sobota, 2 grudnia 2023

"Odpowiedzialny handel śmiercią: fundusze „Woke” przeznaczają 5 bilionów dolarów na przemysł zbrojeniowy Fundusze ESG, niegdyś orędownicy działań na rzecz ochrony środowiska, wzbudziły wątpliwości etyczne po znacznych inwestycjach w akcje spółek obronnych"

Russian Market to projekt blogera finansowego, szwajcarskiego dziennikarza i komentatora politycznego mieszkającego w Zurychu. Śledź go na X @runews

Trading in death responsibly: ‘Woke’ funds funnel $5 trillion into arms industry

W bezwzględnym świecie zarządzania aktywami moja praca jako bankiera inwestycyjnego w najlepszej szwajcarskiej spółce w Zurychu była wspinaczką po linie między wyzwaniem a monotonią. Tworzenie portfeli dla wymagających w największym szwajcarskim banku wymagało delikatnego połączenia precyzji i strategii. Codzienna praca polegająca na podsumowywaniu, układaniu i kształtowaniu portfeli dla bogatych nie była tylko umiejętnością; było to skrupulatne ćwiczenie, którego celem i zapłatą była stabilność finansowa. W przyjętej doktrynie alokacji aktywów 60-40 – podstawowej zasadzie zarządzania majątkiem – cel był prosty: przeznaczyć 60% na akcje i 40% na obligacje. Ta ukryta wytyczna, udoskonalona dzięki mądrości rynkowej, zapewniła klientom zabezpieczenie przed nieprzewidywalną naturą poszczególnych akcji. Jednakże zawiłości mojej roli wykraczały poza liczbowe aspekty alokacji aktywów. Położenie nacisku na zabezpieczenie stabilnej wartości kredytowej portfeli stało się sprawą najwyższej wagi, wykraczając poza zwykły wskaźnik i stając się istotnym elementem zakorzenionym w strategii inwestycyjnej każdego klienta. W obliczu zawirowań finansowych dobór akcji zyskał dodatkowe znaczenie, a w ostatnich latach uwaga skupiła się na funduszach ESG. Na czym polega inwestowanie ESG? ESG – czyli inwestowanie w środowisko, społeczeństwo i zarządzanie – zapewnia ramy dla inwestowania w fundusze, które uwzględniają czynniki środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem. Często używa się go zamiennie z terminami takimi jak „inwestowanie społecznie odpowiedzialne (SRI)” i „inwestowanie zrównoważone”. Inwestycje ESG, zaliczane do inwestycji odpowiedzialnych społecznie, analizują wpływ firmy na społeczeństwo w oparciu o trzy główne czynniki:

Środowisko (E): Ten aspekt koncentruje się na inicjatywach firmy na rzecz ochrony środowiska, zarządzania zanieczyszczeniami, odpowiedzialnego postępowania z odpadami, zrównoważonych praktyk w zakresie gruntów oraz wysiłków na rzecz zmniejszenia śladu węglowego. Społeczne (S): ten wymiar dotyczy zaangażowania firmy na rzecz uczciwych warunków pracy, równych szans na zatrudnienie i wsparcia dla organizacji społecznych. Ład korporacyjny (G): Ten aspekt odnosi się do standardów regulujących ład korporacyjny, obejmujących etyczne postępowanie w biznesie, różnorodność płci w zarządzie, godziwe wynagrodzenie pracowników i ogólną przejrzystość operacji korporacyjnych. Zapach gotówki Ale tam, gdzie kryje się omylny ludzki dotyk, zapach korupcji wyczuwa zapach gotówki – zwrot akcji, którego nawet doświadczeni inwestorzy nie byli w stanie przewidzieć. Co zaskakujące, fundusze te, sławne za swoje podstawy etyczne, przekazały przemysłowi zbrojeniowemu oszałamiającą kwotę 5 bilionów dolarów. Ta bomba została rzucona w tym tygodniu przez Bloomberg. Od trzeciego kwartału 2023 r. ponad 1200 funduszy ESG, które zobowiązały się do przestrzegania standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania, łącznie posiada udziały w sektorze obronnym o wartości około 5 bilionów dolarów. To nieoczekiwane zanurzenie się w inwestycje w obronę w ramach ESG wywołało gorące debaty. Krążą pytania o niewyraźne granice między „obroną” a „agresją” oraz o to, dlaczego zarządzający funduszami ESG nie podejmują walki z inwestycjami, które wydają się niezgodne z ideałami ESG i zrównoważonego rozwoju. Branża finansowa, niegdyś wychwalająca etyczne podejście ESG, obecnie staje w obliczu konfrontacji z rzeczywistością, ponieważ inwestycje dopasowują się do branży z natury sprzecznej z tymi wartościami.


Wyjaśnijmy sobie: każdy inwestor funduszu ESG potencjalnie ma podstawy do podjęcia kroków prawnych przeciwko zarządzającemu funduszem przeznaczającym pieniądze na akcje związane z bronią i obronnością. Inwestycje te naruszają podstawowe zasady etyczne funduszy ESG, otwierając klientom możliwość rozważenia drogi sądowej. Pomimo etycznego zdziwienia fundusze zanurzające palce w sektorze obronnym śmieją się aż do banku. Warto zauważyć, że fundusz Goldman Sachs Group Inc., biorący udział w europejskiej grze obronnej, wzrósł gwałtownie o prawie 90% od lutego 2022 r. i aż o 13% od października 2023 r. Szefowie funduszy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii uchylają się od przeszkód regulacyjnych uniemożliwiających menedżerom ds. ESG zagłębianie się w aktywa związane z obronnością. Podkreślają potrzebę przejrzystej, najwyższej klasy sprawozdawczości z tych funduszy, argumentując, że inwestycje w konkretne firmy z branży obronnej mogą łączyć się z odpowiedzialnymi inwestycjami, o ile nie produkują one zakazanej broni ani nie dostarczają broni do niepewnych krajów. Odpowiedzialne inwestowanie w machinę wojenną, wszystko starannie opakowane ze znaczkiem ESG – co za huk! Mairead McGuinness, komisarz ds. rynków finansowych Komisji Europejskiej, dalej mówi, że obronność jest „kluczowa dla zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa” UE, przyczyniając się do „pokoju i zrównoważonego rozwoju społecznego”. Skrzyżowanie etycznego inwestowania i igraszek przemysłu obronnego stawia duży znak zapytania w samym sercu odpowiedzialnych posunięć finansowych. Nieplanowane spotkanie funduszy ESG z przemysłem zbrojeniowym tworzy zawiłą narrację, zadając głębokie pytania o to, czy mądrość finansowa może być zgodna z zasadami etycznego inwestowania. Rzeczywiście, dotarliśmy do punktu, w którym politycy opowiadający się za umożliwieniem dzieciom wyboru płci, dyktują teraz warunki funduszy hedgingowych w sferze środowiskowej i społecznej. Popierają nawet inwestycje w wojny i broń, nazywając je „kluczowymi dla zrównoważonego rozwoju”. Stwierdzenia, poglądy i opinie wyrażone w tej kolumnie są wyłącznie oświadczeniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko RT.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/business/588094-esg-funds-invest-arms-industry/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...