„The New York Times” złożył w środę pozew przeciwko Microsoftowi i OpenAI za naruszenie praw autorskich, twierdząc, że ich platformy oparte na sztucznej inteligencji (AI) stanowią nieuczciwą konkurencję i zagrożenie dla wolnej prasy i społeczeństwa.
Według „Los Angeles Times” jest to pierwsze wyzwanie dotyczące praw autorskich ze strony dużej amerykańskiej organizacji medialnej.
Gazeta zwróciła się do sądu federalnego na Manhattanie o pociągnięcie oskarżonych do odpowiedzialności za „miliardowe odszkodowania ustawowe i faktyczne” za „bezprawne kopiowanie i wykorzystywanie wyjątkowo cennych dzieł „The Times”.
Zażądał również od firm zniszczenia wszelkich modeli chatbotów i danych szkoleniowych, w których wykorzystano materiały chronione prawem autorskim.
„Oskarżeni chcą czerpać korzyści z ogromnych inwestycji dziennika The Times” – stwierdzono w skardze, oskarżając Microsoft i OpenAI o „wykorzystywanie treści The Times bez płacenia w celu tworzenia produktów, które zastąpią The Times i odciągną od niego odbiorców”.
Według doniesień Microsoft zobowiązał się zainwestować 13 miliardów dolarów w OpenAI i wykorzystał już część jego technologii w swojej wyszukiwarce Bing.
W jednym z przykładów cytowanych w pozwie przeglądarka Browse With Bing, oparta na technologii ChatGPT, zawierała wyniki „odtworzone niemal dosłownie” z witryny Wirecutter z recenzjami produktów dziennika Times, ale nie przypisywała treści i usunęła linki polecające wykorzystywane przez gazetę do generowania prowizji od sprzedaży, co skutkuje utratą przychodów.
Microsoft i OpenAI „położyły szczególny nacisk” na dziennikarstwo „Los Angeles Times” ze względu na „postrzeganą rzetelność i dokładność materiału” – twierdzi gazeta.
„Jeśli The Times i inne organizacje informacyjne nie będą w stanie produkować i chronić swojego niezależnego dziennikarstwa, powstanie próżnia, której nie wypełni żaden komputer ani sztuczna inteligencja” – stwierdzono w skardze, dodając: „Będzie produkowane mniej dziennikarstwa, a koszty dla społeczeństwa będą mniejsze”. być ogromny.”
Amerykańska gazeta odnotowała, że w kwietniu zwróciła się do OpenAI i Microsoftu z prośbą o zbadanie „polubownego rozwiązania” kwestii praw autorskich, ale bez powodzenia.
Kilka innych mediów zawarło umowy z OpenAI w sprawie wykorzystania ich treści, w tym Associated Press i Axel Springer, niemieccy właściciele Politico i Business Insider.
Gazetę reprezentuje Susman Godfrey, ta sama kancelaria prawnicza, która na początku tego miesiąca złożyła proponowany pozew zbiorowy przeciwko Microsoft i OpenAI, a także reprezentowała Dominion Voting Systems w sprawie o zniesławienie przeciwko Fox News w związku z wyborami prezydenckimi w USA w 2020 roku.
Microsoft i OpenAI nie odpowiedziały jeszcze na skargę.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/589789-ntyimes-microsoft-openai-lawsuit/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz