sobota, 30 grudnia 2023

"Rezerwy litu w Donbasie potrzebne do pojazdów elektrycznych w UE napędzają wojnę na Ukrainie,"-mówi niemiecki parlamentarzysta

 Wygląda na to, że wojna w Ukrainie to nie tylko terytorium, ale także surowce.

Według niemieckiego parlamentarzysty Rodericha Kiesewettera, Europa potrzebuje litu we wschodnich regionach przygranicznych Ukrainy do produkcji samochodów elektrycznych. Obawia się, że jeśli Rosja zaanektuje te regiony, Władimir Putin będzie miał nowy atut gospodarczy.

Poniższy tekst został pierwotnie opublikowany przez holenderskie niezależne media Nieuw Rechts w artykule zatytułowanym "Czy to jest prawdziwy powód wojny na Ukrainie? "Surowce potrzebne do produkcji samochodów elektrycznych" (przetłumaczone z języka niderlandzkiego na język angielski za pomocą narzędzia internetowego).

Wojna w Ukrainie trwa już prawie dwa lata. Do tej pory w centrum uwagi zawsze znajdowało się terytorium, ale według niemieckiego posła do Bundestagu Rodericha Kiesewettera (CDU) ważną rolę odgrywają również ważne interesy gospodarcze. Wskazuje na ogromne rezerwy litu w Donbasie, czyli w obwodzie donieckim i ługańskim.

Te zasoby mineralne są desperacko potrzebne do transformacji energetycznej w Europie, twierdzi Kiesewetter w sesji pytań i odpowiedzi z Tagesschau. Lit jest używany do produkcji silników do samochodów elektrycznych. Unia Europejska chce, aby wszystkie państwa członkowskie przestawiły się na samochody elektryczne, dlatego od 2035 roku zakazuje sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

Interesy gospodarcze

Według Kiesewettera, UE potrzebuje litu z Ukrainy. Zwraca uwagę, że zdecydowanie największe złoża litu w Europie znajdują się we wschodnim obwodzie doniecko-ługańskim, w pobliżu granicy z Rosją. Dlatego koszty gospodarcze będą ogromne, jeśli Ukraina straci te regiony na rzecz Rosji – twierdzi na ARD.

"Jeśli Europa chce zakończyć transformację energetyczną, potrzebujemy własnych rezerw litu" – mówi Tagesschau. "Dlatego Rosja chce przejąć te regiony, aby uzależnić nas od nich w zakresie silników elektrycznych".

Przystąpienie do UE pomimo utrzymującej się korupcji

Już na początku 2023 r. ówczesny komisarz UE ds. zmian klimatu Frans Timmermans stwierdził, że Ukraina ma wszystko, czego potrzeba, aby stać się "liderem nowoczesnej zielonej energii". Według niego Ukraina ma "ogromny potencjał w zakresie energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i biometanu".

Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski może rozpocząć negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. Dzieje się tak pomimo powszechnej korupcji w kraju, która budzi duże zaniepokojenie na szczycie rządu USA. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen twierdzi, że Zełenski robi ogromne postępy w walce z korupcją, ale we własnym kraju często ponosi za to odpowiedzialność – wynika z badań socjologicznych.

Wyróżniony obraz: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen patrzy w przyszłość z Ukrainą, Le Monde, 3 lutego 2023


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/

Brak komentarzy:

"Rząd belgijski będzie negocjował z prostytutkami, które odmawiają seksu Przeciwnicy nowego prawa twierdzą, że zmieni ono alfonsów w sankcjonowanych przez państwo „menedżerów”"

  Nowe prawo pracy dotyczące belgijskich prostytutek umożliwi alfonsowi żądanie od rządu mediacji w przypadkach, gdy prostytutka zbyt często...