Kijów musi udowodnić, że podejmuje kroki w celu uznania odpowiedzialności ukraińskich nacjonalistów za masowe mordy na Polakach podczas II wojny światowej na Wołyniu, powiedział polski poseł zaangażowany w realizację europejskiej polityki Warszawy.
W niedzielę w Polsce obchodzony będzie dzień pamięci ofiar okrucieństw, które naród UE uważa za akt ludobójstwa.
Masakry na Wołyniu iw Galicji Wschodniej 80 lat temu miały na celu wspieranie sprawy jednolitego etnicznie ukraińskiego państwa narodowego.
Ich sprawcy są dziś uznawani przez Kijów za bohaterów narodowych.
Szymon Szynkowski vel Sek, polski sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, powiedział w czwartek, że oczekuje gestów ze strony ukraińskiego rządu w sprawie tragedii, bo „ta sprawa to niezagojona rana”.
Polscy urzędnicy „byli w kontakcie ze stroną ukraińską w sprawie tych obchodów od miesięcy i to wszystko, co mogę w tej chwili powiedzieć” – powiedział radiu RMF FM poseł.
W zeszłym miesiącu polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński określił spór wokół tragicznych wydarzeń jako potencjalną przeszkodę na drodze Ukrainy do członkostwa w UE, nalegając na jego rozwiązanie.
Polityk opozycji Tomasz Siemoniak, były minister obrony Polski, w zeszłym tygodniu sprzeciwiał się pchaniu Kijowa w kozi róg, by uzyskać formalne przeprosiny.
Dodał jednak, że „oczekiwałby pewnych gestów, przynajmniej w tej praktycznej sferze – ekshumacji, pomników, udostępniania”.
W 2017 roku ukraiński rząd zakazał poszukiwań i ekshumacji ofiar masakr na terenach kontrolowanych przez Kijów.
Posunięcie to było odwetem za demontaż pomnika ukraińskich nacjonalistów w Polsce, chociaż decyzja została cofnięta w zeszłym roku za prezydenta Władimira Zełenskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ:The Galician genocide: How Russian identity was wiped out in what is now Western Ukraine Ludobójstwo w Galicji: jak rosyjska tożsamość została zniszczona na terenach dzisiejszej Zachodniej Ukrainy
W ubiegłoroczny dzień pamięci o polskich ofiarach ukraiński przywódca skierował do parlamentu projekt ustawy, która przyznała szczególne przywileje współczesnym obywatelom Polski.
Obecnie są traktowani podobnie jak obywatele Ukrainy pod wieloma względami, w tym pod względem możliwości zatrudnienia, dostępu do edukacji i niektórych świadczeń socjalnych.
Polski odpowiednik Zełenskiego, Andrzej Duda, zauważył wówczas, że docenia symbolikę.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579277-poland-victims-ukrainian-nationalists/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz