wtorek, 4 kwietnia 2023

"Chiny rozliczają pierwszy handel LNG za pomocą juana – poważny cios dla petrodolara"(video)

  Chińska Republika Ludowa rozliczyła swój pierwszy handel skroplonym gazem ziemnym (LNG) za pomocą juana, własnej waluty – zadając poważny cios petrodolarowi.

Zdjęcie: Chiny rozliczają pierwszy handel LNG za pomocą juana – poważny cios dla petrodolara

Shanghai Petroleum and Natural Gas Exchange (SPNGE) potwierdziła transakcję w oświadczeniu przesłanym Reutersowi 29 marca. Zgodnie z oświadczeniem, handel między państwową China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) a francuską firmą TotalEnergies obejmował około 65 000 ton LNG importowanego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

TotalEnergies również potwierdził transakcję, ale odmówił rozwinięcia tematu. Tymczasem CNOOC nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Handel między CNOOC i TotalEnergies jest tylko jedną z wielu takich transakcji, które można zobaczyć w przyszłości, ponieważ dolar osiąga swój najniższy poziom dla handlu ropą, a jego miejsce zajmują lokalne waluty, takie jak chiński juan. W grudniu ubiegłego roku chiński przywódca Xi Jinping powiedział, że Pekin i inne kraje w Zatoce Arabskiej powinny wykorzystać SPNGE jako platformę do prowadzenia handlu ropą i gazem w juanie. (Powiązane: Arabia Saudyjska, Chiny inicjują plan stworzenia petrojuana i zakończenia petrodolara.)

"Chiny będą nadal importować duże ilości ropy naftowej z krajów [Rady Współpracy Zatoki Perskiej]; zwiększenie importu LNG; wzmocnienie współpracy w zakresie wydobycia ropy naftowej i gazu, usług inżynieryjnych, magazynowania, transportu i rafinacji; i w pełni wykorzystać SPNGE jako platformę do przeprowadzania rozliczeń juana w handlu ropą i gazem" - powiedział Xi podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej.

W ostatnich latach Pekin położył nacisk na uregulowanie transakcji ropy i gazu w juanie, aby ustanowić walutę na arenie międzynarodowej i osłabić kontrolę dolara nad światowym handlem. Jednak kraj komunistyczny ma długą drogę do osiągnięcia tego celu, ponieważ juan stanowi zaledwie 2,7 procent globalnych transakcji handlowych. Dolar amerykański posiada ponad dwie piąte tego udziału na poziomie 41 procent.

Nawet Rosja przyjmuje juana w handlu z Chinami

Nawet Rosja coraz częściej przyjmuje juana do handlu, w obliczu sankcji Zachodu za jej rolę w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Chińska waluta stała się jedyną alternatywą dla Moskwy w celu zmniejszenia ekspozycji na dolara amerykańskiego i euro.

Na szczęście dla Xi, sam prezydent Rosji Władimir Putin popiera wykorzystanie juana do handlu. Podczas rozmów obu przywódców na Kremlu rosyjski przywódca wyraził poparcie dla wykorzystania juana do handlu nie tylko z Chinami, ale także z innymi krajami. Zauważył, że dwie trzecie płatności w dwustronnym handlu między Moskwą a Pekinem odbywa się obecnie w chińskim juanie i rosyjskich rublach.

"Popieramy wykorzystanie chińskiego juana w transakcjach między Federacją Rosyjską a jej partnerami w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej" - powiedział Putin, dodając, że używanie zarówno juana, jak i rubla "pozwala nam chronić wzajemny handel przed wpływem krajów trzecich i negatywnymi trendami na światowych rynkach walutowych".

"Jestem pewien, że tego rodzaju płatności będą rosły między rosyjskimi przedsiębiorstwami a ich odpowiednikami w krajach trzecich - jak powiedziałem, płatności w juanach".

Alexandra Propopenko, an analyst at the Carnegie Endowment for International Peace think tank, warned that overreliance on the yuan could pose risks for Moscow.

"Dedolaryzacja gospodarki – z której rosyjskie władze są tak dumne – zasadniczo przekłada się na juanizację" – napisała w analizie z lutego 2023 r. "Rosja dryfuje w kierunku strefy walutowej juana, zamieniając swoją zależność od dolara na zależność od juana".

"To nie jest wiarygodna substytucja. Teraz rosyjskie rezerwy i płatności będą pod wpływem polityki Komunistycznej Partii Chin i Ludowego Banku Chin. W przypadku pogorszenia stosunków między oboma krajami Rosja może stanąć w obliczu strat rezerwowych i zakłóceń w płatnościach.

Ale opierając się na rozmowach Xi i Putina, obserwacja Propropopenki może być daleka od rzeczywistości. Ponieważ oba kraje są celem wykluczającej taktyki Zachodu, poleganie na ich lokalnych walutach posłuży jedynie wyzwoleniu Rosji i Chin spod kontroli wszechmocnego dolara.

Zobacz, jak Brannon Howse i dr Rob Linsted omawiają różnice między petroyuan a petrodolarem poniżej.

Ten film pochodzi z kanału Worldview Report na Brighteon.com.

Więcej powiązanych artykułów:

Chiny mówią ogromny dolar DUMP w drodze, przygotuj się na szaleństwo kupowania juana.

Glenn Beck ostrzega: Wschodni dumping petrodolara przybliża gospodarkę USA do UPADKU.

Odchodzenie od amerykańskiego "petrodolara" w kierunku walut opartych na złocie na globalnym Południu trwa.

DUMPING DOLARA: Rosyjski ambasador potwierdza, że Rosja i Boliwia handlują obecnie w walutach krajowych.

Saudyjczycy rozważają użycie juana zamiast dolara w sprzedaży ropy; Ruch ten może sygnalizować upadek petrodolara i amerykańskiej gospodarki.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...