Świat zarejestrował najgorętszy dzień w historii w poniedziałek, gdy temperatury na całym świecie gwałtownie wzrosły, zgodnie z danymi opublikowanymi przez amerykańskie Narodowe Centra Prognoz Środowiskowych (NCEP).
Organ rządowy Stanów Zjednoczonych, który dostarcza krajowe i globalne wytyczne i prognozy klimatyczne ze swojej siedziby głównej w Maryland, powiedział we wtorek, że w poniedziałek zarejestrował średnią globalną temperaturę 17,01 stopni Celsjusza (62,62 F).
To przewyższa poprzednie maksimum 16,92 stopnia Celsjusza (62,46 F) z sierpnia 2016 r.
„To nie jest kamień milowy, który powinniśmy świętować” – powiedział we wtorek klimatolog Friederike Otto.
„To wyrok śmierci dla ludzi i ekosystemów”.
Ostrzeżenie pojawia się, gdy wiele południowych stanów USA pozostaje w uścisku ekstremalnych upałów w ostatnich dniach.
Corpus Christi, miasto w Teksasie, zarejestrowało w czerwcu rekordową temperaturę 51 stopni Celsjusza (125F).
Podobne temperatury odnotowano także w Oklahomie, Arkansas, Missouri i Luizjanie.
W międzyczasie Chiny doświadczyły przedłużającej się fali upałów, podczas której w Pekinie było prawie dziesięć dni z rzędu, gdy temperatury przekraczały 35 stopni Celsjusza (95 F).
W niektórych regionach Afryki Północnej temperatury zbliżały się do 50 stopni Celsjusza (122F).
Nawet Antarktyda, która jest obecnie w stanie zimy, doświadczyła ostatnio stosunkowo ciepłych temperatur 8,7 stopnia Celsjusza (47,6 F), bijąc swój lipcowy rekord.
Naukowcy zajmujący się klimatem powiedzieli, że zmiany klimatu w połączeniu z silnym wzorcem ciepłej pogody El Nino są odpowiedzialne za niezwykle wysokie temperatury – i że będzie ich więcej.
Zeke Hausfather, badacz z grupy zajmującej się analizą danych o temperaturze Ziemi w Berkeley, powiedział w oświadczeniu dla agencji Reuters, że trwająca anomalia pogodowa jest „tylko pierwszą z serii nowych rekordów w tym roku”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579212-climate-world-hottest-day/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz