zieloną Europę przez pryzmat Europejskiego Zielonego Ładu. Jednocześnie otwiera dyskusje na temat przejścia do bardziej cyfrowego świata: cyfrowej transformacji" - czytamy na stronie internetowej.
Według Komisji Europejskiej Zielony Ład kontynentu ma na celu transformację gospodarki UE. Jego deklarowanymi celami są wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla do 2050 r., "oddzielenie" wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów i obietnice, że "żadna osoba ani żadne miejsce nie pozostanie w tyle".
"Europejski Zielony Ład jest również naszą linią ratunkową po pandemii COVID-19. Jedna trzecia z 1,8 bln euro inwestycji z planu odbudowy NextGenerationEU oraz siedmioletniego budżetu UE sfinansuje Europejski Zielony Ład" – stwierdza Komisja.
Jeden z krytyków ram Zielonego Nowego Ładu powiedział, że proponowana przez nich polityka walki ze zmianami klimatycznymi jest częścią szerszych wysiłków na rzecz odwrócenia gospodarek wolnorynkowych od ich osi i kontrolowania "każdego aspektu twojego życia".
Marc Morano, autor książki "Green Fraud: Why the Green New Deal is Even Worse Than You Think", powiedział w zeszłym roku w programie "Crossroads" The Epoch Times, że jest to zasadniczo "krajowa kopia" inicjatywy Agendy 21 ONZ, która została zastąpiona przez Agendę 2030 (pdf).
To jest idea, którą wymyśliła Organizacja Narodów Zjednoczonych – i postępowa lewica – że ziemi nie można zostawić z kapitalizmem. Zasadniczo, że kapitalizm, klimat i środowisko są niekompatybilne" - powiedział Morano.
"Dlatego potrzebujesz wielu centralnie zaplanowanych biurokratów upoważnionych nie tylko do decyzji środowiskowych i klimatycznych, ale w każdym aspekcie twojego życia, do wielkości twojego domu, do tego, jakich urządzeń używasz, do jakich samochodów jeździsz" - powiedział.
Zwolennicy Zielonego Nowego Ładu dyskutowali o zniesieniu prywatnej własności samochodów, a nawet odejściu od naturalnego mięsa na rzecz jedzenia mięsa roślinnego uprawianego w laboratoriach, powiedział Morano.
Podstawy współpracy celnej i podatkowej między UE a Ukrainą
Dwie pozostałe umowy zawarte na posiedzeniu Komisji Europejskiej położyły podwaliny pod udział Ukrainy w unijnych programach celnych i fiskalnych, wzmacniając współpracę między Ukrainą a UE w sprawach celnych i podatkowych.
"Oznacza to, że Ukraina będzie mogła uczestniczyć w działaniach obu programów z państwami członkowskimi UE i innymi krajami uczestniczącymi. Jest to poważny impuls dla współpracy między UE a Ukrainą w sprawach celnych i podatkowych" - czytamy w komunikacie prasowym.
Program Fiscalis umożliwia między innymi administracjom podatkowym krajów UE współpracę w walce z oszustwami podatkowymi, uchylaniem się od opodatkowania i agresywnym planowaniem podatkowym. Program celny pozwoli władzom współpracować w radzeniu sobie z rosnącymi przepływami handlowymi, pojawiającymi się trendami i technologiami, zapewniając jednocześnie lepszą reakcję na zagrożenia bezpieczeństwa.
"Udział Ukrainy w programie Cła obejmie również połączenie ze wspólną bezpieczną siecią celną (CCN/CSI), niezbędną Ukrainie do stosowania nowego skomputeryzowanego systemu tranzytowego" - poinformowała Komisja Europejska.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.theepochtimes.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz