niedziela, 12 marca 2023

"Dwa amerykańskie banki upadają w ciągu 48 godzin. Który następny?"

 Opowiadanie Luca Olinga

TS Street

Silvergate obsługiwał branżę kryptowalut, podczas gdy SVB był bankiem dla startupów technologicznych z Doliny Krzemowej.

Dwa amerykańskie banki upadają w ciągu 48 godzin. Który następny?
Dwa amerykańskie banki upadają w ciągu 48 godzin. Który następny? © Dostarczane przez TheStreet

To czarny tydzień dla amerykańskiego systemu finansowego: w ciągu zaledwie 48 godzin sektorem bankowym wstrząsnął upadek dwóch dużych banków.

Najbardziej niepokojące jest to, że banki te obsługiwały dwa tak zwane sektory gospodarki wzrostu: sektor technologiczny i przemysł kryptowalut.

SVB Financial Group, (SIVB) - Get Free Report pożyczkodawca dla startupów z Doliny Krzemowej, upadł 10 marca, wpadając w ręce FDIC. Agencja federalna przejęła kontrolę nad firmą bankową, ożywiając duchy kryzysu finansowego z 2008 roku.

"Silicon Valley Bank, Santa Clara, Kalifornia, został dziś zamknięty przez Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji, który wyznaczył Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów jako syndyka" - podała agencja federalna w komunikacie prasowym.

"Wszyscy ubezpieczeni deponenci będą mieli pełny dostęp do swoich ubezpieczonych depozytów najpóźniej w poniedziałek rano, 13 marca 2023 r. FDIC wypłaci nieubezpieczonym deponentom zaliczkę na poczet dywidendy w ciągu następnego tygodnia. Nieubezpieczeni deponenci otrzymają certyfikat zarządu komisarycznego na pozostałą kwotę nieubezpieczonych środków."

Dodał, że może wypłacić dywidendę nieubezpieczonym deponentom, ponieważ sprzedaje aktywa SVB (SIVB) - Get Free Report.

FDIC jest gwarantem dla deponentów bankowych.

SVB: To-Go Bank dla startupów technologicznych

Pod koniec ubiegłego roku SVB miał 209 miliardów dolarów aktywów ogółem i 175 miliardów dolarów depozytów ogółem. SVB staje się drugą największą porażką amerykańskiego banku po Washington Mutual w 2008 roku.

SVB był głównym graczem w gospodarce innowacji. Był to kręgosłup przemysłu technologicznego w Dolinie Krzemowej. Odegrał ważną rolę w ekosystemie startupów, zapewniając specjalistyczne usługi finansowe, wiedzę branżową, cenną sieć i silną reputację.

Oferował również szereg usług finansowych dostosowanych specjalnie do potrzeb startupów, takich jak venture debt, bankowość korporacyjna i zarządzanie aktywami. Usługi te mają na celu pomóc startupom w zarządzaniu finansami, optymalizacji przepływów pieniężnych i skalowaniu działalności.

SVB ucierpiał z powodu wzrostu stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, ponieważ zaszkodziło to wartości jej aktywów inwestycyjnych, zwłaszcza obligacji. W rezultacie bank musiał uciec się do podwyższenia kapitału, ponieważ wiele startupów wycofało swoje depozyty z banku, ponieważ spalały dużo gotówki.

SVB musiała sprzedawać obligacje, głównie amerykańskie papiery skarbowe, z dyskontem, aby pokryć te wycofania. Wzrost stóp procentowych sprawił, że istniejące obligacje stały się mniej wartościowe. Sprzedając te pozycje obligacji, SVB musiała ponieść znaczną stratę.

Ale próba zebrania 2,25 miliarda dolarów nie powiodła się.

Crypto Bank Silvergate upadł

Dwa dni wcześniej upadł Silvergate, kryptobank. Bank był miejscem, do którego trafiała większość dużych firm kryptograficznych, ponieważ tradycyjne banki nie chciały robić z nimi interesów. Ta niechęć wynikała z ostrzeżeń ze strony organów regulacyjnych, które uważają przemysł kryptograficzny za ryzykowny sektor.

Spółka poinformowała 8 marca, że zamierza "zakończyć działalność i dobrowolnie zlikwidować bank w sposób uporządkowany i zgodnie z obowiązującymi procesami regulacyjnymi".

W świetle ostatnich wydarzeń branżowych i regulacyjnych Silvergate uważa, że uporządkowane zamknięcie operacji bankowych i dobrowolna likwidacja banku jest najlepszą drogą naprzód.

"Plan likwidacji i likwidacji banku zakłada pełną spłatę wszystkich depozytów. Spółka rozważa również, w jaki sposób najlepiej rozwiązać roszczenia i zachować wartość końcową swoich aktywów, w tym własną technologię i aktywa podatkowe.

Na granicy większego spadku niż 2008: ekonomista Schiff

Zniszczenie banku La Jolla w Kalifornii było spowodowane presją ze strony organów regulacyjnych, w szczególności Departamentu Sprawiedliwości, który wszczął dochodzenie w sprawie swoich relacji biznesowych z imperium byłego króla kryptowalut Sama Bankmana-Frieda.

Bankman-Fried został oskarżony o 12 oszustw, wynikających z upadku jego imperium kryptograficznego, giełdy kryptowalut FTX i jej siostrzanej firmy, Alameda Research.

Silvergate powstało w 1988 roku. Bank początkowo specjalizował się w kredytowaniu klientów przemysłowych, a w tym czasie oferował również kredyty zarówno na nieruchomości mieszkalne, jak i komercyjne.

Ale w 2013 roku bank zaczął zabiegać o firmy kryptograficzne, kiedy tradycyjne banki niechętnie to robiły ze względu na nieprzejrzystość panującą w sektorze. W ten sposób Silvergate stał się bankiem kryptograficznym.

W 2019 roku firma dokonała pierwszej oferty publicznej, obiecując całkowite skoncentrowanie się na branży, która przeżywała wówczas renesans. Na dzień 30 września Silvergate miał 11,9 miliarda dolarów w aktywach cyfrowych przechowywanych jako depozyty.

Ale bankructwo FTX i Alameda 11 listopada odstraszyło klientów. Bank zgłosił zatem tylko 3,8 miliarda dolarów aktywów cyfrowych przechowywanych jako depozyty na dzień 31 grudnia. FTX był jednym z największych klientów Silvergate.

Pytanie brzmi, czy inne amerykańskie banki upadną? Czy problemy SVB i Silvergate mogą rozprzestrzenić się na inne banki regionalne, zwłaszcza że podejrzenia mogą skłonić klientów do pośpiechu w tych bankach, aby wypłacić swoje pieniądze?

"Amerykański system bankowy jest na skraju znacznie większego załamania niż w 2008 roku" - powiedział ekonomista Peter Schiff, znany ze swoich złowieszczych prognoz.

"Banki posiadają długoterminowe papiery wartościowe o bardzo niskich stopach procentowych. Nie mogą konkurować z krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi. Masowe wypłaty od deponentów poszukujących wyższych zysków spowodują falę upadłości banków.

___
https://www.msn.com/en-us/money/other/two-us-banks-collapse-in-48-hours-which-one-s-next/ar-AA18twTQ?

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:http://stateofthenation.co/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...