Wiodące partie opozycji na Tajwanie zgodziły się połączyć siły w ramach wspólnego mandatu w styczniowych wyborach prezydenckich, konsolidując swoje poparcie polityczne i zwiększając swoje szanse na utworzenie w Tajpej rządu bardziej przyjaznego Chinom.
Kuomintang (KMT) i Tajwańska Partia Ludowa (TPP) utworzyły w środę nowy sojusz, zgadzając się na jednego kandydata na prezydenta zamiast dzielić głosy.
Zgodzili się także na utworzenie wspólnego rządu, jeśli wygrają wybory.
„To historyczny moment dla Tajwanu, gdzie dwie partie rozmawiają o utworzeniu rządu koalicyjnego” – powiedział kandydat TPP Ko Wen-je.
„Potrzebujemy współpracy wszystkich, aby osiągnąć ostateczny wynik”.
Po wspólnej analizie danych z sondaży partie wystawią Ko lub Hou Yu-iha z KMT na kandydata na prezydenta w ramach wspólnego mandatu.
Osoba, która zajmie drugie miejsce, zostanie wiceprezydentem.
Obecny wiceprezydent Tajwanu Lai Ching-te z rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) jest głównym kandydatem w wyścigu prezydenckim.
Ma nadzieję, że zastąpi urzędującą Tsai Ing-wen, która kończy drugą kadencję na stanowisku prezydenta i nie może ubiegać się o reelekcję.
Łączenie głosów opozycji naraża jednak DPP na większe ryzyko utraty władzy, co prawdopodobnie oznaczałoby mniej antagonistyczne podejście do Chin w Tajpej.
„Udany sojusz opozycji – bez względu na to, kto będzie kandydował na prezydenta – oznacza, że prawdopodobnie napięcia w cieśninie ulegną poprawie, ponieważ według lokalnych sondaży opozycja ma ponad 50% szans na pokonanie Lai z DPP” – twierdzi politolog Narodowego Uniwersytetu Tajwanu.
profesor Wang Yeh-lih powiedział Bloomberg News. „Dla Chin objęcie fotela prezydenckiego przez Ko lub Hou będzie lepsze niż Lai”.
Stosunki Pekinu z separatystyczną prowincją pogorszyły się od czasu objęcia urzędu przez Tsai w 2016 r.
Zaciekłość nasiliła się w ostatnich latach, a rząd kontynentalny obiecał ponowne zjednoczenie z Tajpej, w razie potrzeby siłą, i przeprowadził zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej .
Tsai gościł amerykańskich polityków i zwiększał zakupy broni w Waszyngtonie.
Zarówno KMT, jak i TPP obiecały kontynuować rozmowy z Pekinem w celu „przywrócenia pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”. Chińscy urzędnicy potępili Lai z DPP jako separatystę i „sprawcę wichrzycieli na wskroś”.
W środowym porozumieniu między partiami opozycji pośredniczył były prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou.
DPP oskarżyła rywalizujące partie o manipulowanie przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh) i uginanie się pod „wolą Pekinu”.
Z najnowszego sondażu tajwańskiego nadawcy TVBS wynika, że poparcie dla Lai wynosi 33%, następnie Ko – 24% i Hou – 22%. Miliarder, założyciel Foxconn, Terry Gou, ogłosił w sierpniu swoją kandydaturę jako kandydat niezależny. W sondażu TVBS miał zaledwie 8% poparcia.
Gou, któremu nie udało się zdobyć nominacji KMT, sugerował sojusz z Ko.
Szef tajwańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Wellington Koo powiedział we wtorek reporterom, że chińskie dochodzenie podatkowe wobec Foxconna było motywowane politycznie, ponieważ urzędnicy KPCh nie chcieli, aby Gou podzielił głosy propekińskie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/587362-taiwanese-opposition-parties-agree-to-combine-forces/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz