wtorek, 7 lutego 2023

"Zachód "zablokował" rosyjsko-ukraiński proces pokojowy, mówi były premier Izraela"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, LUT 07, 2023 - 03:00 AM

Autor: Dave DeCamp via AntiWar.com,

Były premier Izraela Naftali Bennett powiedział w wywiadzie opublikowanym w sobotę na swoim kanale YouTube, że USA i ich zachodni sojusznicy "blokowali" jego wysiłki mediacji między Rosją a Ukrainą w celu zakończenia wojny w jej początkowych dniach.

4 marca 2022 roku Bennett udał się do Rosji, aby spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem. W wywiadzie szczegółowo opisał swoją ówczesną mediację między Putinem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, którą koordynował z USA, Francją, Niemcami i Wielką Brytanią.

Bennett powiedział, że obie strony zgodziły się na poważne ustępstwa podczas jego wysiłków mediacyjnych. Powiedział, że strona rosyjska zrezygnowała z "denazyfikacji" jako warunku zawieszenia broni. Bennett zdefiniował "denazyfikację" jako usunięcie Zełenskiego. Podczas spotkania w Moskwie z Putinem Bennett powiedział, że rosyjski przywódca zagwarantował, że nie będzie próbował zabić Zełenskiego.

Innym ustępstwem Rosji, według Bennetta, jest to, że nie będzie dążyć do rozbrojenia Ukrainy. Dla strony ukraińskiej Zełenski "wyrzekł się", że będzie starał się o członkostwo w NATO, co według Bennetta było "powodem" inwazji Rosji.

Raporty w tym czasie odzwierciedlają komentarze Benneta i mówią, że Rosja i Ukraina łagodzą swoje stanowisko. Powołując się na izraelskich urzędników, Axios poinformował 8 marca, że "propozycja Putina jest trudna do zaakceptowania przez Zełenskiego, ale nie tak ekstremalna, jak się spodziewali. Powiedzieli, że propozycja nie obejmuje zmiany reżimu w Kijowie i pozwala Ukrainie zachować suwerenność.

Omawiając to, jak zachodni przywódcy czuli się z jego wysiłkami mediacyjnymi, Bennett powiedział, że ówczesny brytyjski premier Boris Johnson przyjął "agresywną linię", podczas gdy francuski prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz byli bardziej "pragmatyczni". Bennett powiedział, że prezydent Biden przyjął "oba" stanowisko.

Ostatecznie jednak zachodni przywódcy sprzeciwili się wysiłkom Benneta. "Powiem to w szerokim znaczeniu. Myślę, że Zachód podjął uzasadnioną decyzję, aby nadal uderzać w Putina, a nie [negocjować]" – powiedział Bennett.

Zapytany, czy mocarstwa zachodnie "zablokowały" wysiłki mediacyjne, Bennet powiedział: "Zasadniczo tak. Zablokowali to, a ja myślałem, że się mylą".


Wyjaśniając swoją decyzję o mediacji, Bennett powiedział, że w interesie narodowym Izraela jest nie wybieranie strony w wojnie, powołując się na częste naloty Izraela w Syrii. Bennett powiedział, że Rosja ma obronę powietrzną S-300 w Syrii i że jeśli "naciśnie przycisk, izraelscy piloci spadną".

Negocjacje między Rosją a Ukrainą nie zakończyły się na wysiłkach Bennetta. Później w marcu rosyjscy i ukraińscy urzędnicy spotkali się w Stambule w Turcji, a następnie przeprowadzili wirtualne konsultacje. Według relacji byłych urzędników USA rozmawiających z Foreign Affairs, obie strony zgodziły się na ramy wstępnego porozumienia. Rosyjscy urzędnicy, w tym Putin, powiedzieli publicznie, że porozumienie jest bliskie po rozmowach w Stambule.

Ale negocjacje ostatecznie zakończyły się fiaskiem po większej presji Zachodu. Borys Johnson odwiedził Kijów w kwietniu 2022 roku, wzywając Zełenskiego, by nie negocjował z Rosją. Według raportu Ukraińskiej Prawdy powiedział, że nawet jeśli Ukraina jest gotowa podpisać umowę z Rosją, zachodni poplecznicy Kijowa nie są.

Później w kwietniu turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że niektóre kraje NATO chcą przedłużyć wojnę na Ukrainie. "Po rozmowach w Stambule nie sądziliśmy, że wojna potrwa tak długo... Ale po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO odniosło się wrażenie, że... są tacy w państwach członkowskich NATO, którzy chcą, aby wojna trwała, niech wojna trwa, a Rosja słabnie. Nie przejmują się zbytnio sytuacją na Ukrainie" – powiedział Cavusoglu.

Kilka dni po komentarzach Cavusoglu sekretarz obrony Lloyd Austin przyznał, że jednym z celów USA we wspieraniu Ukrainy jest "osłabienie" Rosji.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...