wtorek, 24 stycznia 2023

"Najstarszy na świecie kamień runiczny wpisany prawie 2000 lat temu, znaleziony w starożytnym dole kremacyjnym w Norwegii"(video)

 Archeolodzy w Norwegii ogłosili 17 stycznia, że znaleźli najstarszy na świecie kamień runiczny. Płaski, kwadratowy blok brązowawego piaskowca z inskrypcjami wykonanymi prawie 2000 lat temu może być pierwszym przykładem pisma w Skandynawii.

Zdjęcie: Najstarszy na świecie kamień runiczny wpisany prawie 2000 lat temu, znaleziony w starożytnym dole kremacyjnym w Norwegii

Tak zwany kamień Svingerud, odkryty w jamie kremacyjnej wypełnionej spalonymi kośćmi i węglem drzewnym, datowanym na okres od 1 do 250 r. n.e., mierzył 312,2 cala na 12,6 cala. Został odkryty podczas wykopalisk na polu grobowym w gminie Hole w regionie Ringerike, na zachód od stolicy Norwegii Oslo.

"To znalezisko da nam wiele wiedzy na temat wykorzystania run we wczesnej epoce żelaza. To może być jedna z pierwszych prób wykorzystania run w Norwegii i Skandynawii na kamieniu" - powiedziała profesor Kristel Zilmer z Uniwersytetu w Oslo (UiO). "Bez wątpienia uzyskamy cenną wiedzę o wczesnej historii pisma runicznego". (Powiązane: Starożytne chińskie teksty mogą być najstarszym zachowanym atlasem anatomicznym, wyniki badań.)

Osiem run na przedniej stronie kamienia zostało przetłumaczonych na "Dla Idibera", który mógł być osobą skremowaną w dole. Zilmer zauważył jednak, że należy wykonać dalsze prace w celu rozszyfrowania run na kamieniu.

"Potrzebowaliśmy czasu na analizę i datowanie kamienia runicznego" - powiedziała Associated Press.

Kamień Svingerud będzie wystawiany przez miesiąc, począwszy od 21 stycznia w Muzeum Historii Kultury w Oslo. Muzeum, które jest częścią UiO, posiada największą w Norwegii kolekcję historycznych artefaktów od epoki kamienia do czasów współczesnych.

Runy to zestaw znaków używanych do pisania różnych języków germańskich przed przyjęciem alfabetu łacińskiego. Wikingowie używali głównie skandynawskich wersji postaci, zwanych futhark.

Runy zostały wykorzystane do uwiecznienia kluczowych wydarzeń w skandynawskim społeczeństwie

Większość przykładów run pozyskanych ze Skandynawii pochodzi ze Szwecji, z ponad 3000 inskrypcji. Tymczasem sąsiednia Dania przekazała około 250 kamieni runicznych z epoki Wikingów.

Głównym celem run było oznaczanie terytorium, wyjaśnianie dziedziczenia, chwalenie się konstrukcjami, przynoszenie chwały zmarłym krewnym i mówienie o ważnych wydarzeniach. Ale podczas wywiadu dla Science Norway Zilmer założył, że Kamień Svingerud mógł być prawdopodobnie używany do upamiętniania zmarłych lub służyć jako praktyka dla kogoś, kto uczy się postaci.

W 2020 roku archeologom udało się rozszyfrować runy wpisane na słynny relikt wikingów znany jako Kamień Rok. Kamień, który ma ponad osiem stóp wysokości, został zbudowany pod koniec 800 roku w pobliżu jeziora Vattern w południowo-środkowej Szwecji. Podczas gdy ponad 700 run pokrywa jego pięć boków, brakujące lub zużyte kawałki skały utrudniły ekspertom rozszyfrowanie znaczenia kamienia.

Dominującą teorią było to, że Kamień Rok był dedykacją dla Teodoryka Wielkiego, legendarnego króla Ostrogotów, który rządził w dzisiejszych Włoszech.

Ale w styczniu 2020 roku archeolodzy stwierdzili, że runy na kamieniu odnoszą się do strachu załamanego rodzica, że zimna pogoda, która zabiła ich dziecko, może powrócić. Dodali, że kamień mówi o długotrwałej walce z ciężkimi zimnami w VI wieku. Powszechnie wiadomo, że w VI i VII wieku ponad połowa wszystkich Skandynawów zmarła, ponieważ niskie temperatury spowodowały rozległe zniszczenia.

Obejrzyj ten film, który nakreśla tajemnicę run Starszego Futharka.

Ten film pochodzi z kanału Chandor na Brighteon.com.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Dania zmienia herb, gdy Trump zwraca uwagę na Grenlandię Samorządna wyspa szczyci się bogatymi zasobami naturalnymi i kluczowym położeniem w Arktyce"

  ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Herb Danii, płaskorzeźba na fasadzie w Kopenhadze. © mychadre77 za pośrednictwem Getty Images Król Danii Fryderyk wp...