Pomimo miesięcy ciągłych próśb z Kijowa i nacisków ze strony amerykańskich prawodawców, administracja prezydenta USA Joe Bidena „trzyma się mocno… swojej odmowy” dostarczenia Ukrainie taktycznego systemu rakietowego armii (ATACMS), poinformował w sobotę Washington Post, powołując się na anonimowych urzędników obrony i administracji.
Kilku urzędników „zaznajomionych z tą kwestią” odrzuciło rosnącą percepcję „powolnego przyciągania grawitacyjnego” w kierunku zatwierdzenia amunicji dalekiego zasięgu, twierdząc, że od miesięcy nie było żadnych zmian w polityce USA ani nawet żadnej merytorycznej dyskusji na ten temat, napisała gazeta.
Ukraińscy urzędnicy od miesięcy planowali wielką kontrofensywę, przewidując, że zakończy się ona odzyskaniem wszystkich terytoriów utraconych na rzecz Rosji, w tym Krymu. Operacja ostatecznie rozpoczęła się na początku czerwca, ale jak dotąd nie przyniosła żadnych znaczących korzyści, pomimo dużych strat w sile roboczej i sprzęcie po stronie ukraińskiej.
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski oświadczył na początku tego miesiąca, że Kijów miał nadzieję na rozpoczęcie kontrofensywy znacznie wcześniej, ale przeszkodził mu brak broni dostarczanej przez Zachód. Narzekał też, że rosyjska przewaga w broni dalekiego zasięgu poważnie komplikuje kontrofensywę.
„W tym momencie jest to bardzo jasne i zrozumiałe. Potrzebujemy i czekamy na decyzje w sprawie ATACMS” – powiedział szef sztabu prezydenckiego Zełenskiego Andriej Ermak na Forum Bezpieczeństwa w Aspen w czwartek.
Pociski ATACMS mogą uderzać w cele oddalone o 300 kilometrów (190 mil). Urzędnicy w administracji Bidena wielokrotnie powtarzali, że USA nie wyślą rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę, ponieważ precedens mógłby wywołać szerszy konflikt, gdyby rakiety zostały użyte do ataku na cele w Rosji. Jednak od tego czasu Wielka Brytania dostarczyła Kijowowi nieokreśloną liczbę własnych pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow, co najwyraźniej zostało podjęte przez Waszyngton jako pierwsze.
Według gazety zapasy ATACMS w Pentagonie są również bardzo ograniczone. Lockheed Martin podobno wyprodukował tylko około 4000 ATACMS od rozpoczęcia produkcji w latach 80., z czego co najmniej 900 sprzedano sojusznikom, a wiele innych było używanych przez armię amerykańską podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r. I inwazji na Irak w 2003 r.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/580135-ukraine-atacms-substantive-discussion/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz