wtorek, 20 grudnia 2022

"Osiągnięto porozumienie w sprawie nowego nierosyjskiego źródła energii dla Europy"

 Przywódcy Węgier, Rumunii, Gruzji i Azerbejdżanu sfinalizowali w sobotę porozumienie w sprawie podmorskiego połączenia elektrycznego, które może stać się nowym źródłem energii dla Unii Europejskiej w obliczu kryzysu dostaw energii spowodowanego wojną na Ukrainie.

Umowa obejmuje biegnący pod Morzem Czarnym, który połączyłby Azerbejdżan z Węgrami przez Gruzję i V.

Porozumienie pojawia się, gdy Węgry, które mocno lobbowały przeciwko sankcjom UE wobec Rosji za wojnę na Ukrainie, szukają dodatkowych źródeł paliw kopalnych, aby zmniejszyć swoją silną zależność od rosyjskiej ropy i gazu.

Azerbejdżan planuje eksport energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych do Europy przez Gruzję, pod Morzem Czarnym, a następnie do Rumunii i Węgier.

Biuro prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa poinformowało w piątek, że porozumienie między czterema narodami zapewni "ramy finansowe i techniczne" dla projektu podmorskiego elektrycznego.

Projekt będzie miał na celu dywersyfikację dostaw energii i zwiększenie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego.

W piątek rumuński producent gazu ziemnego Romgaz poinformował również, że podpisał umowę z państwową firmą naftową SOCAR na odbiór gazu ziemnego przez tak zwany południowy korytarz gazowy, którego dostawy rozpoczną się 1 stycznia. Romgaz powiedział, że będzie służył swoim "strategicznym celom" dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego.

Rumunia UE Węgry Azerbejdżan Gruzja Energia
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew stoi z rumuńskim prezydentem Klausem Iohannisem w pałacu prezydenckim Cotroceni w Bukareszcie w Rumunii, 17 grudnia 2022 r. (Vadim Ghirda / AP Photo)

Minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto, powiedział w sierpniu, że Azerbejdżan wkrótce będzie produkował "duże ilości zielonej energii" z morskich farm wiatrowych i że podpisując projekt łącznika, który może dostarczyć tę energię do Europy, Węgry spełniają wymóg udziału dwóch państw członkowskich UE, aby inwestycja otrzymała finansowanie z bloku.

Szijjarto powiedział, że projekt może zostać ukończony w ciągu trzech lub czterech lat i że będzie to ważny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw energii i osiągnięcia celów neutralności węglowej.

W tym tygodniu Szijjarto spotkał się z urzędnikami z Kataru i Omanu w sprawie potencjalnego przyszłego importu ropy naftowej i gazu ziemnego na Węgry z dwóch krajów Bliskiego Wschodu, co jest kolejnym znakiem, że Węgry podejmują kroki w celu obniżenia 85 procent gazu ziemnego i ponad 60 procent ropy, którą obecnie otrzymuje z Rosji.

Premier Węgier Viktor Orban, prezydent Rumunii Iohannis, premier Gruzji Irakli Garibaszwili i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wzięli udział w sobotnim podpisaniu umowy w Bukareszcie wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen

Autorzy: Justin Spike i Vadim Ghirda

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...