Polski premier Mateusz Morawiecki zmierzył się z proponowaną reformą migracyjną w UE, udostępniając film, na którym zestawiono sceny gwałtownych protestów we Francji przeciwko idyllicznemu krajobrazowi polskich miast. Sam premier przedstawił swój własny plan mający na celu ograniczenie masowej migracji.
W piątek Morawiecki zamieścił na swojej stronie na Twitterze klip wspierający wspierany przez Polskę plan o nazwie „Europa bezpiecznych granic”.
Wideo przedstawia francuskie ulice i samochody w płomieniach, a uczestnicy zamieszek wybijają witryny sklepowe.
Obrazy totalnej dewastacji kontrastowały ze spokojnymi i uporządkowanymi, tętniącymi życiem polskimi miastami.
„Nie chcemy takich scen na polskich ulicach” – czytamy w podpisie pod filmem.
Nasz plan na Europa Bezpiecznych Granic - bezpieczeństwo i porządek publiczny - to są wartości, od których wszystko inne się zaczyna!
pic.twitter.com/9anvfDU11d
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 30 czerwca 2023 r
Według władz lokalnych w całym kraju aresztowano prawie 1000 osób, a 45 000 funkcjonariuszy policji zostało rozmieszczonych w celu opanowania zamieszek.
Tweet Morawieckiego zbiega się z jego ostrą krytyką propozycji przeglądu migracji, która daje członkom UE trzy możliwości rozwiązania problemu:
przyjęcie relokowanych osób ubiegających się o azyl, zapłacenie 20 000 euro (21 000 dolarów) za każdego odrzuconego wnioskodawcę lub sfinansowanie wsparcia operacyjnego.
Przyjmując reformę migracyjną, „Europa zachęca przemytników do wysyłania większej liczby transportów” – zaapelował polski premier.
„Jeśli zaprosimy 30 000, [wtedy] 300 000 przyjdzie. Jeśli zaprosimy milion, przyjdzie 30 milionów. To niekończąca się spirala” – powiedział, dodając, że otwarcie granic Europy nie tylko wzmocniłoby pozycję przestępców, ale także spowodowałoby „zwiększone ryzyko terroryzmu w Europie”.
Zachwalając jednak Polskę jako „przykład udanej polityki migracyjnej”, Morawiecki zaproponował własny plan, który przewiduje zwiększenie inwestycji w ochronę granic zewnętrznych UE i wzmocnienie Frontexu, unijnej agencji granicznej.
Zaproponował również wspieranie rozwoju krajów będących źródłem masowej migracji, ograniczanie świadczeń socjalnych dla osób spoza UE oraz rozprawienie się z przemytnikami i czarnym rynkiem.
UE od co najmniej kilku lat ma trudności z radzeniem sobie z napływem migrantów.
Według danych Frontexu, w 2022 roku władze bloku zarejestrowały 330 tys. nielegalnych przekroczeń granicy zewnętrznej UE, co agencja określiła jako najwyższą liczbę od 2016 roku i wzrost o 64% w stosunku do roku poprzedniego.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579029-poland-eu-migration-reform/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz